Sobota, 18. 10. 2014, 19.34
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Digitalni fotoaparat Sony Alpha A7S
A7S je najnovejši predstavnik Sonyjeve linije brezzrcalnih fotoaparatov polnega formata z zamenljivimi objektivi, ki sta jo zadnje leto več kot uspešno zastopala A7 in A7R. Glede na namembnost ga lahko uvrstimo nekje med omenjena modela – če je A7R s senzorjem s kar 36,4 megapiksla namenjen fotografom, ki potrebujejo zelo visoke ločljivosti, A7 pa vsem, ki želijo dobro uravnoteženo napravo, je A7S (S kot sensitivity oziroma občutljivost) za tiste, ki pogosto fotografirajo ob ne ravno idealnih svetlobnih pogojih.
A7S se lahko pohvali tudi s prvino, ki je lastna le še enemu digitalnemu fotoaparatu na trgu – vrhunskemu Nikonu D4S. Uporaben razpon vrednosti ISO (nastavljive občutljivosti tipala) namreč sega od izredno nizke 50 do kar 409.600, kar pomeni, da je A7S odličen tako ob pomanjkanju kot preobilju svetlobe. Srce A7S predstavlja procesor BIONZ X, ki podatke obdeluje tudi na predhodnikih A7R in A7. Kot omenjena fotoaparata je tudi testiranec izdelan vrhunsko – ohišje iz magnezija je odporno proti prahu in ekstremnemu vremenu, v gumo, ki omogoča boljši oprijem, pa je oblečeno na vseh pravih mestih. Od predhodnikov si je A7S izposodil tudi tripalčni zaslon LCD, ki ga je za večjo fleksibilnost fotografskega udejstvovanja mogoče nagniti (a žal ne povsem obrniti), in elektronski okular.
Tudi sicer ima A7S gumbov ogromno, razporejeni pa so zelo praktično – ob normalnem držanju fotoaparata je večina pomembnejših funkcij ves čas na dosegu palca desne roke.
Na vrhu naprave je klasično kolesce za nastavljanje načinov fotografiranja, med katerimi so seveda standardni ročni (M), programski (P), prioriteta zaklopa (S) in prioriteta zaslonke (A), samodejni, scenski in dve prazni mesti, na kateri lahko fotograf shrani lastne načine s točno določenimi parametri. Novost je elektronski sprožilec, ki ga nimata ne A7 ne A7R, omogoča pa tiho fotografiranje, ki pride še posebej prav na dogodkih, kjer hrup neprestanega "škljocanja" ni najbolj zaželen.
A7S omogoča tudi povezovanje in deljenje datotek z drugimi napravami prek Wi-Fi-ja in standarda za brezstično komuniciranje NFC. Obenem podpira tudi poganjanje aplikacij – med najbolj uporabnimi je PlayMemories, ki uporabniku omogoča daljinski nadzor sprožilca s pomočjo brezžično sparjene oddaljene naprave.
Glavni adut A7S na tem področju je seveda izredna svetlobna občutljivost, zaradi katere fotografije ne izgubljajo kakovosti tudi takrat, ko nastavimo neobičajno visoke vrednosti ISO (nad 64 tisoč, na primer). Čeprav dvomimo, da bo kdo zares potreboval ISO 409.600, bo že sama misel na to, da je vendarle na voljo, vedno znova navdušila marsikaterega zavzetega fotografa.
Ocena: 9