Gregor Pavšič

Torek,
5. 1. 2016,
1.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Volkswagen Športni Avtomoto Družinski Avtomoto

Torek, 5. 1. 2016, 1.39

8 let, 8 mesecev

Volkswagen golf variant GTD - Zakaj je ta družinski golf bližje Haileju Gebrselassieju kot Usainu Boltu?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Športni karavanski volkswagen golf GTD je kot vlečni konj, ki zadovolji voznika z odličnimi zmogljivostmi, obenem pa mu prinaša še družinsko prostornost in uporabnost. Cena? Dobrih 32 tisoč evrov.

Športni dizelski GTD prvič tudi za golfa varianta

Karavanski avtomobili danes ne stavijo več le na racionalnost, zmerne motorje in oblikovno zadržanost. Dokaz je pravi razmah karavanskih, pogojno imenovanih družinskih avtomobilov (vsi karavani pač niso namenjeni le družinam), ki imajo močno poudarjeno noto športnosti. Začeli so jo proizvajalci z bencinskimi motorji. Tak primer je bil že pred leti ford focus ST, a da bi bili avtomobili še vsakodnevno bolj uporabni, zaradi povečanega navora pa do voznikov in potnikov celo prijaznejši, so začeli proizvajalci v ospredje potiskati tudi karavanske različice s svojimi najmočnejšimi dizelskimi motorji.

Prav zaradi takega trenda, tehnološke osnove (visoke zmogljivosti in nizka poraba goriva), ki to omogoča, in zaradi "halo učinka", ki ga tak avtomobil na cesti ponuja, je Volkswagen svojo uveljavljeno znamko športnega dizla GTD zdaj prvič ponudil tudi v golfovi karavanski izvedbi variant.

Tudi pri Volkswagnu znajo združiti retro elemente z modernimi atraktivnimi dodatki

Volkswagen golf variant GTD je torej povsem nov paket iz Wolfsburga, ki pa dejansko, gledano po posameznih elementih, ne ponuja ničesar povsem novega. Gre namreč za že znano različico golfa GTD, ki ga poganja uveljavljeni 135-kilovatni dvolitrski dizelski motor TDI. Motor poznamo že iz karavanskih koncernskih športnikov, kot sta škoda octavia RS in seat leon ST FR.

Pri vozniški izkušnji zato le ponovimo. Avtomobil tudi v karavanski različici, ki je od kombilimuzinskega golfa GTD daljša za dobrih 30 centimetrov in težja za 73 kilogramov, ponuja odlične motorne zmogljivosti, predvsem pa navdušuje z navorom 380 njutonmetrov. Pri tem presega tudi športno najbolj naravnanega GTI-ja, s katerim si deli tudi elemente notranjosti.

Tam hvalimo prepoznaven karo vzorec na sedežih, kakor tudi del žogice za golf pri ročici menjalnika (imel jo je golf GTI in GTD prve generacije). Oba avtomobilu prinašata retro duh, ki se zna ujeti z oblikovno vpadljivimi modernimi zunanjimi elementi. Izpostavimo na primer le všečno združene reže na sprednjem blatniku z meglenkami. Športni golf variant je od daleč neizstopajoč avtomobil, ki pa zna od blizu vseeno navdušiti s podrobnostmi.

Kako varčen je lahko športno usmerjen dizelski karavan?

Zadovoljni smo bili z ročnim menjalnikom v testnem golfu, ki je na primer 2.300 tisoč evrov cenejši od samodejnega. Golf seveda ponuja tudi izbiro načina vožnje, kjer razlike med posameznimi načini sicer niso skrajno velike. Vožnja v načinu sport ponuja še sintetični zvok, ki prinaša občutek vožnje avtomobila z vsaj šestvaljnim motorjem. Simpatično in najbrž tudi dobrodošlo v športnem avtomobilu s tišjim dizelskim motorjem, a moteče, ker v načinu sport te zvočne kulise ni mogoče izklopiti.

Skrajno varčen tak motor sicer ni. Porabo nam je uspelo sicer znižati na mejo šestih litrov na sto prevoženih kilometrov, a zlahka je presegla tudi mejo devetih litrov na sto prevoženih kilometrov. V primerjavi s kombilimuzinskim golfom GTD je bila poraba na našem testu višja za nekaj decilitrov dizelskega goriva.

Tudi elektronska zapora diferenciala je kos navoru

Tudi karavanski golf GTD seveda nima mehanske zapore diferenciala, temveč svojo nalogo opravlja elektronika. Svoje delo opravi zelo dobro, saj mora biti kos veliki zalogi navora na sprednjih kolesih. Pod črto je treba poudariti, da je dizelski golf GTD tudi kot karavan odličen kompromis in da veliki večini voznikov na cesti več kot dovolj. Toda če smo pikolovski, bi si tudi pri tem karavanu želeli možnost mehanske zapore vsaj za doplačilo.

Kdor hoče surovost, pravi zvok bencinskega motorja in še bolj brezkompromisne pospeške, bo moral pogledati v smeri športno skoraj ekstremnih golfa varianta R ali seata leona ST cupra. To pa sta že bolj karavana za izlet na Nordschleife kot družinsko križarjenje po slovenskem podeželju.

Za športnega golfa varianta GTD je treba odšteti dobrih 33 tisoč evrov

Seveda bi lahko zelo podobno trdili tudi za dva neposredna koncernska tekmeca, torej škodo octavio RS in karavanskega seata leona ST. Octavia RS je v izhodiščni ceni od golfa cenejša za 300 evrov, leon pa je z najzmogljivejšim dizlom na voljo le z opremo FR, ne pa tudi v najbolj športni različici cupra. Tak leon sicer stane približno pet tisoč evrov manj od Volkswagnovega in Škodinega brata z bolj poudarjeno komponento športnosti in ga zato kot neposrednega tekmeca štejemo le pogojno. Zato pa je pravi tekmec lahko karavanski ford focus ST, kjer se tudi pri izbiri najvišje stopnje opreme in neupoštevanju izdatnega popusta cene začnejo ravno na robu 30 tisočakov.