Ponedeljek, 27. 5. 2013, 14.33
8 let, 7 mesecev
Slušalke za hitrejše in zanesljivejše medmrežje
Optični dostop do medmrežja je znatno pohitril prenos podatkov, a je prostora za napredek in doseganje višjih hitrosti še precej. Eno od rešitev pa so raziskovalci našli v običajnih naglavnih slušalkah, ki imajo funkcijo odstranjevanja šuma. Tako bi namesto enega žarka svetlobe po vlaknu poslali par identičnih žarkov, ki bi po združitvi pri prejemniku izločila šum, ustvarjen med prenosom. Takšna žarka lahko prepotujeta do štirikrat daljše razdalje kot en sam. Raziskovalci so uporabili navedeno tehniko in poslali signal 400 gigabajtov na sekundo, torej kar štirikrat hitreje, kot so uporabnikom dostopne hitrosti, po 12.800 kilometrov dolgem optičnem vlaknu. S tem so presegli daljave najdaljših čezoceanskih kablov.
Največjo omejitev za signal predstavlja moč žarka, a če povečamo moč, se hkrati poveča tudi interakcija med svetlobo in materialom vlakna. Namesto enostavnega prehoda žarka se tako pojavlja vse večji šum, ki omejuje razdalje učinkovitega prenosa podatkov.
Slušalke ustvarijo zvok, ki je inverzen zunanjemu šumu, in ga tako izničijo, podoben učinek bi lahko dosegli z napravami, ki med potjo naredijo isto za žarke. Ker pa je omenjen način zelo težko vpeljati v uporabo, so raziskovalci uporabili koncept dveh identičnih žarkov, kjer so se pri prejemniku šumi medsebojno izničili.
Z manjšim številom napak se zmanjša tudi potreba po ponovnem pošiljanju paketov.