Torek, 29. 10. 2024, 12.11
1 dan, 22 ur
Po hudem napadu na Univerzi v Mariboru trdijo: Študij poteka nemoteno
Na Univerzi v Mariboru, ki je bila žrtev obsežnejšega kibernetskega napada, zagotavljajo, da študijski proces poteka nemoteno, pravočasno bo tudi izplačilo plač delavcem univerze za oktober. Skupaj s pooblaščenimi zunanjimi institucijami izvajajo varnostne preglede, preiskava o storilcih pa še poteka, so danes sporočili z univerze.
Informacijski sistem je onesposobljen
Pred slabim tednom je na mariborski univerzi prišlo do obsežnejšega kibernetskega napada. Na univerzi so takrat pojasnili, da je napadalcu uspelo kriptirati centralne podatkovne oziroma strežniške zmogljivosti in izvesti druge destruktivne aktivnosti, zato je informacijski sistem onesposobljen. Ocenili so, da je obseg napada zelo velik, in napovedali, da bodo izvajanje pedagoškega in raziskovalnega dela prilagodili razmeram.
V današnji izjavi za medije so na univerzi zagotovili, da študijski proces poteka nemoteno in se izvaja fizično na članicah univerze. Zagotavljajo tudi, da bodo delavci univerze na predviden datum prejeli izplačila plač za oktober.
Spletna stran Univerze v Mariboru trenutno prikazuje le sporočilo, da je bila univerza tarča hekerskega napada:
Na Univerzo v Mariboru smo poslali vprašanje, ali trenutno morda delujejo katerikoli elementi operacijskega sistema ali pa vse študijske ter raziskovalne dejavnosti in preostali z delovanjem univerze povezani procesi, ki se zanašajo na informacijsko tehnologijo, potekajo "ročno". Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.
Preiskava še vedno poteka
V zvezi s kibernetskim napadom pa na Univerzi v Mariboru poudarjajo, da izvajajo varnostne preglede s pooblaščenimi zunanjimi institucijami in usposabljajo zaposlene s področja informacijske varnosti.
"O napadu so bile obveščene vse zunanje institucije, tudi ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter organi pregona," so zapisali. Dodatnih informacij javnosti ne morejo posredovati, saj preiskava o storilcih še zmeraj poteka, so dodali.
Kaj zahtevajo hekerji, še ni znano
Informacijski sistem Univerze v Mariboru je po neuradnih informacijah sicer onesposobil hekerski napad z izsiljevalskim virusom (t. i. ransomware). Značilnost napadov s to vrsto zlonamernih programov je, da zašifrirajo vse podatke na strežnikih tarče, do katerih se lahko dokopljejo, nato pa za odklep podatkov zahtevajo odkupnino, največkrat v obliki kriptovalut, kot je bitcoin.
Za zdaj sicer še ni znano, kaj naj bi od Univerze v Mariboru, če je šlo res za napad z izsiljevalskim virusom, zahtevali hekerji v ozadju. Podatki, ki bi jih lahko pridobili napadalci na informacijski sistem univerze, se za zdaj tudi še niso pojavili na kateri od spletnih tržnic za prodajo ukradenih podatkovnih baz, kot je spletni forum BreachForums.
Tam so se, na primer, decembra lani znašli podatki, ukradeni med hekerskim vdorom v strežnike medijske hiše Večer.