Sreda, 2. 12. 2015, 12.57
7 let, 2 meseca
Audi A6 3,0 TDI quattro – poslovna limuzina je cenejša od slabega poslovneža
Audijeva šestica je v marsičem poseben avtomobil, čeprav tega na prvi pogled niti ne kaže. V njenem svetu cena ni ključno merilo. Šteje vse kaj drugega, tudi to, kaj se zgodi, ko pohodiš plin.
Drag? Kondicija avtomobilskega trga je ogledalo gospodarskega stanja države.
Začnimo tokrat s ceno, ki je pri tovrstnih avtomobilih vselej predmet razprav. Že v uvodu smo namreč zapisali, da te v tem segmentu vozil ta ni odločilno merilo. Ne smemo pozabiti, da to ni avtomobil, ki bi bil namenjen pač vsakomur, da se ne bomo zapletali pri tem, kaj si kdo lahko privošči. Enako velja za drage ure, za vrhunske modne kreacije priznanih imen, pa ekskluzivne restavracije, drage nepremičnine … in poslovni premium avtomobili tukaj seveda niso izjema. Povedati želimo, da testni audi A6 pač ni družinski ljudski avtomobil, temveč prvovrstna poslovna limuzina in kot takega ga je torej treba oceniti tudi skozi evre.
Njegova cena, 78.334 evrov, v kateri je recimo še za ceno cele nove dacie logan MCV dodatne opreme, je za povprečnega Slovenca jasno nepredstavljivo visoka. Za uspešnega, berite poudarjeno, uspešnega podjetnika oziroma menedžerja pa le sprejemljiva ali pač nesprejemljiva številka, ki definira strošek, namenjen varnosti, udobju, ugledu in osebni želji. Tukaj je ključna razlika.
Njegov tehnični koncentrat – predvsem motor, štirikolesni pogon quattro, podvozje in umetna inteligenca – je med najmočnejšimi v segmentu.
Dejstvo je, da je tak audi še vedno veliko veliko cenejši kot pa napačna odločitev nesposobnega menedžerja. Slovenci bomo morali zaradi projektov, kot so 2,5 milijarde evrov težke dokapitalizacije NLB, pa 1,5-milijardni vložek v TEŠ 6 in dve milijardi preplačil pri gradnji naših avtocest, od svojih dohodkov državi zaradi napačnih odločitev primakniti okoli tri tisoč evrov. Testni audi torej stane manj, kot je vsota, ki jo bo država zaradi zgrešenih projektov vzela tridesetim povsem običajnim davkoplačevalcem. Zato trdimo, da če bi imeli v Sloveniji več zares uspešnih in ne nastavljenih menedžerjev, ki bi na leto poslovne vozne parke svojih podjetij na krilih uspešnega poslovanja lahko oplemenitili recimo s stotimi takimi šesticami ali pa BMW-ji, jaguarji, lexusi, mercedesi in drugimi premium avtomobili, bi, verjemite, prav vsi v Sloveniji živeli bolje.
Toliko o ceni in toliko od dejstvu, da vsak, ki je sposoben s poštenim delom in uspešnim vodenjem podjetja kupiti tak poslovni avtomobil, nikakor ne sme biti tarča zavisti in sodb, temveč človek, vreden iskrenega stiska roke. Kondicija avtomobilskega trga je ogledalo gospodarskega stanja države, tega se je treba zavedati. V Nemčiji tak A6, za to vsoto denarja ne sodi na spisek neuresničljivih želja o vsebini, ja celo družinske garaže, pa v Luksemburgu tudi ne, da ravno ne bomo sodili zgolj po velikosti trga.
V tem razredu poslovnih limuzin ni veliko tekmecev, ki bi ob tako ostri vozniški dinamiki bile na drugi strani sposobne v zavetju poslovnega kabineta na kolesih ponuditi toliko spokojnosti in miru. Prenovljena šestica je v tej postavki zobe odločneje pokazala obema večnima rivaloma, BMW-ju serije 5 in mercedes-benzu serije E, razlike so zdaj res v promilih. Eden od največjih adutov tega avtomobila pa je dizelski šestvaljnik z 272 "konji".
Na cesti te spomni, kaj poslovno okolje zahteva: odzivnost, nadzor, varnost, natančnost …
Audi A6 je na parkirišču poslovne stavbe videti resen, oster in anatomsko do zadnjega milimetra definiran kot vrhunski atlet, odet v klasični smoking. Njegovo podobo najlažje opišemo kot tehnično elegantno, ki spominja na brezhiben, čitljiv rokopis strojnega inženirja. Videti je, kot da bi linije branile tehnični zaklad. Kar malce skrivnosten je v poltemi, z žarečimi kanali LED.
Kaj pa dejansko zmore ponuditi uspešnemu poslovnežu? Vse ključne stvari, ki definirajo avtomobile poslovnega razreda. Torej odlične vozne lastnosti, udobje, stil in status. Seveda pa vse to in morda še kaj več zmorejo tudi njegovi tekmeci.
