Vas mika, da bi preizkusili življenje in delo v tujini? Preden si najdete delo in uredite pogoje za bivanje, najprej kot turist obiščite izbrano državo in se prepričajte, ali vam res ustreza.
Doba globaliziranega sveta je močno pospešila svetovne migracije, iskanje delovnih in življenjskih priložnosti zunaj domovine je vedno bolj zanimivo tudi za Slovence. Ker pa odhod na delo in življenje v tujino ni zgolj turistično potovanje, je pred odhodom treba urediti marsikateri dokument in se dobro pozanimati o novi državi.
Obiščite izbrano državo
Selitev v tujino, naj bo začasna ali stalna, je velik korak, zato je koristno, če državo, kjer si želite delati, najprej obiščete kot turist, se seznanite s tamkajšnjim načinom življenja in kulturo ter tako preverite, ali vam takšen način življenja sploh ustreza.
Znanje jezika ne bo odveč
Nujnost znanja uradnega jezika države, kamor se odpravljate, je odvisna od dela, za katerega se prijavljate. Nekatera podjetja bodo zahtevala znanje uradnega državnega jezika, druga morda le znanje angleščine. Lahko se zgodi, da boste morali obiskati še intenzivni jezikovni tečaj. V vsakem primeru pa vam vsaj osnove jezika nikoli ne bodo škodovale, saj vam bo to omogočilo hitrejšo vključitev v družbo.
Ne pozabite na spletno mreženje
Spletnemu mreženju se posvetite, še preden se lotite iskanja službe. Iskanje dela je namreč zahtevno že na domačem terenu, kaj šele na tujem. S spletnim mreženjem na različnih portalih si boste našli vsaj nekaj stikov, ki vam bodo lahko zelo koristili tako pri iskanju dela kot tudi urejanju druge dokumentacije in ustvarjanju novega življenjskega okolja.
Preverite, ali vam bodo priznali izkušnje
Če ste doma delali za mednarodno podjetje, potem s priznavanjem delovnih izkušenj ne boste imeli težav, medtem ko se, če ste delali za kakšno manjše, nepoznano podjetje, lahko pojavijo težave. Zato si pridobite čim več priporočil, seveda v angleškem jeziku.
Prav tako si priskrbite mednarodno dokazilo o izobrazbi in drugih izobraževanjih ter preverite, ali vam bodo v izbrani državi, če ni članica EU, sploh priznali izobrazbo. Preverite tudi, kako je z delovnim dovoljenjem.
Pridobite si delovno dovoljenje oz. delovno vizo
Prost pretok delavcev državljanom Evropske unije zagotavlja pravico do gibanja in stalnega prebivališča ter dela v katerikoli državi članici, zato v državah EU delovnega dovoljenja ne boste potrebovali.
Boste pa delovno vizo potrebovali v večini držav zunaj EU, ponekod zahtevajo stalno, drugod bo dovolj začasna. Postopek za pridobitev tega dovoljenja lahko traja tudi do enega leta, zelo verjetno pa je, da boste potrebovali tudi dovoljenje za začasno oz. stalno prebivališče, zato se urejanja vseh dokumentov lotite dovolj zgodaj.