Torek, 29. 1. 2013, 21.37
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: diktafon Sony ICD-TX50
Kompaktnost je v zadnjem obdobju doživela pravo evolucijo, saj industrija prenosne elektronike narekuje trend kopičenja čedalje večje koncentracije procesne moči na čedalje manjšem prostoru. Manj je zato marsikdaj več, čeprav se s tem ne strinjajo vsi velikani panoge (beri: proizvajalci pametnih mobilnih telefonov – tebi govorim, Samsung). No, novinarjem pride prav diktafon, ki ima vse, kar imajo preostali, a si prilasti bistveno manjši delež volumna žepa.
Sonyjev diktafon ICD-TX50 po najkrajši osi tako meri zgolj 6,4 milimetra – lastnost, ki ga uradno postavlja na čelo najtanjših tovrstnih pripomočkov. Za nameček tehta zgolj toliko kot polovica tablice čokolade (50 gramov), kar ga v kombinaciji s štirimi gigabajti shranjevalnega pomnilnika flash (ki ga je mogoče dodatno razširiti s karticami microSD kapacitete tja do 32 gigabajtov) naredi privlačnega za morebiten nadomestek predvajalnika mp3.
Drugoten način uporabe, omenjen zgoraj, seveda nikakor ne zasenči prvenstvenega poslanstva TX50 – zajemanja zvoka v najvišji mogoči kakovosti, ki jo dopuščata standarda kompresije LPCM (Linear PCM) in mp3. Diktafon je tako zmožen zvok CD-kakovosti (16-bitni LPCM, 44,1 KHz) snemati slabih šest ur, mogoče pa je tudi skleniti kompromis in na račun kakovosti mp3 zvok zajemati dlje –od 44 do 178 ur, odvisno seveda od izbrane bitne hitrosti in načina mono oziroma stereo.
Ne pozabite na prostor za shranjevanje zvočnih datotek – ob maratonskih snemalnih seansah bo premalo tudi s kartico microSD nadgrajen pomnilnik, zato bo treba TX50 priklopiti na osebni računalnik. Baterija sicer zmore precej – zahtevno snemanje zvoka CD-kakovosti jo bo tako izčrpalo približno v 18, mp3 pa šele v 24 urah.
Diktafon ponuja nekaj osnovnih nastavitev, ki so večinoma bolj same sebi namen, je pa izjema izbiranje ambienta, ki glede na zvoke iz okolice prilagodi jakost delovanja vgrajenega izenačevalnika šuma (s tem je mogoče precej olajšati nadaljnjo obdelavo zvočnih datotek v namenskih urejevalnikih, če jih seveda imamo namen deliti z javnostjo). Nadalje so prisotni še glasovno upravljanje naprave (TX50 nima lastne Siri – pozna le ukaze start, stop in pause), digitalno mešetarjenje s toni, izenačevalnik tonov in iskanje točno določenih delov zvočnih zapisov.
Pogrešano v akciji je segmentno predvajanje, saj poljubno izbranega dela datotek ni mogoče poslušati znova in znova. Snemalnik ICD-TX50 je sicer združljiv tudi z nekatero programsko opremo za prepoznavo govora.
Pohvaliti je treba tudi Sony, ki mu je v izjemno privlačno ohišje snemalnika TX50 uspelo preseliti skoraj vse pritikline premijskih modelov, kot je ICD-SX712D, obenem pa je mu cenovno klobaso uspelo stanjšati za četrtino. Pri nas je zvok CD-kakovosti, zapakiran v lično ploščico, tako mogoče dobiti za približno 150 evrov. Ali sploh lahko upravičeno dobi nižjo oceno?
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 – Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.