Pa vendarle obstajajo razlike. Tisti hip, ko bo vanj sedel menedžer, ki zna za volanom uživati, z natančnostjo in doslednostjo obvladovati prostor na asfaltu, si drzniti stopiti na sam rob fizike in s pogledom daleč naprej določiti idealno smer, se bo težko uprl temu audiju. Hitro mu bo prisegel zvestobo, brez posebnih želja po preverjanju adutov pri konkurentih.
Zdi se nam sicer, da je BMW serije 5 še nekoliko natančnejši z volanom, da zmore še malce več ostrine, a vozne lastnosti tega audija so naravnost odlične, tudi ko je cesta mokra in asfalt prav nesramno gladek. Z udobjem blaženja, zvočno zatesnitvijo kabine pa je izničil prednost bavarca, mercedesu pa diha za ovratnik. Prenova ni bila površna in rezultati so v marsičem prvovrstni.
Pikolovska tokrat znova v pozitivnem slogu: MMI-komunikacijski vmesnik je poenostavljen, hitrejši in bolj prijazen do uporabnika. Drsna ploščica, po kateri črke pišejo prsti, pa tudi veliko hitreje dojema rokopis. Nima težav s prepoznavanjem črk, če tudi ne pišete najlepše. Navigacija hitro dobi pravo besedo.
Šestvaljnik V-zasnove v nosu pomeni, da gre moč na kolesa prek tistega čisto pravega pogona quattro . Samozaporni sredinski diferencial s kronskima zobnikoma in porazdeljevanjem navora na posamezno kolo ob obilici njutonmetrov in kilovatov zagotovi tisto ključno dodano vrednost v dinamično odpeljanih zavojih, da o povečanju varnosti zlasti v slabših voznih pogojih na mokrih, spolzkih in zasneženih cestah niti ne izgubljamo besed. Ne pretiravamo, ampak zanesljivost oprijema je v tem avtomobilu res impresivna.
Nos vselej ostane v začrtani smeri, skoraj petmetrska limuzina, težka več kot 1,8 tone, pa zavoje ne glede na radij premaga, kot da bi si kolesa sproti vrezovala asfaltno smučino. Oddrsavanja ni, avto smer drži in ne popusti. Tega med njemu podobnimi pač ne zmore vsak.
Ampak gospod Grey ima še vedno številko večjega
Kar predstavljamo si uspešnega poslovneža, ki z njim pred zagovorom ključne investicije leta skoči za usnjeni športni trikraki volan na asfaltni trening samozavesti.
Sedemstopenjski menjalnik S tronic z dvema sklopkama v modulu S, kjer pretika hitro in povsem brez sunkov, porine tudi dve prestavi navzdol, aktivira še vozni program dynamic, ki avtomobil občutno izostri v vseh pogledih, od podvozja do volana. Tam zunaj v zavojih mu potem tak audi A6 vedno znova pokaže tisto, kar uspešen poslovnež preprosto mora imeti: odzivnost, nadzor, varnost, natančnost in odločnost. Tak trening za volanom dobi uspešen epilog v suverenem nastopu pred nadzornim svetom.
Občutek zmagoslavja krona še hudomušen nasmeh in provokativno SMS-sporočilo od seksi tajnice: "Ampak gospod Grey ima še vedno številko večjega A7 in močnejšega R8 …"
Biser s šestimi valji
V nosu testne šestice se je vrtel trenutno eden najboljših prisilno polnjenih dizelskih šestvaljnikov V-zasnove. 3,0-litrski TDI z 90-stopinjskim kotom med valji je izredno prožen, odziven in globoko speven. Zajetnih 580 njutonmetrov navora ponuja v območju od 1250 do 3250 vrtljajev v minuti, kar v praksi pomeni, da to široko območje omogoča visoko stopnjo odzivnosti, ko voznik zares pohodi plin, motor ne okleva. 5,5-sekundni pospešek od nič do sto pove dovolj o zmogljivostih tega stroja.
Inženirji so zelo dobro zdresirali 272 ''konjev'', saj so lahko pohlevni kot islandski poniji in ubrano uglajeni kot predstava lipicancev ali pa udarni kot stampedo težke konjenice sredi bojnega polja.
Dizelska robatost tudi pri hladnem zagonu je s takimi motorji odšla na smetišče tehnične zgodovine. Napredek v kultiviranosti delovanja je res prav neverjeten. Pa ne samo pri Audiju, da ne bo pomote.
S tem motorjem je resnično mogoče varčno, povsem brez tresljajev križariti pri malce več kot tisoč vrtljajih, v spremljavi komaj zaznavnega, čisto nežnega brundanja v slogu velikega ladijskega motorja ali pa se naprej pognati z vso silovitostjo, ki je bila še pred desetletjem rezervirana le za športne avtomobile.
Takrat se ta TDI do rdečega polja zavrti brez oklevanja, vozniku sočasno zapoje strojno odo radosti in prav teatralno, dobesedno ''zglisira'', da se nos se res kar dvigne v smer vožnje. Navdušeni smo, sploh ker ta motor ni najmočnejši dizel v paleti, kar pomeni, da je na voljo še 40 kilovatov rezerve.
