Jure Gregorčič

Četrtek,
17. 12. 2015,
6.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Volkswagen Družinski Avtomoto

Četrtek, 17. 12. 2015, 6.34

8 let, 7 mesecev

Volkswagen golf sportsvan

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sportsvan se med vsemi golfi najbolje razume na organizacijo prostora. Je dobrih 13 centimetrov daljši in 90 kilogramov lažji od svojega enoprostorskega predhodnika plusa. Stavi tudi na tehniko.

Razred: kompaktni enoprostorci (C-segment) Sorodna vozila: golf, golf variant Predhodniki: golf plus 1. gen. (2005), prenova 2009 Začetek prodaje: junij 2014 Cene: v Sloveniji od 18.099 evrov

Poudarki: - 13,4 centimetra daljši in 90 kilogramov lažji od predhodnika, golfa plus, - bolj dinamično oblikovan, - 500-litrski prtljažnik in pomična zadnja klop, - popolna varnostna oprema, - gretje volana in vetrobranskega stekla - v Sloveniji pet motornih različic (TSI in TDI) z močjo od 81 do 110 kilovatov.

Golfova družina še vedno raste

Jeseni leta 2012 smo se v Berlinu prvič srečali z golfom aktualne, sedme generacije. Ta je predvsem z napredno tehniko in s svojo prilagodljivo osnovo modularne platforme MQB oziroma napovedano karoserijsko pestrostjo napovedala naskok na razredni vrh. O uspešnosti te zgodbe ne gre izgubljati besed. Pozna se, da za golfom pač stojijo tradicija in izkušnje. Polna štiri desetletja na trgu nedvomno nekaj pomenijo. V konkretnih številkah 30 milijonov prodanih golfov do zdaj. Na toplem asfaltu Azurne obale nas je tokrat pričakal novi sportsvan. To je tisti golf, ki naj bi se med vsemi svojimi brati najbolje spoznal na organizacijo prostora in avtomobilsko praktičnost ter znal prisluhniti tako mladim družinam kot tudi vozniškim seniorjem. Aktualna golfova družina je tako znova zrasla, dobesedno.

Sportsvan razume medgeneracijske priložnost

Novinec, ki "golfove" standarde in ambicije prinaša v segment kompaktnih enoprostorcev, svojega predhodnika,golfa plusuradno pošilja v pokoj. S svojimi dodatnimi dolžinskimi centimetri, 500-litrskim osnovnim prtljažnikom, 20 odstotkov varčnejšimi motorji, 90 kilogramov manjšo maso in prepričljivo elektronsko pametjo, ki med drugim po novem vidi več kot voznikove oči, pa si želi nadaljevati uspešen družinski posel.

Tega z dinamičnejšo podobo in voznimi lastnosti ter višjimi sedenjem razume kot medgeneracijsko priložnost. Povedano drugače: želi si osvojiti mlade družine in voznike v najboljših letih. Potencial ima.

Pomična zadnja klop se hitro prilagodi potnikom ali pa prtljagi

Bistvo sportsvana je torej prostor oziroma praktičnost prostora. Da so inženirji ohranil kompaktno dolžino in hkrati za dobrih deset centimetrov v primerjavi z golfom plus podaljšali medosno razdaljo, so sprednjo premo pomaknili dva centimetra naprej in skrajšali sprednji previs.

Predvsem na zadnji klopi se najbolj občuti te arhitekturne manevre. Ob ohranjeni višini predhodnika je dejansko več prostora tako nad glavami kot pred koleni. Pri Volkswagnu trdijo, da tudi 1,9 metra visoki potniki zadaj ne bi smeli imeti težav. Zadaj se sedi res precej udobno, z izjemo sredinskega dela zadnje klopi. Kar zadeva prilagodljivost potniške kabine, se sportsvan ponaša z 18-centimetrskim vzdolžnim pomikom zadnje klopi, ki je v sedalnem delu deljiva v razmerju 40:60. V tem razmerju je torej mogoče naprej oziroma nazaj ločeno pomikati oba dela sedalne površine zadnje klopi. Pomik celotne sedežne klopi povsem naprej k osnovni prostornini prtljažnika doda še 90 litrov, skupaj torej 590 litrov.

Formula 40:20:40 močno poveča tlorisno kombinatoriko

Prostorsko uporabnost povečuje naklonsko prilagodljiv naslon zadnje klopi, ki je deljiv v razmerju 40:20:40. Vse tri dele naslonjala je za nameček mogoče ločeno podreti iz prtljažnika.

Zelo uporabna delitev zlasti recimo za prevoz smučarske opreme. Predvsem preprostosti uporabe prilagoditvenih funkcij res ne gre ničesar očitati, a glede na prej omenjeno delitev sedalnega dela imamo občutek – tega bomo podrobneje raziskali na testu –, da nekateri tekmeci prostorsko kombinatoriko vseeno obvladajo nekoliko bolj prepričljivo.

