Torek, 16. 4. 2013, 6.59
7 let, 9 mesecev
Bratuškova z gospodarstveniki le o strategiji, ne pa tudi o konkretnih ukrepih
Predsednica vlade Alenka Bratušek se je sestala z vodstvom Gospodarske zbornice Slovenije, Združenja Manager in Združenja delodajalcev Slovenije, s katerimi je razpravljala o nujnih ukrepih za izhod Slovenije iz krize.
"V red moramo spraviti marsikaj. Tega se zavedamo. Zelo aktivno se ukvarjamo s tem. Zavedamo se, da so še kako pomembni ukrepi za oživljanje gospodarske rasti. V preteklosti sta bili sprejeti dve pomembni reformi, treba pa je seveda nadaljevati ukrepe. Prva prioriteta naše vlade je sanacija bančnega sistema, ki pa sama po sebi ne bo pomagala gospodarstvu, zato je treba poleg tega izvesti še ukrepe za prezadolžena podjetja," je pojasnila.
Bratuškova je na sestanku gospodarstvenikom predlagala, da bi vlada ustanovila svet za razvoj, katerega vodenje bi prevzel predsednik skupine Kolektor Stojan Petrič. Ta svet bi bil po njenih besedah sestavljen iz šestih ali osmih članov in bi "operativno pomagal vladi". Gospodarstveniki so njen predlog pozdravili.
Po končani izjavi novinarji predsednici vlade niso smeli postavljati vprašanj.
Pravi, da lahko v prihodnost gledamo optimistično, vendar le, če bomo opravili nujne domače naloge za stabilizacijo pogojev poslovanja, za odpravo posojilnega in kapitalskega krča in za uvedbo programov, ki bodo pogoje poslovanja v Sloveniji naredili bolj konkurenčne.
"Istočasno smo delili mnenje, da potrebujemo več optimizma in zaupanja in da moramo bolj povezano in celovito graditi samozavest, s katero bomo tudi na zunaj dokazovali, da smo lahko uspešno gospodarstvo in da primerjave z nekaterimi državami, ki so že prosile za pomoč, niso na mestu. V gospodarstvu je še dovolj moči, dovolj optimizma in smelih načrtov," je poudaril.
Povedal je še, da o konkretnih ukrepih za izhod iz krize in pomoč gospodarstvu niso govorili, niti niso sprejemali nobenih zavez, temveč so razpravljali le o "strateških rešitvah". Dodal je, da so z Bratuškovo našli skupni jezik, čez približno šest mesecev pa bodo tudi preverili, ali so bili resnično slišani in ali se je v državi tudi kaj naredilo.