Matic Tomšič

Petek,
11. 10. 2013,
21.52

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Apple

Petek, 11. 10. 2013, 21.52

8 let, 8 mesecev

"Apple bi moral zapravljati, ne kopičiti"

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji izvršni direktor Appla John Sculley, ki je bil med drugim zaslužen za Jobsovo začasno odpoved, meni, da bi Apple z odkupi velikih, stabilnih podjetij pridobil ogromno.

Neizmeren kapital, ki ga je obgrizeno jabolko nagrabilo s prodajo iPodov, iPhonov, iPadov in računalnikov Mac(intosh), bi bilo treba pametno vložiti, ne pa hraniti za hude čase, je prepričan 74-letni John Sculley, ki je med letoma 1983 in 1993 pri Applu služboval kot izvršni direktor. Timu Cooku, ki je vajeti Appla prevzel po smrti Steva Jobsa, svetuje, da naj ne upošteva nasvetov starega ameriškega poslovnega mačka Carla Icahna, ta je Applu predlagal postopno izplačevanje delničarjev.

Sculley verjame, da bi Apple s strateškim prevzemom enega od velikanov IT-industrije, kot sta na primer Ebay ali Twitter, dobesedno pretresel svetovno gospodarstvo in dal konkurenci tako jasno vedeti, da se dosledno drži svojega poslanstva. "Naloga Appla je, da kupcem ponuja fantastične izdelke in z njimi ustvarja ter oblikuje nove trge," ga opiše John Sculley, ki je med mandatom pri Applu sodeloval pri zloglasni izključitvi Steva Jobsa iz vseh kreativnih projektov, ker preprosto ni verjel v njegovo vizijo. Napako je pozneje seveda obžaloval.

Skromni dobičkarji Apple ni znan po pretiranem razsipanju s sredstvi – najdražji prevzem v zgodovini podjetja se je zgodil leta 1996, ko je Apple za 429 milijonov dolarjev in 1,5 milijona lastnih delnic odkupil proizvajalca računalniških postaj NeXT. Tega je med svojim izgnanstvom ustanovil pozneje prvi mož jabolka Steve Jobs. Najdražji letošnji odkup se je zgodil pred dobrim tednom – za 50 milijonov dolarjev je Applova last postalo podjetje Cue. Drago novo znanje bo prišlo precej prav pri bitki mobilnih osebnih asistentov, v kateri vsaj ta trenutek vodi Google Now.