Thermometer Blue 1,05

Reli Monte Carlo 2018 reli Oktan Sport Ford Peugeot

Ponedeljek, 29. 1. 2018, 7.47

Avantura presežnikov: Slovenski avto s slavne monaške rulete #video

Reli Monte Carlo je ena najbolj slavnih avtomobilskih dirk. Slovencev na njej letos spet ni bilo, zato pa je bil v konkurenci slovenski avtomobil. Spremstvo ekipe iz Maribora se je danes zgodaj zjutraj vrnilo v Ljubljano. Bilanca? Štiri tisoč kilometrov, 20 dirkalnih gum, 550 litrov dirkalnega goriva …

Dirkalni peugeot ob vrnitvi v Slovenijo. | Foto: Gregor Pavšič Dirkalni peugeot ob vrnitvi v Slovenijo. Foto: Gregor Pavšič V konkurenci slavnega monaškega relija letos ni bilo slovenskih udeležencev. V konkurenci svetovnega prvenstva je bil leta 2000 današnji koprski župan Boris Popovič 15., v konkurenci medcelinskega pokala IRC pa Andrej Jereb deseti. zadnji slovenski voznik je na monaški ruleti sodeloval Rok Turk (citroën DS3 R3T).

Litovec v slovenskem dirkalnem peugeotu

Kljub temu pa je letos v karavani relija vozil slovenski dirkalnik. To je bil peugeot 208 R2 ekipe Oktan Sport iz Maribora, ki ga je za reli najel Litovec Deividias Jocius. Z relijem je opravil zelo dobro, saj se je v razredu R2 med 21 posadkami uvrstil na peto mesto. Če ne bi na prvi hitrostni preizkušnji "skuril" zavore, bi bil lahko v cilju celo tretji. Jocius bo letos še nekajkrat najel mariborski dirkalnik, že februarja bodo skupaj potovali tudi na reli svetovnega prvenstva na Švedskem.

Uvodni reli svetovnega prvenstva v Monte Carlu je dobil svetovni prvak Sebastien Ogier (M-Sport Ford). Dobil je le štiri hitrostne preizkušnje od 17, a vse v ključnih trenutkih relija. Od leta 1999 je na reliju Monte Carlo (ko je ta štel za SP) slavili le štirje različni dirkači (poleg Ogierja še Tommi Makinen, Sebastien Loeb in Marcus Gronholm). Ogierju sta včeraj v Monaku na zmagovalnem odru delala družbo še Toyotina dirkača Ott Tanak in Jari-Matti Latvala.

Na reliju sta spet slavila Sebastien Ogier in njegov sovoznik Julien Ingrassia (ford fiesta WRC). | Foto: M-Sport Na reliju sta spet slavila Sebastien Ogier in njegov sovoznik Julien Ingrassia (ford fiesta WRC). Foto: M-Sport

Slovenski dirkalnik na enem izmed ovinkov slavnega relija v Monte Carlu. | Foto: Arctic Energy WRT Slovenski dirkalnik na enem izmed ovinkov slavnega relija v Monte Carlu. Foto: Arctic Energy WRT

Tisoči kilometrov med Slovenijo, Gapom v Franciji in monaško kneževino

Zadnji dan brez servisa, temveč le z jutranjim nameščanjem gum. | Foto: Oktan Sport Zadnji dan brez servisa, temveč le z jutranjim nameščanjem gum. Foto: Oktan Sport Danes smo zgodaj zjutraj na počivališču v Ljubljani ujeli kombi z utrujenim peugeotom. Poleg glavnega mehanika Roberta Levstika je bil v njem tudi vodja ekipe Sašo Vusić. Drugi kombi se je v Slovenijo vrnil že v noči na nedeljo.

"Reli Monte Carlo je logistično zelo zahteven, zato smo tudi vsi precej utrujeni. Vsak od obeh kombijev je v zadnjem tednu naredil okrog štiri tisoč kilometrov. Na pot smo se odpravili v ponedeljek zvečer in do Gapa potovali vso noč. Nič nismo spali. V prvem delu relija je ekipa spala dve ali tri ure na noč," je povedal Vusič, ki je imel v moštvu tri mehanike in še enega inženirja. Litovska posadka je na reli prispela sama in imela s seboj tudi nepogrešljive oglednike trase.

Središče relija s servisno cono je bilo glavni del relija v Gapu v Franciji, rojstnem kraju zmagovalca Ogierja. Mariborčani so imeli svoj prostor ravno nasproti ekipe M-Sport Ford, ki je na reliju tudi zmagala. V četrtek so morali avto iz Gapa peljati okrog 300 kilometrov daleč v Monako na ceremonialni štart, nato pa se vrniti nazaj v Gap.

Tam so bili v petek in soboto, nato pa je sledil premik kombija spet proti Monaku. Ker zadnji dan ni bilo več na sporedu servisnega postanka, se je eden izmed kombijev vrnil v Slovenijo, drugi s prikolico pa naredil še ovinek prek Monaka. Tretjič v nekaj dneh.

Vsaka guma stane več kot 300 evrov, liter goriva pa šest evrov

Nastop na takem reliju seveda ni poceni. Štartnina stane vsaj 3.500 evrov. Jocius je porabil 20 dirkalnih gum, peugeot pa je popil 550 litrov dirkalnega goriva. Liter takega goriva stane dobrih šest evrov, vsaka 16-palčna dirkalna guma 284 evrov, takšna z vstavljenimi žebljički pa 358 evrov (oboje brez DDV).