Sreda, 14. 1. 2015, 14.25
7 let, 1 mesec
Kakšne priložnosti bodo v Katarju iskali slovenski poslovneži?
Katar v prihodnjih treh tednih ne bo le stičišče najboljših rokometašev sveta, tja je danes odpotoval tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Na povabilo katarskega emirja, šejka Tamima bin Hamada bin Kalifa al Tanija, se bo v družbi zunanjega ministra Karla Erjavca in državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Aleša Cantarrutija srečal z najvišjimi predstavniki te zalivske države.
Slovenska delegacija želi z obiskom dati nov zagon dvostranskemu sodelovanju, hkrati pa z ekipo slovenskih gospodarstvenikov vzpostaviti stike s tamkajšnjim poslovnim svetom. Z nafto in zemeljskim plinom bogata država je dežela priložnosti, še posebej na področju tehnologije, prenosa znanja, partnerstva s katarskimi podjetji ter razvoja malih in srednje velikih podjetij.
Investicijskega sodelovanja med državama še ni. Zaradi številnih neizkoriščenih možnosti Slovenija v tej bogati arabski državi vidi velik potencial. Nekatera slovenska podjetja so v preteklosti že imela priložnost sodelovanja s Katarjem, a se zaradi nepoznavanja pravil igre, kulture drugih pogledov in običajev posli niso končali.
"V segmentu perutninskih klobas so konkurenti predvsem domači proizvajalci in nekaj evropskih. Še vedno pa je naša osnovna konkurenčna prednost v kakovosti izdelkov," je povedal direktor prodaje David Visenjak in dodal, da za svoje izdelke iztržijo primerljive cene kot v Evropi.
Ta mora verjeti v proizvod in imeti dostop do trgovskih polic. Vmesnih členov med proizvajalcem in trgovsko verigo mora biti čim manj, embalažo pa je treba prilagoditi trgu. Prav tako je treba dobiti dovoljenje ustreznega ministrstva za uvoz, za kar je pogoj obisk njihovih predstavnikov v Sloveniji, da si ogledajo proizvodnjo. Vse skupaj lahko traja kakšno leto.
Tudi v Zrečah priznavajo, da je vstop na arabski trg težaven in zahteva dolgotrajne marketinške aktivnosti, a možnosti za kakovostna slovenska podjetja so. Ko je izdelek med kupci sprejet, pa je pot veliko lažja, še pravijo.
"Prizadevamo si, da bi na eni strani z vsebinskim vidikom projekta pritegnili zanimanje čim širšega poslovnega omrežja v Katarju in na drugi strani v povezavi s slovenskimi poslovneži, ki prihajajo v Katar, vzpostavili tako imenovano stično točko, kjer se lahko navežejo prvi poslovni stiki in se zgodi še marsikaj drugega," je povedal vodja središča Jernej Buzeti.
Prireditev v središču se bodo udeležili najvišji predstavniki podjetij, kot so Gorenje, Riko, Halcom, Telekom Slovenije, Petrol, Union hoteli, HIT, NLB, Evrosad, Bluemarine, Amicus in druga.
"Že vrsto let si prizadevamo za vzpostavitev stikov tako med investitorji kot tudi med podjetji, ki potrebujejo svež kapital. Katar je po tej plati izjemno zanimiv, a tudi zahteven trg, kar pa za slovenska podjetja ne predstavlja ovir. Ko ti enkrat uspe, gre za dolgotrajno partnerstvo," je bil jasen predsednik združenja Kristjan Verbič, ki se bo obiska tudi sam udeležil. V priložnostih športnega značaja namreč poleg gospodarske diplomacije vidi tudi pomembno turistično in kulturno promocijo države.
"Pogosto je na neformalnih srečanjih lažje vzpostaviti stike in uspešno poslovno sodelovanje. Temu primerno je velik tudi odziv slovenskih podjetij," je dejal in poudaril, da bi morala slovenska podjetja na teh trgih večkrat izkoristiti nekdanje skupne izkušnje v gibanju neuvrščenih.
Slovenija ima veliko prednost pred preostalimi državami na področju turizma, saj je zelena država, kar je Arabcem všeč. Katar poleg tega veliko investira, tako doma kot v tujini, pa tudi izjemno veliko gradi. Predvsem hotele, podzemne železnice, ceste, poslovne in zasebne stavbe.