Ponedeljek,
8. 4. 2013,
16.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Luka Koper

Ponedeljek, 8. 4. 2013, 16.14

8 let, 7 mesecev

V tožbi Luke Koper zoper sindikat žerjavistov pričal Jamnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na delovnem sodišču v Kopru se je nadaljevala obravnava v tožbi Luke Koper zoper sindikat žerjavistov zaradi domnevne nezakonitosti stavke poleti 2011.

Podrobnosti je med drugimi pojasnjeval nekdanji član uprave Tomaž Martin Jamnik, ki je v času stavke sodeloval na pogajanjih s sindikatom.

Sodišče je kot pričo na predlog Luke Koper zaslišalo še člana uprave Marka Remsa in zaposlenega v Luki Boštjana Brleka, prek katerega je v času stavke potekala komunikacija v zvezi s pozivi za opravljanje del med Luko in sindikatom. Pričati bi moral še nekdanji predsednik uprave Gregor Veselko, ki pa se je opravičil.

Jamnik je o pogajanjih še pred začetkom same stavke 29. julija 2011 povedal, da zbliževanja stališč v večjem delu ni bilo, saj da nasprotna stran ni kazala znakov, da bi bila pripravljena svoje zahteve ublažiti ali pristopiti k kompromisu.

Predlog Luke je zajemal vse bistveno, pa je do stavke vseeno prišlo Na ali po tretjem pogajanju so sindikatu predstavili svoj končni predlog, v katerem so po Jamnikovih besedah popustili v okviru možnosti. Kot je dejal, so želeli zbližati stališča v vseh točkah razen tam, kjer je bilo reševanje stavkovnih zahtev že v teku, takih točk pa je bilo po njegovih pojasnilih kar nekaj. Predlog Luke je zajemal vse bistveno, pa je do stavke vseeno prišlo. Zato je imel ves čas občutek, da je nasprotna stran nastopala s pozicije moči, je še dejal Jamnik.

Brlek pa je podrobneje opisal zaplet, do katerega je prišlo na prvi dan stavke. Stavkajoči so z izvajanjem del tedaj začeli približno štiri ure po poslanem pozivu za opravljanje del. Za čas stavke je namreč veljal dogovor o neprekinjenem opravljanju operativnih procesov med 14. in 19. uro, poleg tega pa še, da se naj dela, ki vključujejo hitro pokvarljive ali nevarne tovore in delo z živino, opravljajo brez zadržkov.

Brlek je sindikatu že okrog sedme ure zjutraj poslal poziv, ki se je nanašal na premik vagonov s pogonskim gorivom, delo na terminalu za tekoče pogonsko gorivo, delo s hladilnimi kontejnerji na kontejnerskem terminalu in nakladanje in razkladanje kontejnerjev z nevarnim tovorom. Predstavniki sindikata pa so naročena dela razumeli kot tista, ki bi morala biti opravljena v intervalu med 14. in 19. uro.

Sindikatu je nato Brlek poslal drugi poziv, okrog 11. ure pa je prejel elektronsko sporočilo, da bodo vsa dela, specificirana v pozivu, začeli opravljati, na kar so po njegovih besedah kmalu tudi začeli z delom. To je bil po Brlekovih pojasnilih tudi edini tak zaplet, v nadaljevanju pa je bilo sodelovanje v skladu z dogovorjenim še pred začetkom stavke.

Obravnava se bo nadaljevala v četrtek, ko bodo na predlog sindikata zaslišani nekateri zaposleni in delavski direktor v Luki Koper Matjaž Stare.