Srdjan Cvjetović

Petek,
26. 2. 2016,
15.39

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Netflix Srdjan Cvjetović

Petek, 26. 2. 2016, 15.39

1 leto, 3 mesece

Hrvaška evroposlanka opozarja na Netflixovo diskriminacijo potrošnikov

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Hrvaški (enako tudi slovenski) uporabniki storitve Netflix nimajo enakega nabora vsebin kot v ZDA in v zahodni Evropi, zato evroposlanka zahteva, da Evropska komisija to neskladje čim prej odpravi.

"Potrošniki (na Hrvaškem) se mi pogosto pritožujejo, da nimajo dostopa do priljubljenih nanizank, zaradi katerih so se na Netflix pravzaprav naročili – Hiša iz kart, Igra prestolov ali Živi mrtveci. Splošno je znano, da je v ZDA, kjer je Netflix malenkost cenejši, dostopno veliko filmov, ki niso dostopni na celotnem trgu Evropske unije. Hrvaški potrošniki Netflix plačujejo enako kot potrošniki v drugih delih Evropske unije, ki imajo večji obseg vsebin in podnapise v svojem jeziku," je v svojem sporočilu zapisala hrvaška evroposlanka Biljana Borzan.

Enaka naročnina ob okrnjeni ponudbi tudi za slovenske gledalce Netflix

Borzanova je Evropski komisiji poslala prednostno vprašanje, s katerim opozarja na nujnost čimprejšnje odprave diskriminacije hrvaških potrošnikov. Podobno okrnjeno ponudbo in odsotnost podnapisov v svojem jeziku pesti tudi slovenske uporabnike.

Morda bi njena vloga imela večjo težo, če bi med diskriminirane potrošnike naštela tudi evropske države, tudi Slovenijo, kjer Netflix kljub enaki ceni uporabnine ne ponuja polnega nabora storitev in vsebin.

Spletne storitve pogosto različno obravnavajo različne države Unije Netflix pa ni niti prva niti edina spletna storitev, kjer državljani Evropske unije opažajo diskriminacijo glede na državo prebivanja. Evropska komisija ocenjuje, da so pri nakupu digitalnih vsebin zaradi teh razlik evropski potrošniki letno oškodovani za približno 64 milijard evrov.