Petek,
2. 11. 2012,
11.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

bomba

Petek, 2. 11. 2012, 11.14

8 let, 8 mesecev

Je bombo v Velenju podtaknil nekdanji mož?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bombne eksplozije so v dveh dneh zahtevale smrtno žrtev in zverižile pločevino 14 avtomobilov. Je šlo v Velenju za maščevanje med zakoncema?

Slabo uro po polnoči je počilo v parku v bližini koprske tržnice, kriminalisti pa na kraju preiskujejo, ali je moški, ki je umrl v bližini kraja, žrtev bombe ali česa drugega. Noč prej je počilo v naselju Šalek v Velenju, kjer jo je na srečo skupila le pločevina. Eksplozija je povzročila za okoli 15 tisočakov gmotne škode. Po pripovedovanju občanov se je pok sicer slišal, a so ga povezali s praznovanjem noči čarovnic.

Je bombo podstavil veteran vojne za Slovenijo? Po naših neuradnih informacijah naj bi šlo v primeru velenjske eksplozije za maščevanje, morda ljubosumnost med starejšima zakoncema. Bomba naj bi bila po naših informacijah podstavljena pod avtomobil D. L., med osumljenci pa naj bi bil njen nekdanji mož D. A., menda vojni veteran vojne za Slovenijo.

Da je groženj z bombami precej, ni nič novega, navsezadnje je grožnje z bombo pred kratkim prejel tudi premier Janez Janša. Manj jih je uresničenih, pa vendar niso tako zanemarljive. Kazenski zakonik tovrstno kaznivo dejanje opredeljuje kot povzročitev splošne nevarnosti, za katero je zagrožena kazen do osem let zapora, če umre ena oseb ali več oseb, pa tudi do dvanajst let zapora.

Bombi v romskih naseljih In če se spomnimo nekaj najodmevnejših primerov. Maja 2005 je počilo v romskem naselju Brezje pri Novem mestu, kjer je odvržena ročna bomba hudo ranila 39-letno Lucijo Brajdič. Slab mesece za tem je bomba v romskem naselju v Dobruški vasi ubila 46-letno Ivanko Brajdič in njeno 21-letno hčer Jovanko Kočevar. Leto dni po dogodku so na zatožno klop sedli Janez Schuller, Leon Podlogar, Branko Žižmond, Ludvik Praznik in Darjan Revinšek.

Septembra 2006 je novomeško sodišče Schullerja in Podlogarja zaradi dvojnega umora in poskusa umora v Brezjah obsodilo na 30 let zapora, Žižmonda na deset let in deset mesecev, Praznika, domnevnega naročnika, in Revinška pa so oprostili. Oprostilni sodbi je višje sodišče potrdilo, vse obsodilne pa zavrnilo in vrnilo v ponovno sojenje. Zaradi pomanjkanja dokazov je isti senat trojico oprostil. Novembra 2009 so trojico na tretjem sojenju že drugič oprostili, na tretjem pa so s šestimi meseci zapora kaznovali le Žižmonda, in sicer zaradi nezakonite prodaje dveh ročnih bomb.

Počilo pod oknom okrožne sodnice Devetega novembra 2009 je eksplodiralo pod oknom otroške sobe hiše v Radovljici, kjer živi okrožna sodnica Katarina Turk Lukan, v eksploziji pa je bila njena 13-letna hči na srečo le lažje ranjena. Eksplozija naj bi bila posledica njenega dela (v tistem času je sodila tudi v primeru Global), napad pa so nekateri označili za atentat.

Sicer pa primer sodnice Turk Lukanove ni prvi napad na sodnika. Leta 1994 je nekdanji mariborski sodnik, pozneje tožilec na Ptuju obsodil šefa mariborskega kriminalnega podzemlja Maksimilijana Vollmeierja, ta pa naj bi se maščeval tako, da je naročil atentat na sodnikovo družino. Na vrata je dal namreč namestiti bombo, ki je hudo ranila sodnikovo ženo.

Josip Zagajski se je Pahorju opravičil Atentat na nekdanjega premierja Boruta Pahorja je julija 2009 načrtoval hrvaški vojni veteran Josip Zagajski, ki so ga policisti prijeli na mednarodnem vlaku, s katerim je potoval iz Zagreba proti Ljubljani, pri sebi pa je imel pet ročnih bomb. Sodišče ga je obsodilo na enajst let zapora, Pahorju pa se je med obiskom zapora na Dobu tudi osebno opravičil.

Pred klubom v Kranju eksplodirala bomba, ukradena iz vojaškega skladišča Oktobra 2009 je eksplozija poškodovala osem obiskovalcev kluba Million v Kranju. Kranjsko sodišče je Damirja Muzaferovića in Dževada Velića spoznalo za kriva povzročitve splošne nevarnosti. Muzaferović je dobil štiri leta in devet mesecev zapora, Velić pa tri leta. Tožilstvu ni uspelo dokazati, da je šlo za poskus uboja, prav tako ni ugotovilo, kdo je bombo odvrgel. Muzaferovića, Velića in še dva moška so prijeli tik ob meji s Hrvaško, med preiskavo pa se je izkazalo, da je bila bomba M75 ukradena iz skladišča orožja obrambnega ministrstva pri Pivki. Ker država ni primerno ravnala z nevarnim orožjem, so se žrtve odločile za odškodninsko tožbo zoper državo. Maja 2009 je počilo pred stavbo Policijske uprave Kranj, a v eksploziji na srečo ni bil nihče ranjen. Poškodovanih je bilo več stekel na zgradbi in dva policijska avtomobila.

Vegradov bombaš priprt v Nemčiji Septembra 2010 so bombo našli na vratih Vegradove stavbe, a na srečo ni eksplodirala. Dejanja so osumili in obtožili Bojana Poplaza, sojenje v Celju je steklo, po zadnjih podatkih pa je Poplaz, ki mu je sodišče odpravilo pripor in mu naložilo javljanje dvakrat na teden na celjski policijski postaji, osumljen oboroženega ropa v Nemčiji, kjer naj bi ga aretirali.