Za gospodarstvenike je v brezvladju pomembno, da bi bile volitve čim prej in da bi nova vlada izpeljala nujne strukturne reforme.
"Ker ni pravih in odločnih potez, česar od vlade v odstopu ni mogoče pričakovati, vse, na kar opozarja gospodarstvo, stoji," pravi Goran Novković iz Gospodarske zbornice Slovenije, ki poudarja, da gospodarstvo pričakuje strukturne reforme. "Od trga dela do pokojninske reforme, pa tudi zdravstvene, ki bi jo potrebovali že včeraj. Težava pri zdravstveni reformi je to, da se toliko časa čaka, potem bodo ugotovili, da je denarja spet zmanjkalo, vse pa bo moral spet nositi realni sektor," pravi Novković, ki poudarja, da bi volilno kampanjo za predčasne parlamentarne volitve moralo zaznamovati to, kako poiskati rešitve za nova delovna mesta. "Prav tako stojijo številni akcijski načrti od podpore izvoznikom, ki so gonilo našega gospodarstva, do turizma, pa tudi to, kako se bo uredilo področje umeščanje objektov v prostor, od katerega so prav tako odvisne neposredne tuje investicije."
Na borzi se brezvladje ne pozna
Ob odstopu premierke Alenke Bratušek so številni napovedovali, da se utegne njen odstop precej poznati na ljubljanski borzi. To se ni zgodilo, ravno obratno, osrednji delniški indeks je v tem obdobju pridobil okoli sedem odstotkov, ljubljanska borza pa je letos med donosnejšimi na svetu. "V ospredju zanimanja vlagateljev na borzi je trenutno privatizacija. Posledično politično stanje in politični dogodki vplivajo le toliko, kolikor se vlagateljem zazdi, da bodo vplivali na trenutni privatizacijski proces. Skratka le dan ali dva je bilo gibanje negativno, ko se je vedelo, da bo vlada padla, ni pa se vedelo, kaj to pomeni za privatizacijski proces. Poznejše izjave predstavnikov Soda in vlade so položaj relativno hitro pomirile, saj so vsi zatrdili, da naj bi bil privatizacijski proces 15 podjetij nemoten," pravi prvi ekonomist Alte Sašo Stanovnik.
Premišljena privatizacija pomeni slabo novico za investitorje
Tilen Cuk iz Admiral Market dodaja, da so slovenska podjetja trenutno nizko vrednotena in predstavljajo ugoden nakup za investitorje, ki pričakujejo okrevanje slovenskega gospodarstva. "Evropska centralna banka namerava jutri znižati temeljno obrestno mero, kar že pozitivno vpliva na delniške trge, poleg tega pa naznanja daljše obdobje nizkih obrestih mer ter nizkih stroškov zadolževanja za podjetja in investitorje."
Ob tem Cuk napovedi nekaterih strank, da bo privatizacija v prihodnje bolj premišljena, ne razume kot dobre novice za investitorje. "Premišljena privatizacija pomeni slabo novico za investitorje, ki so stavili, da bodo ustvarili dobiček pri prodaji podjetja. Ker do zdaj še ni znano, katera podjetja to so, je prezgodaj, da bi špekulirali."
Prave strategije še nismo imeli
Stanovnik dodaja, da je treba pri privatizaciji ali upravljanju državnega premoženja delovati premišljeno. "Toda če smo čisto iskreni, ali smo do zdaj že videli konkretno strategijo, ki je državljanom kot končnim lastnikom državnega premoženja res razložila, zakaj naj bi posamezno podjetje ostalo v državni lasti ter ali se je potem to premoženje res dobro upravljalo, na primer brez političnega kadrovanja? Najprej bi torej morali pripraviti res izčrpno strategijo, ki bi brez demagogij in s konkretnimi številkami podprla klasifikacijo državnega premoženja, nato pa bi morali v skladu s to strategijo državno premoženje tudi profesionalno upravljati. To bi imel za premišljeno, bojim pa se, da se ta 'premišljenost' pri prodaji pogosto sprevrže le v zavlačevanje zaradi zakulisnih igric in interesov."
Volitve čim prej
Vsi sogovorniki so prepričani, da je najbolje, da so predčasne volitve čim prej in da nova vlada izpelje konkretne reforme, ki bi pomagale, da bi slovensko gospodarstvo postalo bolj konkurenčno.