Odličen motor serije clean diesel, kar pomeni tudi rekuperacijo pa start in stop, ter izpuh Euro 6 pa resnično impresionira tudi z energijsko učinkovitostjo. Z natančno izračunanimi prestavnimi razmerji in prilagodljivim delovanjem glede na izbran vozni profil pri tem z njim odlično sodeluje sedemstopenjski S-tronic. Ta je hiter, a sem ter tja smo ob ostri vožnji zaznali, da mu predvsem zaradi orjaškega navora vendarle uide kak sunek.
S porabo pa glede na moč in zmogljivosti v neroden položaj spravlja marsikaterega velikega hibridnega ekologa. Ko smo se iz hrvaške Reke po avtocesti vračali domov, je potovalni računalnik pred mejnim prehodom Vinica pokazal 6,7 litra in dvignili smo se prek Gorskega kotarja.
Testno povprečje smo sklenili pod mejo osmih litrov (7,9), varčen voznik pa se s tem avtomobilom lahko brez težav spusti tudi pod sedem litrov. Povprečna poraba okoli 7,5 litra s tem motorjem ob normalni vožnji ni nobena umetnost.
Pripravlja se na čas, ko bo vozil sam
Pri delovanju vseh asistenčnih sistemov pa je seznam precej zajeten, od samodejnega parkiranja do aktivnega nadzora hitrosti s pomočjo radarskega tempomata in do samodejnih pomikov volana pri vzdrževanju smeri znotraj voznega pasu smo opazili velik napredek v prepričljivosti, uglajenosti in zanesljivosti delovanja. Prednost tehnike pri njem ni zgolj trženjski trik, ampak konkretno delo inženirjev.
Vidi se, da se nezadržno bliža čas nove generacije audija A6, za katerega si upamo trditi, da so inženirji s prenovo že postavili temelje samostojne vožnje.
V tem trenutku smo spet pri poslu in vprašanju, kaj ponudi poslovni avtomobil tega kova.
Vsem se nam je že kdaj pripetilo, da smo se za volanom zalotili v trenutku nezbranosti, celo utrujenosti. A6 z visoko stopnjo umetne inteligence, čeprav testni vseeno ni imel prav vseh sistemov, ki so na voljo, že zna močno izničiti tveganje za nesrečo zardi človeškega dejavnika. Omogoča zelo hitro potovanje in pri tem vselej pazi na varnost in ne misli na nekaj tretjega, kar bi se vozniku lahko zgodilo po nekaj urah monotone avtoceste. Prav nikomur se ne bo prilepil na zadnji odbijač in delil NASCAR-dotikov, četudi bo tempomat nastavljen na 180 kilometrov na uro.
Varno potovanje v visokem tempu ter vrhunskem udobju, dame in gospodje, to je bit tega avtomobila. Vselej uglajeno zmanjša hitrost, ohrani varnostno razdaljo in ne skoči pred nekoga, ki že prehiteva. Nervozen poslovnež v stresu se pač ne zna tako nadzirati in ni ga mogoče izklopiti.
Je odličen, a ni nepremagljiv! Lexus GS, tesla S, maserati ghibli …
Iskanje velikih napak v tem avtomobilu ne obrodi sadov, je vrhunski izdelek. Nikakor ga ne poveličujemo ga in ne navijamo zanj, ker je Audi, član slovitega nemškega trojčka, elite, če hočete, ki jo zaokrožujeta še BMW in Mercedes-Benz.
V njem, v njegovi tehniki pa smo uživali, priznamo, saj je pač odličen avtomobil, ki s sebi enakimi vleče razvoj in ceste dela varnejše. Kdor si ga lahko privošči, pač ne bo razočaran.
Ne razumite narobe, ne pišemo o popolnem avtomobilu brez konkurence, daleč od tega. Prav zato smo za njegovim volanom še toliko bolj razmišljali, česa nima, kar pa imajo njegovi tekmeci brez nemškega potnega lista.
Po izhodiščni ceni ga nedvomno nese lexus GS, ki je v nekaterih pogledih pač bolj ekstravaganten od njega in že s svojo filozofijo izstopa iz nemškega premium povprečja. Je zanimiv, kakovosten in tehnično napreden avtomobil, ki tudi na cesti zlasti v različici 450h za testnim A6 nikakor ne bi zaostajal.
Nič manj prostorna, zelo elegantno oblikovana in samo 7,2 centimetra krajša je od njega tudi nova škoda superb, ki ima štirikolesni pogon, pa 206 turbo kilovatov in se v najdražji različici ne približa cenovnemu pragu audija A6. Res je, da še nima premium statusa, a njen čas šele prihaja.
Svoj čar, svojo karizmo, svoje vozne lastnosti pa ima seveda jaguar XF. Nikakor ne smemo pozabiti še dveh posebnežev, med katerimi je tudi v poslovnih krogih vse bolj in bolj prodoren avtomobilski tržni fenomen električna tesla S, in prvaka stila, katerega statusni učinek preseže Audijevo šestico, gre za trizoba s pojočim dizlom maseratija ghiblia. Ta je podobno močan in zmogljiv, le 2.266 evrov dražji od testnega A6, a neprimerno bolj teatralen ter opazen.