TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 6. 2009,
14.07

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 29. 6. 2009, 14.07

8 let, 8 mesecev

Žerjav: Pomurci proti reševanju lastnikov na naših in Murinih plečih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik SLS Radovan Žerjav lastnikom Mure in vladi sporoča, da Pomurci ne bodo dovolili reševanja nakopičenih težav lastnikov Mure, ki niso povezani z Muro, na plečih Pomurcev in Mure.

V tem primeru bomo naredili vse, da bomo zadržali čim več delovnih mest in da zaradi igric ne propade eden ključnih gospodarskih subjektov, pravi Žerjav. "Besen sem, po domače rečeno, in vre v meni, sem poslanec in se čutim odgovornega, da resno opozorim na to, kar se dogaja v Muri, posebno v luči zgodovine podjetij v Pomurju," je poudaril Žerjav. "Paradni konji so postali obrati za izčrpavanje dobičkov kapitala" "Izgubili smo banko, Radensko, Pomurko, Terme 3000, rafinerijo v Lendavi in bojim se, da očitno izgubljamo tudi Muro. To so bili paradni konji, zdaj so postali proizvodni obrati, ki služijo za izčrpavanje dobičkov kapitala v namene njihovih lastnikov," je poudaril Žerjav in opozoril, "da se v primeru Mure v ozadju igra popolnoma enak scenarij, kot se je v primeru lendavske rafinerije".

Ta je bila takrat jeziček na tehtnici ali pa tudi eden od pogajalskih elementov v sporih med lastnikoma, torej vlado in Petrolom, ko je bila zaradi oblikovanja maloprodajnih cen naftnih derivatov med njima takrat prava mala vojna, je nadaljeval Žerjav.

"Probleme se bo spet reševalo na plečih Pomurcev" Po njegovih besedah so se takrat drugi problemi reševali na plečih Pomurcev in tudi v primeru Mure gre za popolnoma identičen problem, ko mora največji lastnik, NFD, reševati svoje probleme, ki so se nakopičili s takšnimi in drugačnimi naložbami. In zgodba teh lastnikov se bo očitno znova odvila na plečih Pomurcev, je povedal prvak SLS.

Po njegovih besedah se to kaže tudi v izjavah sedanjega vodstva Mure in predsednika nadzornega sveta, ki napadata državo, češ, potrebno je pomagati. "Ali se ne zavedata, kdo je pravzaprav lastnik Mure in kdo jih je ne nazadnje postavil na to mesto," se je vprašal Žerjav.

"Za slabo stanje so odgovorne vse uprave" Kot je nadaljeval, so za očitno slabo stanje v Muri odgovorne vse uprave, ki jih je nadzorni svet tudi nadziral, a očitno to nadziranje ni bilo najbolj optimalno oziroma lastniki tega niso počeli najbolje, "za vse to pa bodo morali ti gospodje prevzeti odgovornost in upam, da se bo to zgodilo čim prej, saj časa za Muro ni na pretek".

"Vlada se resnično trudi rešiti problem" Kar zadeva vlado, Žerjav meni, da se resnično trudi rešiti problem in je to najprej poskusila po njegovem predlogu, da stopi kot lastnik v Muro, očitno pa zaradi stanja v Muri to zdaj ni mogoče.

"Odpust 3500 zaposlenih bi povzročil kaos" Vlada se zavzema, da bi se zadeva sanirala in bi se obdržalo čim več delovnih mest, vendar ne na način, da bi se pomagalo lastnikom, ki so Muro pripeljali tja, kamor so jo, je povedal Žerjav. Poudaril je, da si ne zna predstavljati, da bi 3500 zaposlenih prišlo na cesto, kar bi imelo za posledico več kot 20-odstotno brezposelnost, ker "bi bil kaos, ki si ga ne smemo dovoliti", čeprav je jasno, da vsi ne bodo mogli zadržati svojih mest.

Usoda Mure naj bi bila znana v prihodnjih dneh

Na sestanku pri premieru Borutu Pahorju so se sicer mudili predstavniki sindikata v Muri, ki pa niso dobili dokončnega odgovora glede usode podjetja. Razpravljali so o možnih rešitvah, pri čemer sindikat ostro nasprotuje stečaju. Odločitev o prihodnosti tega tekstilnega podjetja naj bi bila znana v prihodnjih dneh. "Dokončnega odgovora niti nismo pričakovali. Premieru smo želeli predstaviti tragiko in ostrino padca Mure, če bi prišlo do stečaja," je po sestanku povedal vodja sindikata v Muri Drago Forjan. Predsednika vlade in ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika so pozvali, naj skupaj z največjimi delničarji pretehta vse možne variante, da bi podjetju zagotovili sredstva za delovanje in "po dolgem času zagotovili sposobno in odgovorno vodstvo".

Lahovnik: Treba bo hitro ukrepati "Mura ne more več zdržati. Že danes potrebuje zagonska sredstva," pravi Forjan. Danes niso dobili nobenih zagotovil, dokončna odločitev naj bi padla v prihodnjih dneh. "V naslednjih dneh bomo intenzivno proučili vse možne scenarije in se odločili, pri čemer pa imajo ključno vlogo lastniki," je dejal Lahovnik, ki je tudi povedal, da je Mura v težkem položaju in da bo treba hitro ukrepati. Kakšne so možne rešitve, minister ni želel povedati. Preprečiti pa je treba, dodaja, da se ne bi ponovila zgodba z zaposlenimi npr. LTH ali IUV, kjer so se postopki vlekli zelo dolgo, podjetje ni imelo sredstev za plače, zaposleni pa ne možnosti prijave za pridobitev podpor.

Najslabša možnost bi bila, če bi se komurkoli dajali lažno upanje, pravi minister in dodaja, da mora biti rešitev, kakršna koli bo, dolgoročna. Pregled poslovanja je pokazal, da je "stanje veliko slabše, kot smo pričakovali tudi po najbolj črnih scenarijih", je dejal Lahovnik. Poslovanje Mure je "daleč od tega, da bi bilo stabilno", ministra pa seznanjajo tudi s terjatvami, ki ga imata elektro in plinsko podjetje do Mure, družba zadnjih nekaj mesecev tudi ne plačuje socialnih prispevkov za zaposlene. Po Lahovnikovih besedah je bilo v preteklosti vprašljivo tudi poslovanje nekaterih Murinih podjetij v tujini, soočali so se z zgrešenim poslovnim modelom in odsotnostjo nadzora nad poslovnimi procesi.

Stečaj bi pomenil "katastrofo za delavce" Predstavniki delavcev so odločno zahtevali, naj Mura ne gre v stečaj, saj da je to najslabša rešitev in bi pomenila "katastrofo za delavce", je dodal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), v okviru katere deluje sindikat v Muri, Dušan Semolič. Po njegovem Murine delavke s prijavo na zavodu za zaposlovanje ne bi imele perspektive. "Vredno se je boriti za Muro. Denar ne sme biti ovira," pravi Semolič.

Sindikatu se boljša rešitev kot stečaj zdi prisilna poravnava. "Naj upniki prevzamejo del bremen. Pri stečaju gre breme na delavce, premoženje ostane, delavci pa nimajo nič," je še dejal Semolič. Glede prisilne poravnave je Lahovnik dejal, da bo odvisno od upnikov, če se bodo odločili za to možnost. Delavci v primeru stečaja napovedujejo proteste v Ljubljani. "Če bodo ljudje dovolj besni, bodo prišli v Ljubljano. In ne samo Murini delavci, Pomurje je že tako najmanj razvita regija, perspektive ni," je povedala zaposlena v Muri Silva Pučko.

Ne spreglejte