Ponedeljek, 30. 12. 2019, 5.30
4 leta, 11 mesecev
Poltovornjaki prodajni hit v ZDA, v Evropi še ne
"Roadtrip" in poraba goriva, ki preseneča #foto
Poltovornjaki oziroma pickupi so letos poželi veliko pozornosti predvsem zaradi razkritja Teslinega koncepta električnega cybertrucka, ki pa s trenutno ponudbo na evropskem trgu nima veliko skupnega. Poltovornjak že dolgo ni več le delovni stroj, temveč mora izpolniti tudi druge vsakdanje, celo družinske naloge. Letos smo z enim takim opravili celo skoraj pet tisoč kilometrov dolgo potepanje po Vzhodni Evropi.
Medtem ko so poltovornjaki (resda še bistveno večji) zelo priljubljeni v ZDA in tam veljajo celo za najbolje prodajana vozila, so njihove prodajne številke v Sloveniji precej manjše. Pa to ni povezano zgolj z njihovo ceno.
Vozilo za potepe čez drn in strn
V začetku iztekajočega se desetletja so bili poltovornjaki z vidika vsakdanje uporabe še precej okorni. Njihovo izhodišče je bilo v delovnih strojih, nato pa so počasi morali ustreči tudi pričakovanjem drugih uporabnikov. Tako vozilo je namreč lahko eno najbolj vsestranskih na trgu in še posebej je pisano na kožo tistim, ki živijo aktivneje.
Zaradi robustnosti je bistveno manj ovir, kam se je z njim mogoče odpeljati, zadaj na keson pa je preprosto postaviti kolesa, smuči in poleti celo kakšen manjši gumenjak. Keson brez možnosti pokrivanja (z rolojem ali kot celotna nadgradnja) sicer močno zmanjša vsakodnevno (družinsko) uporabnost, saj je to potem velik avtomobil brez prtljažnika.
Eden od ovinkov na vrhu Transalpine, najvišje ležeče ceste v Romuniji Amarok V6 je zlahka opravil z visokimi romunskimi prelazi in navdušil s porabo goriva
Letos poleti smo se usedli v volkswagen amaroka in z njim opravili skoraj pet tisoč kilometrov dolgo potepanje do Črnega morja in nazaj. Amarok ima možnost šestvaljnega dizelskega motorja, kar ga na trgu loči od večine neposrednih tekmecev. Tak motor sicer pomeni višjo začetno ceno (testni je stal 55 tisočakov), ne pa nujno tudi pozneje višje porabe goriva. Tak motor je med vožnjo manj obremenjen, kar velja za vsa prehitevanja, vožnjo v klanec in morebitno vleko prikolice.
Na poti do Romunije in ob prečkanju slavnih prelazov, kot sta Transalpina in Transfagarasan, je motor na sto prevoženih kilometrov porabil celo manj kot devet litrov goriva. Med potjo nazaj se je poraba ustavila pri 9,2 litra na sto prevoženih kilometrov. Pri tem ni treba posebej poudarjati, da na nekaterih slabših podeželskih cestah tudi veliko bolj robustna zasnova poltovornjaka prinaša izrazite prednosti.
Slavni Transfagarasan. Nicolae Ceaușescu ga je dal zgraditi, ker se je bal napada tankov takratne Sovjetske zveze. Danes je to najbolj znana cesta v Romuniji.
Amarok je eden redkih poltovornjakov, ki ima lahko šestvaljni motor. Ta ponuja 190 kilovatov moči (259 "konjev"), kar je, na primer, tudi več od štirivaljnika v novem Fordovem raptorju. Šestvaljnik ponuja tudi Mercedes z razredom X.
Številni vozniki z avanturističnim duhom si na keson namestijo tudi spalne nadgradnje.
Slovenci poltovornjake predelujejo za avanturistične počitnice
V primerjavi s klasičnim športnim terencem ima tako vozilo načeloma boljše terenske zmogljivosti, predvsem pa ponuja veliko možnosti izkoriščanja kesona in tudi različnih spalnih nadgradenj. Pisali smo že o Slovencih, ki se z dobro opremljenimi poltovornjaki odpravljajo tudi na daljša potepanja v divjino.
Najbolje prodajani poltovornjak v Sloveniji je sicer ford ranger (več o prenovljenem modelu čez kakšen mesec), večino preostalih kupcev pa si dokaj enakovredno razdelijo amarok, mitsubishi L200 in toyota hilux.
L200 je letos v Slovenijo pripeljal močno izboljšan in je predvsem oblikovno eno najbolj vpadljivih vozil. Počutje za volanom in vozne lastnosti niso povsem na ravni (zelo cestno usmerjenega) amaroka, a tak L200 je seveda mnogo cenejši.
Po naših izkušnjah je zelo dober kompromis med delovnim strojem, robustnim vozilom za potepe na teren, zdaj pa je pomemben korak naprej storil tudi pri voznih lastnostih. Samodejni menjalnik je skoraj nepogrešljiv, le nadgradnja kesona na testnem vozilu (odprla se ni dovolj visoko, da bi bil keson z njo uporaben) nas ni prepričala.
Še nekaj fotoutrinkov iz Romunije:
5