Torek, 1. 7. 2025, 16.40
2 tedna, 6 dni
V Spodnjem Brniku položili temeljni kamen za novo tovarno zdravil

Proizvodno-skladiščni objekt s kletjo bo imel v dveh nadstropjih skladišča, proizvodne prostore ter pisarne in laboratorije.
Na Brniku so danes položili temeljni kamen za novo tovarno ljubljanske farmacevtske družbe Lek, ki sodi pod okrilje švicarskega Sandoza. "Naložba na Brniku povezuje celoto zagotavljanja podobnih bioloških zdravil iz Slovenije za bolnike v Sloveniji, Evropi in po vsem svetu," je dejal glavni izvršni direktor Leka Gregor Makuc.
Lek, ki že ima v teku tudi naložbi v visokotehnološki proizvodni center v Lendavi in razvojni center v Ljubljani, namerava v novi tovarni na Brniku izdelovati podobna biološka zdravila.
Zbrane je nagovoril predsednik vlade Robert Golob.
"Danes že tretjič v zadnjih dveh letih objavljamo veliko Sandozovo naložbo. Naložba v najsodobnejšo proizvodnjo podobnih bioloških zdravil na Brniku v vrednosti 400 milijonov evrov je rezultat dolgoročnega dela," je poudaril Makuc. Spomnil je na ljubljanski razvojni center za področje podobnih bioloških zdravil in lendavsko proizvodnjo učinkovine za podobna biološka zdravila. Na Brniku pa bodo proizvajali končne izdelke in izvajali kontrolo kakovosti.
Ta zgodba ni pomembna samo za Lek in Sandoz, temveč za Slovenijo, Evropo in za bolnike. "Umestitev Sandozovih zmogljivosti v Slovenijo je veliko priznanje za predano delo in prebojne dosežke vseh naših sodelavcev," je ocenil Makuc. To je poudaril tudi premier Robert Golob, ki se je udeležil slovesnosti ob naznanitvi začetka gradnje. "Razlogi za to investicijo so Lekovi sodelavci. Vi ste ključni za to," je poudaril.

"Če ne bi bilo vašega dela, predanosti, srčnosti ter neizmerne želje po znanju, odkrivanju novih teritorijev in novih horizontov, potem tudi uprava ne bi tvegala in investirala tako pomembnega dela prihodnosti koncerna Sandoz v Sloveniji," je povedal Golob. "Mi pa bomo vzdrževali temelje, ki so vam pomagali, da ste prišli do znanja. Vlagali bomo v javno šolstvo in zdravstvo ter ne bomo dovolili, da to razpade zaradi majhnih zasebnih interesov," je obljubil.
Do leta 2029 na Brniku 267 zaposlenih
Naložba bo stala na nekaj manj kot pet hektarjev velikem zemljišču v neposredni bližini letališča ob cesti Kranj–Spodnji Brnik. V Leku načrtujejo, da bodo imeli do leta 2029 tam 267 zaposlenih. Investicije v občino Cerklje na Gorenjskem se je močno razveselil tudi župan Franc Čebulj. "Naložba je pomembna za občino in vso regijo," je dejal. Po njegovih besedah bo prinesla nove razvojne priložnosti in nova delovna mesta.
Po besedah glavnega direktorja za proizvodnjo in oskrbo pri Sandozu Glenna A. Gereckeja je današnji dan velik dan za Sandoz in za Slovenijo. "S to zgodbo pišemo novo poglavje," je dejal. Slovenija je njihova izbira, ker ima odlične inženirje in znanstvenike, ker ponuja dobro infrastrukturo, lokacijo, politično in gospodarsko okolje ter zaradi mentalitete ljudi, ki se ne ustrašijo izzivov.
Glavni izvršni direktor Sandoza Richard Saynor je povedal, da so podobna biološka zdravila najhitreje rastoči segment v njihovem razvoju, saj potrebe bolnikov in zdravstvenih sistemov po teh kritičnih zdravilih še naprej hitro naraščajo. Sandoz ima 11 tržno dostopnih podobnih bioloških zdravil in portfelj dodatnih 28 izdelkov v različnih fazah razvoja. Njegova podobna biološka zdravila so trenutno na voljo v več kot sto državah po svetu.
"Ko smo se pred dvema letoma ločevali od Novartisa, se je jasno pokazalo, da so spremembe lahko pogoj za rast. Sandozovo samostojno pot spremlja intenziven razvojni zagon, ki ga lahko močno čutimo v Sloveniji. Ta nam zagotavlja izjemno priložnost, da nadgradimo delovanje svojega podjetja in hkrati poglobimo svoje konkurenčne prednosti," je še ocenil Makuc.
Konec gradnje čez tri leta
Visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil na Brniku bo po načrtih zgrajen v letu 2028. V njem bodo vzpostavili proizvodnjo aseptičnih injektabilnih izdelkov za obstoječi in prihajajoči portfelj podobnih bioloških zdravil. Vključevala bo pripravo, polnjenje, sestavljanje in pakiranje ter laboratorije za kontrolo kakovosti.
S to naložbo ter naložbama v Ljubljani in Lendavi bodo Sandozova vlaganja v Sloveniji do leta 2029 dosegla več kot milijardo evrov. Nova naložba bo neposredno ustvarila približno 250 novih delovnih mest, vse tri naložbe pa skupno prinašajo približno 800 novih delovnih mest v biofarmacevtiki v naslednjih štirih letih.
