Petek, 27. 11. 2015, 12.31
8 let, 7 mesecev
Mercedes-Benz B 180 CDI
Znotraj B ostaja klasičen, uglajen mercedes
Od prejšnjega B-ja je daljši za devet centimetrov, nižji za pet, sedi pa se za osem centimetrov nižje. Zaradi drznejših potez in atraktivno izoblikovanih bokov je njegov na novo pridobljen samozavesten značaj jasneje izražen, saj deluje odločneje, sodobneje in bolj športno.
Klasično uglajeno Mercedesovo notranjost poživijo elegantni zračniki in fiksni zaslon. Ta predvsem zaradi širokega roba spominja na priljubljene digitalne fotookvirje. Na dotik ni občutljiv, kar ni graja, saj uporabnik (tako kot v večjih mercedesih) upravlja vmesnik s pomočjo velikega vrtljivega gumba na sredinskem grebenu. Upravljanje je intuitivno in preprosto, zato zaslon na dotik ni potreben.
Serijski sedeži nudijo presenetljivo veliko bočne opore in nič ledvene, ki je na voljo za doplačilo kar dvesto osmih evrov. B postreže tudi z nekaj koristnimi serijskimi dodatki, kot sta denimo grafični in zvočni opozorilnik pred trkom in ob utrujenosti. Prvi nas je nekajkrat opozoril, drugega pa nam kljub občasnemu namenskemu izzivanju in rahlemu vijuganju po avtocesti, ki naj bi oponašalo vedenje zaspanega voznika, ni uspelo aktivirati. In tudi to ni graja, saj pravzaprav ne vemo, kako bi sistem odreagiral, če bi voznik zares zadremal. Morda pa je vedel ...
Pogrešamo in grajamo
Pogrešali pa smo nekaj stvari, ki v mercedesu ne bi smele manjkati. Denimo parkirne senzorje, samodejno klimatsko napravo ali pa vsaj tempomat. Grajamo elektronsko ročno zavoro. Za proženje je treba stikalo potisniti naprej in za sprostitev nazaj, kar je v nasprotju z logičnim razmišljanjem. Poleg tega bi lahko "ročna" ob speljevanju popustila samodejno.
Uporabnost peša, a se B odkupi z nekaterimi dodatki
Na področju uporabnosti nekoliko zaostaja za tekmeci. V drugi vrsti ni treh sedežev, ampak klop, ki ni niti vzdolžno pomična. Za odlagalni mreži in mizici v naslonjalih sprednjih sedežev, ki sta del odlagalnega paketa, je treba doplačati 255 evrov. Priporočamo dokup paketa za prtljažni prostor, ki sicer prostoren, zaradi karoserijske zasnove dostopen prtljažnik obogati z dvojnim dnom in večkrat pohvaljeno Mercedesovo zložljivo škatlo.
Hvalimo tudi izpostavljene in zlahka dostopne isofix priključke in posebnost, s katero B prekaša preostale enoprostorce. Zadnji del kabine je mogoče osvetliti s pritiskom na gumb nad voznikovo glavo.
Nastavitev podvozja bi morala ustrezati vsem generacijam
Položaj za volanom je odličen, kar je osnova za dobro počutje na cesti. Tam je prepričal z zelo dobrim blaženjem, neposrednim in komunikativnim volanom ter celo s športno navdihnjeno lego. Hvalimo lahkotno in mehkobno delovanje stopalk, kar je običajno lastnost večjih in prestižnih vozil. 1,8-litrski dizel je uglajen in varčen. Porabiti manj kot šest litrov na sto kilometrov ni noben problem.
Komu je B namenjen?
Zaradi udobja bodo po njem posegali starejši, tisti, ki jim je limuzinski C postal prenizek, zaradi nižje cene pa bodo v njegovo smer pogosteje pogledali tudi mlajši.
In kateri so njegovi tekmeci?
Mersko gledano mednje prištevamo manjše enoprostorce, kot so renault scenic, ford c-max, volkswagen touran in še nekateri. In ker je od predhodnika v povprečju cenejši za osem odstotkov, je za spodobno opremljenega treba odšteti med petindvajsetimi in sedemindvajsetimi tisočaki. Toliko ali pa kakšnega tisočaka manj pa Slovenci pogosto odštejemo denimo za Volkswagnovega tourana, še nekoliko manj za C-maxa.
Z namenskim nižanjem cene mu je nekako uspel prodor v bližino bistveno bolj priljubljenih (in uporabnih) enoprostorcev. In čeprav še vedno velja za nekoliko dražjo alternativo, je to bistveno bolje od statusa nepomembnega posebneža, ki se je trmasto držal prve generacije.