Matic Tomšič

Petek,
6. 6. 2014,
10.56

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

tajna služba obveščevalna agencija Twitter Barack Obama

Petek, 6. 6. 2014, 10.56

8 let, 6 mesecev

Tajna služba ZDA želi program, ki lahko zazna sarkazem

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Obveščevalna agencija, ki varuje predsednike ZDA in njihove družine, je objavila razpis za delo pri razvoju analitične programske opreme. Ta bi v objavah na družbenih omrežjih lahko zaznala sarkazem.

Razpis tajne službe, ki se izteče v ponedeljek, 9. junija, ni šala, čeprav se zdi tako – poleg iskanja sarkazma so med zaželenimi prvinami programske opreme še dostopanje do vseh objav, ki so bile kadarkoli del Twitterja, prečesavanje spleta in (predvsem) družbenih omrežij v več svetovnih jezikih, ustrezna segmentacija uporabnikov interneta glede na demografske skupine in lokacijo ter prikaz podatkov v popolnoma grafični obliki.

Zahteve, ki dišijo po sarkazmu Namen programske opreme, ki jo želi razviti tajna služba, je popolna avtomatizacija opazovanja aktivnosti na družbenih omrežjih, še posebej Twitterju, pri čemer bi se v sito nadzora ujeli vsi zapisi, ki bi posredno ali neposredno ogrožali državno varnost.

"Twitter je kot prenos aktivnosti ljudi v živo. Če objave spremljamo sproti, lahko interese tistih, ki jih skrbi državna varnost, zavarujemo bolj učinkovito," so sporočili iz obveščevalne agencije.

"Tajna služba zahteva nemogoče" Bing Liu, računalniški strokovnjak in avtor nekaj knjig na področju obdelovanja spletnih podatkov, pravi, da algoritem ali sistem, ki bi lahko zaznal sarkastične besedne zveze ali povedi, preprosto ne obstaja. "Da je lahko posameznik sarkastičen pri omenjanju politike, mora nujno poznati ozadje zadev, o katerih piše oziroma iz katerih se norčuje, in imeti sposobnost kritičnega mišljenja. Povprečen računalnik ne zmore ne enega ne drugega, kvantni pa še niso tako daleč," pojasnjuje Liu.

Roka zakona ima slab smisel za humor in še slabši radar za sarkazem Oblasti bi pri razlikovanju sarkazma in pravih zločinov včasih res potrebovale pomoč računalnika.

Leta 2010 so policisti namreč aretirali 19-letnico, ki je na Facebooku objavila fotografijo svojega otroka v plenicah, ko se je z usti prisesal na pipo za kajenje marihuane. Čeprav je bilo več kot očitno, da je šlo za šalo, laboratorijski testi pa so pokazali, da dojenček nikoli ni bil pod vplivom prepovedanih drog, so socialni delavci v spremstvu policistov mlado družino kljub temu še nekajkrat obiskali doma in iskali morebitne znake zlorabe otroka. Kar pet mesecev pa je v ječi preživel mladenič, ki je vsega dva meseca po pokolu otrok v ameriški šoli Sandy Hook na spletu zapisal: "Mislim, da si bom privoščil malo streljanja po vrtcu in gledal, kako dežuje kri nedolžnih otrok ... Nato pa bom pojedel srce enega izmed njih." Pojasnila, da je šlo zgolj za neslano šalo, so na sodišču naletela na gluha ušesa.