Petek, 13. 4. 2012, 8.28
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Jagged Alliance – Back in Action
Prvi stik z igro je zelo domač, saj je zaplet skoraj enak kot tisti leta 1999, prav tako lokacija, deželica Arulco, ki ji z okovanimi škornji vlada despotska kraljica Deidranna. Znova prevzamemo vlogo poveljnika voda plačancev, ki jih novačimo pred vsako misijo, na voljo jih je nekaj ducatov.
Soldi so sprva omejeni, zato v skupino bodisi povabimo dve (pre)dragi hodeči strojnici ali pa zberemo šesterico poceni grobijanov. Pri izbiranju je treba biti preudaren, saj se bi nekateri gverilci najraje "sklofali" med sabo, spet drugi pa zelo dobro sodelujejo. Ob interakciji vsak od štirideseterice postreže z bolj ali manj duhovito opazko, glasovi pa so, kot je za serijo stalnica, karikirano porazni in segajo od dolphlundgrenovskega golčanja do militarističnih "HU-A!" vzklikov.
Žal je tako, da kritike ob prvem srečanju z akcijo kar same privrejo na plano. Podoba je v skoraj trinajstih letih od izometričnega 2D-pogleda v Jagged Alliance 2 napredovala v tri dimenzije, a je pravzaprav precej povprečna – sicer je podrobnosti obilo, a so robovi precej nazobčani, teksture pa ponekod nenatančne. Ni daleč od resnice, če rečemo, da se lahko v tej kategoriji z BiA kosajo pet let in pol stari Company of Heroes.
Nadalje zmoti kamera, ki je postavljena prenizko in ne omogoča dobrega pregleda nad krojenjem napadalne operacije, nekoliko pa je ta nevšečnost odpravljena tako, da je že od začetka viden cel zemljevid in s tem tudi položaji sovražnih hrustov, kar pa bo razburilo tiste fanatike JA2, ki so prisegali na "fog of war" (zemljevid se odkriva z napredovanjem igralčevih likov).
Ti so tudi edina stvar, ki jo bodo brez vašega nadaljnjega vmešavanja naredili sami, saj razen jamranja ob prejemanju krogel na lastno pest ne znajo storiti ničesar. Kot v vrtcu morate namreč "na roke" repetirati orožje, uporabljati posebno opremo in zavoje prve pomoči ter se sklanjati v zaklon. Tovrsten mikromenedžment je lahko na začetku igranja, ko imate v vodu tri, štiri vojake, še zabaven, pozneje, ko naraste število posameznih odredov, pa se z njim lahko spopadejo le Korejci.
Bitcomposer Games se namreč niso pretirano trudili z napredno pametjo teh – imajo namreč obupno omejeno vidno polje in bodisi patruljirajo po začrtani daljici bodisi stojijo tjavdan kot zombiji, dokler se jim dovolj ne približate. Za nameček so sploh na poznejših stopnjah izredno trdoživi in znajo že izgubljena ozemlja zavzemati nazaj, na srečo pa ne poznajo naprednih manevrov, kot sta napadanje z boka in zaporni ogenj, zato se jih je, čeprav igra njihovo zabitost nadomešča s številčnostjo, vendarle mogoče odkrižati.
Odstranjevanje sovražnikov je zelo simpatično, in ker ukaze, ki jih med aktivnim premorom dodelite svojim plačancem, ti izvedejo hkrati, je lovljenje "kanonfutra" v navzkrižni ogenj in načrtovanje simultanih eksplozij na več koncih zemljevida kljub kapricam igre nekaj časa kar precej zabavno početje.
Razvijalec: Bitcomposer Games Založnik: Kalypso Media Zvrst: Taktična realnočasovna akcijska strategija Izšla za: PC