Škoda, ki so jo slovenski čebelarji utrpeli zaradi afere z uporabo neregistriranega zdravila za zatiranje varoje, je ogromna in jo je težko izmeriti, opozarjajo čebelarji.
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjan Noč je na novinarski konferenci na Lukovici spomnil, da so pristojne institucije že več kot deset let pozivali, naj raziščejo informacije o proizvodnji neregistriranega zdravila v podjetju Apis M&D, zdaj pa se pozornost neupravičeno preusmerja na čebelarje.
"Nobeden od pregledanih vzorcev medu ni bil neskladen z zakonodajo"
Noč se zaveda, da so čebelarji, ki so sporno zdravilo kupovali na črnem trgu, storili prekršek, vendar opozarja, da nobeden od pregledanih vzorcev medu ni bil neskladen z zakonodajo.
Zato so zelo kritični do izjave direktorice inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Andreje Bizjak, da je tretjina medu sporna, česar analize ne potrjujejo. Bizjakovo zato pozivajo k odstopu, če tega ne bo storila, pa želijo njeno razrešitev, je povedal tajnik ČZS Anton Tomec.
Uprava za varno hrano: Opravljanje zakonskih obveznosti ne more biti razlog za odstavitev
Uprava za varno hrano spoštuje mnenja, predloge in zahteve vseh deležnikov, in jih ocenjuje kot legitimne. To velja tudi za mnenja čebelarjev, ki so direktorico inšpekcije za varno hrano Andrejo Bizjak pozvali k odstopu. A opravljanje zakonskih obveznosti in nalog ne more biti razlog za odstavitev, so ob tem zapisali na upravi.