Torek,
20. 5. 2014,
16.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

bitcoin

Torek, 20. 5. 2014, 16.59

8 let, 7 mesecev

Na Čopovi do bitcoinov v manj kot minuti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Naši otroci bodo kmalu začeli dobivati žepnino v bitcoinih. Zlahka jo bodo uporabljali za virtualni svet, za mikroplačila v igrah in forumih," pravi Peter Trček iz podjetja Bitnik.

Bitnik Lamassu, ki je od danes na voljo v hotelu Tresor na Čopovi v Ljubljani, je naprava, ki omogoča nakup bitcoinov. Gre za napravo, ki s svojo podobo spominja na bančne avtomate.

Kaj omogoča Bitnik Lamassu? Uporabnik pristopi do naprave in izbere jezik (slovenščina, angleščina, italijanščina), v katerem bo opravil storitev. Naprava ga povabi k skeniranju QR-kode javnega naslova, ki ga mora uporabnik potrditi. Po vstavljanju želene količine bankovcev – najmanjši bankovec, ki ga lahko vstavi, je pet evrov, medtem ko kovancev ne sprejema – uporabnik potrdi želeno vsoto bitcoinov. S tem se nakup sklene, naprava pa bitcoine pošlje v njegovo spletno denarnico. Na svojem telefonu lahko takoj preveri, ali se je transakcija izvedla. Po besedah Trčka sta izjemni tako varnost nakupa, saj jih uporabnik prejme neposredno v denarnico, kot tudi hitrost nakupa, vse skupaj namreč traja manj kot minuto.

Podjetje Bitnik v tem procesu nastopa kot posrednik: "Bitcoine kupujemo na svetovnih trgih, nato pa jih prodajamo. Zaračunavamo provizijo," pravijo. Provizija je za začetek sedemodstotna, po odločitvi Dursa pa je obdavčljiva z DDV. Znižati jo nameravajo takoj, ko bodo razmere to dopuščale. Za osnovo cene uporabljajo tečaj Bitstamp.

Minimalna provizija tri cente Zakaj bitcoin? Je digitalna valuta, ki deluje brez tretje osebe (banke). Omogoča neposredno plačevanje oziroma pošiljanje bitcoinov od ene enote do druge. Brez omejitev. "Prek bank popoldne ali ob koncu tedna ne moremo plačevati oziroma se plačilo ne bo izvršilo, plačevati pa jim moramo, da imamo lahko pri njih odprt račun. Bitcoinovi računi pa so brezplačni, prav tako vse transakcije. Običajno se zaračuna minimalno provizijo, okoli tri cente, ne glede na transakcijo," poudarja Trček.

Prav zato, dodaja, bi bilo tovrstno plačevanje idealno pri pomoči žrtvam poplav na Balkanu. "Rešimo se posrednikov, saj denar pošljemo neposredno osebi, ki ga potrebuje," pravi Trček, prav tako v preostalih delih sveta, kjer ljudje nimajo bančnih računov.

Durs pravi, da bitcoin ni valuta Po številu bitcoinov na prebivalca se Slovenci sicer uvrščamo na sam vrh zemljevida, a doma nas čaka na eni strani neurejena slovenska zakonodaja na tem področju, na drugi strani pa še nepriznavanje bitcoina kot valute na Dursu. A to po besedah Trčka ne pomeni njegovega konca: "EU si ne bo mogel privoščiti, da bi bitcoine prepovedal. Zato, ker je bitcoin narejen tako, da ga ni mogoče kar tako uničiti. To ni spletna stran, to je protokol, ki je decentraliziran."

Koliko bitcoinov lahko kupimo? Bitnik Lamassu omogoča nakup bitcoinov z gotovino, ne pa tudi obratno, zato ne obstaja nevarnost za pranje denarja. Ne omogoča ustvarjanja spletne denarnice, to si morajo uporabniki ustvariti predhodno. Kupimo lahko natančno toliko bitcoinov, kot jih ima naprava na razpolago. Z njo je namreč povezana denarnica podjetja Bitnik, od koder naprava črpa denar. Trenutno imajo na voljo 16 bitcoinov oziroma slabih 7.500 evrov.

Bitniki si prizadevajo razširiti poslovanje z bitcoini na kar največje število trgovcev, saj poleg prednosti, ki jih prinaša tovrstno plačevanje, jesen v Ljubljano prinaša tudi srednje- in vzhodnoevropsko konferenco o bitcoinu.