Petek, 30. 3. 2012, 10.04
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Syndicate
Serija Syndicate je, pod okriljem enega največjih takratnih založnikov, Bullfroga (Dungeon Keeper, Populous, Magic Carpet ...), svojo pot začela že davnega leta 1993. V tistih časih je bila to ena boljših realnočasovnih strategij, njena rdeča nit pa so bile vojne med rivalskimi podjetji. Tri leta pozneje je izšlo še nadaljevanje Syndicate Wars, ki je bilo malce bolj akcijsko naravnano, novost pa je bil 360-stopinjski pregled nad dogajanjem.
V obeh igrah ste nadzorovali štiri agente, s katerimi ste po naročilih svojega delodajalca izvajali morilsko-vohunske misije, ki so vaši korporaciji prinašale moč in ugled, vaše žepe pa polnile z zelenci, ki ste jih nato porabili za orožarske in tehnološke nadgradnje svojih jezdecev apokalipse. In prav to so med igro postali – sejalci žvepla in prinašalci razdejanja. Kdor je imel željo po uničenju (in kode za neomejeno količino streliva) je namreč lahko vsako mesto dobesedno zravnal z zemljo, prebivalce pa predelal v konzervirano marmelado. Sila zabavno.
Strategije so med zadnjim desetletjem postale precej ogrožena vrsta, kar je najbrž posledica dejstva, da se ne igrajo najbolje na vedno bolj prisotnih sobnih konzolah, in velike komercializacije igričarske industrije, ki dandanes stremi k zadovoljitvi čim širših množic, medtem ko vse bolj pozablja na prave privržence. Prav iz njihovih ust (znano je, da so izkušeni igričarji med najkonservativnejšimi bitji tega planeta) pa je bilo slišati kar nekaj pikrih na račun spremembe smeri in "oskrunitve" klasike.
Izkaže se, da negodovanja tokrat niso bila povsem upravičena, saj se novodobni Syndicate v večini elementov izkaže za povsem solidno igro, le vaša pričakovanja morajo biti na realnih tleh.
Arhitektura sveta, ki vas v igri obdaja, je naravnost čudovita, za kar poskrbijo tudi sijajni svetlobni grafični učinki. Ko boste prvič pomolili nos na plano, vas bo ob v prostrano oranžno nebo dvigajočih se neskončnih nebotičnikih prevzel zelo pristen občutek odtujenosti in osamljenosti, ogromni digitalni reklamni panoji in hologrami pa bodo ta občutek le še podkrepili. Za vzdušje so pri studiu Starbreeze resnično dobro poskrbeli.
V takšnem svetu se znajde naš junak Miles Kilo, mehansko modificiran agent ene od najmočnejših organizacij, sindikata EuroCorp. Živi za službo, v kateri njegov delovnik obsega redne usmrtitve konkurenčnih agentov in znanstvenikov, krajo zaupnih podatkov, vohunjenje ter vse preostalo, kar nadrejenim pade na pamet. Z vprašanji etike in morale se ne ubada pretirano, vsaj dokler se sam ne znajde sredi ognja. Vendar naj bo dovolj o tem, saj bi beseda več že pomenila razkrivanje zgodbe in kvarjenje izkušnje.
V nasprotju z zgodbo je na drugi strani za akcijo dobro poskrbljeno. Spopadi so živahni in adrenalinski, sploh na poznejših stopnjah, ko vam pot prečkajo močnejši nasprotniki, pretirane taktičnosti pa vseeno ne pričakujte. Vse skupaj ne preseže kombiniranja hitroprstnega streljanja, občasnega skrivanja v zaklonu in uporabe posebnih sposobnosti, ki vam jih omogoča poseben, v možganski korteks vsajen čip.
S pomočjo tega tehnološkega čudesa lahko namreč nasproti stoječemu soldatu telepatsko pokvarite orožje, ga prepričate o storitvi samomora ali pa ga za hip pridobite na svojo stran, tako da začne rešetati po svojih "kameradih". Ti pripomočki so še posebej dobrodošli na višjih težavnostnih stopnjah, kjer preživetje brez njih praktično ni mogoče.