Sobota, 22. 6. 2013, 10.04
7 let, 9 mesecev
ILO: Delitev dela lahko prispeva k znižanju brezposelnosti
Delitev delovnih obveznosti je (bil) učinkovit način ohranjanja delovnih mest. Če so politike delitve dela primerno zastavljene in implementirane, potem predstavljajo pozitivno rešitev za vse, je poročilo komentiral raziskovalec pri Mednarodni organizaciji dela (ILO) Jon C. Messenger. "Zaposleni tako obdržijo zaposlitev, podjetja lažje preživijo krizo in imajo dobro izhodišče za čas vnovične rasti po koncu krize, vlada in družba kot celota pa tako veliko privarčujejo, saj ni potrebno kriti stroškov brezposelnosti, manjša pa je tudi socialna izključenost."
Na Japonskem so na ta način ohranili 370.000 delovnih mest, v programu pa je tam sodelovalo več kot 2,5 milijona delavcev. Podoben uspeh beležijo tudi v Turčiji, kjer so tako ohranili 100.000 delovnih mest.
V ZDA so na ta način brezposelnosti obvarovali 165.000 ljudi, a ob tem velja dodati, da so leta 2009 Američani izvajali le malo tovrstnih programov. Nedavno je zato zvezna vlada začela postopne spremembe zakonodaje na tem področju.
Na podlagi pozitivnih rezultatov dozdajšnjih praks delitev dela si strokovnjaki ILO zastavljajo vprašanje, ali bi lahko tovrstni ukrepi postali del redne prakse, torej bi veljali tudi v času rasti, in bi pomagali k zviševanju števila zaposlenih.
Drug način delitve dela poteka, kadar vlada spodbuja znižanje delovnih ur z namenom, da bi spodbudila dodatno zaposlovanje in tako povečala zaposlenost. Ta način se lahko uporablja vedno, ne le v času krize, opominjajo na ILO.
Tovrstni dolgotrajni ukrepi lahko med drugim vključujejo zakonsko določeno znižanje ur delovnega tedna, pogajanja o kolektivni pogodbi znotraj določenih industrij in uvedbo znižanega davka za podjetja, ki uporabljajo tovrstno znižanje delovnih ur.
V ILO še svetujejo, da je za uspeh tovrstnih programov delitve dela nujna podpora vlade posamezne države.