Torek, 14. 5. 2013, 17.20
8 let, 8 mesecev
Tožilec zaradi kraj nad proizvajalce telefonov
Tožilec Eric T. Schneiderman se čudi, zakaj "podjetja, ki razvijejo tako napredne ročne naprave, kot so Applovi izdelki, ob tem ne morejo razviti tudi tehnologije, ki bi ukradene naprave naredile neuporabne za tatove, s čimer bi uničili črni trg, na katerem jih preprodajajo." Od podjetij zato pričakuje, da težavi posvetijo več pozornosti in prispevajo svoj delež k ureditvi problematike, sicer bo, kot je še namignil, ukrepal skladno z zakonom. Oblasti na to opozarjajo že nekaj časa, a so opozorila do zdaj naletela na bolj medel odziv. Lani so telekomunikacijski igralci resda ustvarili podatkovno bazo s številkami ukradenih mobilnih telefonov, a je ta za zdaj še nepopolna in omejena zgolj na področje ZDA.
V prvih devetih mesecih je bilo samo v New Yorku ukradenih 11.447 iPhonov in iPadov, kar je 3280 več kot leto poprej. Najbolj tragično pa je, da je pri teh ropih vsaj ena oseba umrla, več ljudi pa je bilo zabodenih. Podobna slika je tudi drugod po državi, v San Franciscu sta bila tako v obdobju od lanskega novembra do letošnjega aprila pri kar četrtini takih ropov uporabljena pištola ali nož.
Na pismo so se za zdaj odzvali le pri Googlu, ki so zatrdili, da svoje uporabnike že pozivajo, naj svoje telefone zaklepajo z osebnimi kodami, s čimer so med neuporabo in ob morebitni kraji neuporabni oziroma roparjem vsaj otežijo delo.