Galaxy S Advance je namenjen ljubiteljem Androida, ki želijo razmeroma zmogljiv mobilnik, a zanj niso pripravljeni odšteti celega premoženja.
V času, ko na trg ena za drugo prihajajo štirijedrne pošasti, bo dvojedrnike mogoče kupiti tudi po zmernejših cenah. Pri Samsungu so z veseljem zapolnili tržno nišo v srednjem cenovnem razredu z novim mobilnikom, ki združuje nekatere najnovejše tehnologije in retro dizajn Galaxyja S, s katerim je južnokorejsko podjetje pred leti osvojilo tržišče.
Deja vu …
Ime Samsunga Galaxy S Advance pove vse. Gre za izboljšano verzijo prvega mobilnika iz zdaj že kultne Samsungove serije Galaxy S. Čeprav gre za nov mobilnik, ne novo tehnologijo v stari škatli, je S Advance pravi deja vu. Manj kot milimeter večji in širši ter ravno tako zaobljen na zadnji strani kot originalni S bo všeč predvsem tistim, ki niso najbolj navdušeni nad velikimi pravokotnimi škatlami. Zaradi relativne majhnosti lepo sede v dlan, na voljo pa je v črni in beli barvi.
Prav tako kot originalni S ima tudi S Advance 4-palčni zaslon Super AMOLED z ločljivostjo 480 x 800 pik. Slika je čista ter bogatih barv in lahko rečemo, da gre za enega najboljših zaslonov v tem cenovnem razredu.
… z izboljšavami
Pod pokrovom se skrivajo novosti. Dvojedrni 1 GHz procesor ni več najhitrejša stvar na trgu, a je dovolj zmogljiv za običajne naloge. Ko smo ga bolj obremenili, je sicer začel nekoliko zaostajati, a nič usodnega. S Advance sloni na operacijskem sistemu Android 2.3.6 (Gingerbread). Po našem mnenju ne bi škodilo, če bi bil novejši. Se pa lahko mobilnik pohvali s 768 MB RAM-a ter 8 oziroma 16 GB spomina in možnostjo razširitve s kartico MicroSD v velikosti do 32 GB.
Na področju povezljivosti je vsekakor še prostor za izboljšave. Čeprav smo nekatere stvari pogrešali, pa osnovne povezave (HSDPA in HSUPA, DLNA, GPS, Bluetooth 3.0 in Wi-Fi) delujejo brez težav.
Baterija je tudi ob nekoliko povečani uporabi zdržala 24 ur, tako da na tem mestu nimamo pripomb.
Kako se obnese kot fotoaparat?
Težave s svetlobo in nizkimi toni
Galaxy S Advance ima vgrajeno kamero s 5 milijoni točk, ki v običajni svetlobi naredi ostre fotografije jasnih barv. Na žalost ima v močni ali šibki svetlobi precej več težav, saj nikakor ne najde ravnovesja med svetlimi in temnimi področji. Navdušil nas ni niti počasen sprožilec, zaradi katerega smo zamudili prenekatero priložnost za dober posnetek. Mobilnik se sicer lahko pohvali z LED-bliskavico in osnovnimi dodatnimi nastavitvami, kot sta negativ in črno-bel posnetek.
Video lahko snemamo v tehniki HD pri 720p. Zadeva je podobna kot pri fotografijah – video je razmeroma dober, dokler se svetloba ne spremeni. Tu sicer najdemo več nastavitev, tako da lahko slabši izdelek vsaj do neke mere popravimo.
Zgodba je nekoliko drugačna na področju multimedie, kjer je Samsung že tradicionalno močan. Ogled fotografij je preprost, mobilnik dobro predvaja tudi videe in glasbo. Glasbeni predvajalnik ima odličen vmesnik in zvok prek slušalk je bogat. Na težavo pa smo naleteli pri zvočniku, ki namesto da bi predvajal base, raje hrešči. Zmerno do pretežno zoprno.
Kako se obnese kot kamera?
Android Market, moj prijatelj
Spletni brskalnik je preprost in brez odvečnih funkcij. Podprt z dvojedrnim procesorjem ter 3G in Wi-Fi omrežji vas bo na splet ponesel kjerkoli. Na žalost bo stran odprl malo po občutku, največkrat boste dobili močno povečano, kdaj celo popačeno sliko.
S Advance ima naloženih nekaj aplikacij, ki pa zaradi zastarelega Androida niso med najnovejšimi. Android Market bo tako postal vaš najboljši prijatelj.
Googlovi zemljevidi in navigacija so na Galaxyju S Advance hitri in natančni. Všeč.
Vsekakor je še prostor za izboljšave
V Samsungu Galaxy S Advance sta združena retro oblikovanje in razmeroma močna vsebina. Telefon, ki uporabnikom ponuja cenejšo različico Samsungovih paradnih konjev Galaxy S II in S III, je pri strojni opremi precej močnejši kot na programskem področju. In čeprav delo v večini situacij opravi razmeroma dobro, smo vseeno našli preveč pomanjkljivosti za naš okus. Telefon je res cenejši, a nikakor ni zastonj.
Splošna ocena: 7
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar
7 – Na pravi poti
8 – Dober izbor
9 – Odlična naprava
10 – Brez njega mi živeti ni.
Specifikacije:
Mere: 123,2 x 63 x 89,7 mm
Teža: 120 g
Zaslon: 4-palčni Super AMOLED z ločljivostjo 480 x 800 pik
Procesor: dvojedrni 1 GHz Cortex-A9, 768 MB RAM-a, 8 oz. 16 GB spomina
Operacijski sistem: Android 2.3.6 (Gingerbread)
Vgrajeni: proximity senzor, A-GPS, Wi-Fi a/b/g/n, DLNA, Bluetooth 3.0, HSDPA in HSUPA
Fotoaparat: 5 MP s samodejnim ostrenjem in LED-bliskavico
Video: snemanje v tehniki HD pri 720p