Četrtek, 12. 7. 2018, 13.50
1 leto, 6 mesecev
POLETNI DAN.
Hrvati premagali Angleže tudi zunaj igrišča
Sinoči so v polfinalu svetovnega prvenstva v nogometu Hrvati premagali Angleže, a tudi zunaj igrišča naši južni sosedi vodijo pred Otokom. Po statističnih podatkih Združenja evropskih pivovarjev so Hrvati na 13., Angleži pa na 18. mestu po količini popitega piva na prebivalca. Prvo mesto sicer pripada Čehom, Slovenci pa se uvrščamo na 9. mesto. In katere so še zanimivosti o tej priljubljeni pijači, ki jih morda niste poznali?
Statistični podatki Združenja evropskih pivovarjev kažejo, da največ piva na prebivalca na svetu popijejo Čehi, Hrvati so na 13. mestu, Angleži pa na 18., medtem ko smo Slovenci na 9. mestu z 79,5 l popitega piva na leto.
''Pivo je dokaz, da nas ima Bog rad in da si želi, da bi bili srečni," so bile besede nekdanjega ameriškega predsednika Benjamina Franklina, medtem ko je bil prav tako nekdanji ameriški predsednik Barack Obama prvi predsednik ZDA, ki je izdeloval svoje lastno pivo.
Najstarejši recepti za pivo so stari več kot pet tisoč let in so bili napisani na kamnite ploščice v obliki pesmi.
Pivo vsebuje skoraj vse minerale, potrebne za preživetje. V srednjeveških časih je bilo zato bistveno za prehranjevanje, saj so bila takrat hranljiva živila zelo redka.
V Rusiji do leta 2013 piva niso šteli med alkoholne pijače, ampak med živila, medtem ko pri nas pivo zaradi svoje hranilne vrednosti in nizke vsebnosti alkohola še vedno velja za živilo - hrano, ki je izdelek prehrambne industrije.
Tako žito kot hmelj sta znana po svojih zelo dobrih lastnostih in že raztopljena v vodi lahko predstavljata odlično osnovo za kopeli in maske. Mnogo zdravilišč ponuja takšne programe.
Na svetu obstaja okoli 400 vrst piva in skoraj vsak dan se rodi kakšna nova.
Najbolj nenavadni okusi piva so čokoladni, sadni, zelo priljubljene so hmeljne sorte s sadnimi, citrusnimi notami in piva z drugimi vrstami žitaric, poznamo pa ga tudi v obliki koktajla.
Je odlična pijača za ženske, saj je bogato z vitamini, minerali, aminokislinami in drugimi sestavinami, ki blagodejno vplivajo na kožo, lase, nohte in imunski sistem.
V Sloveniji imamo okoli 87 malih pivovarn in skupaj s svojimi dobavitelji dosegajo že okoli dva odstotka celotne prodaje.
Pri postrežbi piva moramo paziti na to, kako pivo natočimo, pomembni so primerno izbran in pravilno očiščen kozarec ter temperatura strežbe piva. Vsak stil piva zahteva namreč posebno nego, poseben kozarec.
Nekatere raziskave kažejo, da pivo odžeja bolj kot voda. Tega seveda ne gre pripisati alkoholu, ki je znan po ravno nasprotnem učinku, ampak k temu doprinesejo druge sestavine piva, med drugim hmelj in vsebnost mineralov, ogljikovih hidratov, beljakovin, vitaminov B …
Je izotonična pijača, zato so brezalkoholna piva primerna tudi za športnike.
Pivo ne vsebuje nobene sestavine, zaradi katere bi lahko trdili, da nastane pivski trebuh, ima pa deciliter piva v povprečju 42 kilokalorij.
Najdražje pivo na svetu je pivo vielle bon secours, ki ga prodajajo v samo enem baru na svetu, v Bierdromu v Londonu, kjer ena steklenica stane nekaj manj kot tisoč evrov.
Pivo se širi tudi v šport, saj je vse bolj razširjena in priljubljena tako imenovana joga s pivom.
V Afriki pivo raha izdelujejo iz banan, najmočnejše pivo na svetu pa je ''kačji strup'' s 67,5 odstotka alkohola.