Matic Tomšič

Četrtek,
10. 10. 2013,
15.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Microsoft

Četrtek, 10. 10. 2013, 15.20

8 let, 8 mesecev

HP: Microsoft je v vojni s proizvajalci strojne opreme

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Razmerje Hewlett-Packarda in Microsofta se iz simbiotičnega poslovnega partnerstva počasi spreminja v rivalstvo. "Še zdaleč ne gre za osamljen primer," pravi Meg Whitman, direktorica HPja.

Oddaljevanje HP in Microsofta se je začelo že v maju, ko so prodajne številke podjetja glede na prejšnje leto padle za več kot 20 odstotkov. Direktorica Hewlett-Packarda je takrat priznala, da že nekaj časa dvomi v Microsoftovo programsko platformo, kar je bilo popolnoma v nasprotju z besedami iz januarja 2012, ko je Whitmanova poudarila, da močno verjame v tablični potencial oken 8. Potrditev, da je ljubezen dokončno izginila, smo dobili včeraj, ko sta HP in eden Microsoftovih največjih tekmecev, Google, skupaj napovedala nov Chromebook, prenosni računalnik s super 11-palčnim zaslonom, ki bo stal manj kot 300 dolarjev.

Whitmanova je večino krivde za nedavne slabe poslovne rezultate zvalila na Microsoft in Intel – prvi napravam HP prispeva večino programske opreme, drugi večino procesorske moči. Dobršen del pregovorno Hewlett-Packardovega tržišča, področja prenosnih računalnikov, namreč že nekaj časa ogrožajo konkurenčni modeli s procesorji AMD vse-v-enem, ki so precej cenejši od naprav z Intelovimi rešitvami, zmogljivost pa je v večini primerov primerljiva. Intel prihodek HP sicer odžira tudi neposredno, saj ponuja lastne storitve na področjih računalništva v oblaku in informacijske varnosti.

Pri HP so kot dva izmed glavnih razlogov, ki so privedli do ohlajenih odnosov z Microsoftom, navedli tablico Slate 7 in blagovno znamko Surface. Kritiki so prvo, milo rečeno, namreč prerešetali, sledila je slaba prodaja, ta pa je bila tudi posledica dejstva, da sta ji v zelje hodila Surface Pro in Surface RT.

Po poročanju tujih tehnoloških portalov naj bi bili precej majavi tudi odnosi med Microsoftom in njegovima velikima azijskima partnerjema, Lenovom in Acerjem.