Sicer pa povsem podrta zadnja klopa ponuja povsem ravno ploščad, nad katero je dobrega 1,5 kubičnega metra prostora. Če pade še naslonjalo sovoznikovega sedeža, je mogoče v sportsvanu peljati 2,4 metra dolge predmete. Vsi domači mojstri že vedo, kaj pomeni ta adut. Na parkirišču pred Ikeo ne bi smelo biti slabe volje, tudi če vas bo žena presenetila z novo omaro.

Eden od uporabnih adutov je še variabilno, dvojno prtljažno dno, s katerim je mogoče hitro in preprosto spreminjati globino prtljažnika, če si spodaj ne omislite ozvočenja ali pa klasičnega rezervnega kolesa.

Da prodajni strategi v Wolfsburgu s tem avtomobilom računajo tudi na mlade družine, dokazuje preprost dostop do sidrišč isofix za otroške sedeže. Hvalimo.

Odlična elektronska asistenca v službi varnosti in udobja

Novi golf sportsvan se ponaša z vsemi naprednimi elektronskimi sistemi za zagotavljanje varne in udobne vožnje. Tu je pač povsem v vrhu razreda, to je dejstvo. Del njegove serijske opreme so elektronska prečna zapora diferenciala (XDS), elektronski nadzor stabilnosti (ESC) s krmilno asistenco, pa ABS zavore z elektronsko porazdelitvijo zavorne moči, regulacijo vlečnega momenta motorja in regulacijo zdrsa pogonskih koles.

Del serijske opreme sta še funkcija za stabiliziranje prikolicein sistem večnaletnega zaviranja, ki ob nesreči prepreči nadaljnje zanašanje in dodatne trke. Novinec lahko ponudi še aktivni radarski tempomat, pa sistem za preprečevanje naleta vključno s sistemom city emergency braking, ki aktivno nadzira urbani prometni tok pri hitrostih, nižjih od 30 kilometrov na uro, in s samodejnim zaviranjem preprečuje trčenja.

Ko mrtvi koti oživijo ...

Omeniti velja še sistem DCC, ki sproti prilagaja delovanje blažilnikov, krmiljenja in motorja različnim voznim režimom, pa dinamični nadzor svetlobnega snopa s kamero na vetrobranskem steklu, prepoznavanje utrujenosti voznika in funkcijo za ohranjanje smeri znotraj voznega pasu.

Na voljo ima torej vse tisto, s čimer je sedma generacija golfa na novo postavila standarde avtomobilske pameti v svojem razredu.

Posebnost sportsvana je še širitev dometa in učinkovitosti elektronskega horizonta za nadzor okolice. Z njim nadzira kote, kamor voznikov pogled ne seže, in med drugim hitreje najde ustrezen parkirni prostor, na katerega parkira s samodejnim vrtenjem volana.

To široko vidno polje s podatki napaja še sistem rear traffic alert, ki pri vzvratni vožnji bdi nad okolico za vozilom. Zelo uporabno.

Pogonska sila Bluemotion

V ponudbi sportsvanovih motorjev energijske vajeti v rokah v celoti drži tehnologija Bluemotion. Rdeča nit te tehnologije sta udobje in dinamika, združena z gospodarnostjo. Med ukrepi velja izpostaviti predvsem rekuperacijo, ki omogoča, da se z zavorno energijo polni akumulator. Svoje dodata še krmilna elektronika motorja s prilagojeno programsko opremo in seveda serijski sistem start in stop.

Vse to pomeni do 20 odstotkov nižje energijske stroške v primerjavi z nekdanjim golfom plus.

V slovenski ponudbi bo pet prisilno polnjenih motorjev, trije bencinski 1,2 TSI (81 kW), 1,4 TSI (92 kW) 1,4 TSI (110 kW) ter dva dizelska: 1,6 TDI (81 KW) in 2,0 TDI (110 KW).

Prve kilometre smo tokrat nabirali z najmočnejšim bencinskim strojem. Njegovih 150 "konjičev" je ravno prav odzivnih, čeprav ne ravno iskrivih. Njihova žeja pa je bila po kar nekaj dinamičnih kilometrih res precej zmerna, 7,1 litra je pokazal izračun potovalnega računalnika.

Glavni varčni motorni adut pa v ponudbo šele prihaja. V tovarni obljubljajo, da bo aerodinamično dodatno izpopolnjeni golf sportsvan TDI bluemotion z 1,6-litrskim motorjem TDI (81 kW) in šeststopenjskim ročnim menjalnikom na sto kilometrov v povprečju zahteval le 3,6 litra goriva in v zrak izpustil 95 gramov ogljikovega dioksida na kilometer.

Na slovenske ceste bo pripeljal junija

Golf sportsvan bo premiero na slovenskem asfaltu doživel junija. Pri uvozniku je sicer avtomobil že mogoče naročiti. Na slovenskem ceniku ne bo različice z najšibkejšim 1,2-litrskim in 63-kilovatnim motorjem TSI.

Cene se začno pri 18.099 evrih (1,2 TSI 81 kW trendline) in sežejo do 25.264 evrov (2,0 TDI DSG 110 kW highline).

Za najcenejšo dizelsko (1,6 TDI 81 kW trendline) različico bo treba pripraviti 20.206 evrov.

Pri zastopniku so na te cene obljubili 1000 evrov popusta ob nakupu na financiranje.