Petek, 6. 4. 2012, 17.54
7 let, 9 mesecev
Brščič: Cilj rebalansa dober, varčevalni ukrepi preveč računovodski
Predlagani varčevalni ukrepi za konsolidacijo javnih financ se mu zdijo preveč računovodski in premalo pravični, ukrepi za priliv v proračun pa problematični.
Predlog rebalansa bo po Brščičevih besedah jasen signal trgom, da v Sloveniji prihaja do preobrata v ekonomski politiki oz. da je država pripravljena na uravnoteženje javnih financ.
Glede predlaganih varčevalnih ukrepov za uravnoteženje javnih financ je menil, da je mogoče o njih razpravljati. Kritičen je bil, ker je pri njihovi pripravi prevladal "pretiran računovodski pristop". Vlada je namreč predvidela varčevanje pri kategoriji, ki predstavlja štiri od devetih milijard proračunskih izdatkov, to je plačah javnih uslužbencev.
Takšno varčevanje bi imelo po Bršičevem mnenju demonstrativni učinek. "Politična kasta" mora pokazati pripravljenost na odrekanje, je poudaril in dodal, da morajo biti bremena pravično porazdeljena. V tej luči je izpostavil še, da je nakup luksuznega protokolarnega vozila v državnem svetu in zvišanje cene kosila v državnem zboru za 15 centov "norčevanje iz državljanov".
Ekonomist je spregovoril tudi o ukrepih, vezanih na priliv v proračun, ki jih je vlada v četrtek predstavila socialnim partnerjem. Dejal je, da je večina zelo problematičnih in da predstavljajo "preživeto socialistično retoriko" oz. "robantenje proti kapitalu". Kot je opozoril, bodo zadušili gospodarsko rast. Zatrdil je še, da je problem Slovenije prevelika javna poraba.
Kot je tudi povedal Brščič, je Slovenija že sedaj dežela visokih davkov. V tej luči je pozdravil, da je vlada v četrtek potrdila predloga novel dveh davčnih zakonov, ki razbremenjujeta gospodarstvo. Četudi noveli zmanjšujeta priliv v proračun, po njegovem mnenju predstavljata pozitivno znamenje za tuje in domače investitorje.
Pri ukrepih za priliv v proračun je po njegovih besedah malo prostora. Možnost vidi v novem zvišanju trošarin na alkohol in tobačne izdelke, kjer naj bi se dalo priti še do od 10 do 20 milijonov evrov.
O zapletih v socialnem dialogu pa je Bršič dejal, da socialni partnerji dogovora v tako kratkem času ne bodo mogli doseči, da je to utopično in da ne bi bilo smiselno, da bi vlada vztrajala pri uskladitvi. Vladi zato predlaga, da sama poda pobudo za referendum o zakonu o uravnoteženju javnih financ. "Ta referendum je mogoče dobiti," je izpostavil.