Ponedeljek,
16. 12. 2013,
20.55

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

delo na črno Francija

Ponedeljek, 16. 12. 2013, 20.55

7 let, 9 mesecev

Francozi ljubijo delo na črno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Polovica francoskih varušk in negovalcev na domu je plačanih na roko, poleg tega pa še tretjina gospodinjskih pomočnic in inštruktorjev.

V krizi si države želijo pobrati kar največ davka, zato so bili francoskih davčni uslužbenci šokirani, ko so v raziskavi odkrili, da je letos vsak tretji Francoz del zaslužka dobil na črno oziroma vsaj na sivo, brez računa, na roko.

Raziskavo je naročilo podjetje O2, ki je največja francoska agencija za pomoč na domu, v raziskavi pa je sodelovalo več kot tisoč ljudi. Rezultati za francoske davke niso bili spodbudni. Ugotovili so namreč, da je v primerjavi z letom prej delež sive ekonomije narasel za 13 odstotkov. Tako naj bi polovica francoskih varušk in inštruktorjev, pa tretjina hišnih pomočnic in 42 odstotkov negovalcev na domu v preteklem letu prejelo plačilo brez računa, na roko. K temu se pridruži tudi vsaj polovica obrtnikov, veliko plačil na roko pa je tudi med profesionalnimi vozniki, največ med taksisti.

Povečanje francoskega dela na črno so zaznali tudi v agenciji samozaposlenih in v agenciji, ki nadzoruje plačevanje socialnih prispevkov. V prvi so ugotovili, da so delodajalci prijavili za tri odstotke manj delovnih ur samozaposlenih, kar so v največjem številu hišne pomočnice in varuške. Predvidevajo, da so sicer te delale enako kot lani, le da so jim letos več plačali na roko kot uradno. V agenciji za nadzor nad plačilom socialnih prispevkov so zaznali še višji padec, skoraj osem odstotkov manj vplačil prispevkov pri samozaposlenih.

Višji DDV, več dela na črno Francoski davčni inšpektorji se bojijo, da se bo ta številka v prihodnjem letu še povečala. 1. januarja se bo namreč v Franciji zvišal DDV, in sicer s sedmih odstotkov na deset, ponekod tudi na 20 odstotkov. Najvišji skok DDV bo v restavracijah, kjer se bo zvišal s sedmih na dvajset odstotkov, in v gradbeništvu, kjer bo od zdaj tudi 20-odstoten. Konec novembra so zaradi zvišanja DDV v Parizu protestirali konjerejci in na pariške avenije pripeljali več tisoč konj. Tudi v konjeništvu bo namreč dvig DDV s sedmih na dvajset odstotkov.

"Kdo si želi plačati 20 odstotkov DDV?" se je za Le Figaro spraševala učiteljica Katell, ki je tako kot večina Francozov delavcema, ki sta ji popravila strop v hiši, plačala na roko. Pravi, da sta bila delavca sicer zaposlena, a sta v popoldanskem času delala na črno.

Francoske oblasti so se dela na črno lotile resno, še posebej v gradbeništvu in restavracijah. Podjetje O2 je začelo svojo akcijo ozaveščanja državljanov. "Delo na črno je naš največji sovražnik, saj delavci še vedno radi prejemajo denar na roko," je za francoske medije dejal direktor podjetja Guillaume Richard: "To ima lahko katastrofalen ekonomski učinek, zato smo ljudi pozvali, naj kot zgledni državljani prijavijo vse delo na domu."

Sicer je med evropskimi državami največ dela na črno v Bolgariji, Romuniji, na Hrvaškem, v Litvi, Estoniji, Latviji, Grčiji ter na Malti in Cipru. Siva ekonomija je po ocenah profesorja Friedricha Schneiderja z avstrijske univerze Johannesa Keplerja v Evropski uniji leta 2003 obsegala 22,3 odstotka uradnega BDP članic, letos pa le še 18,4 odstotka. Po teh podatkih se Slovenija s 23, 1 odstotka sive ekonomije uvršča nad povprečje evropskih držav.