Ponedeljek,
29. 6. 2015,
22.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Apple

Ponedeljek, 29. 6. 2015, 22.47

8 let, 7 mesecev

Prenovljeni mercedes razred A: poudarki povezljivosti, videzu in podvozju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Prenovljeni mercedes-benz razreda A je dobil carplay, sistem, ki podpira iOS, torej razume Applove izdelke. Med tehničnimi novostmi so še izboljšani asistenčni sistemi in prilagodljivo blaženje.

Razred A: tri generacije, prva in tretja sta bili deležni velikih nasprotovanj

Prva generacija ni bila le merski korak navzdol pri tej znamki, bila je tako nenavadno zasnovana, da je tudi zato burila duhove. Javnost se ni mogla sprijazniti s takšnimi spremembami pri tej znamki, na začetku je k temu precej pripomoglo tudi dejstvo, da je prvi A gladko padel na "losovem" testu.

A so ga s časom vzeli za svojega in še danes ima močne privržence. In zdaj so glas dvignili prav ti, ker je tretja, zdajšnja generacija povsem klasična, takšna, kot je recimo mégane.

A pri Daimlerju zatrjujejo, da je v marsičem izpolnila tisto, kar so želeli, predvsem pa je pridobila nove, mlajše kupce.

Digitalna tehnika dela hitrejše korake od avtomobilske

Nekoliko nenavadno je, da je neki evropski izdelek avtomobilske industrije že po treh letih goden za prenovo, sploh če gre za prestižni mercedes-benz.

Je pa res tudi, da se neka poglavja, ki se dotikajo avtomobilov, spreminjajo dosti hitreje od njih.

To velja v prvi vrsti za mobilno telefonijo in če hoče znamka s svojimi modeli stopati vštric s to tehniko, se mora pač sama prilagajati. Pri Daimlerju so zato za A predstavili carplay, sistem, ki podpira iOS, torej Applove izdelke.

Carplay in mirrorlink – (šele) od leta 2016

Zadaj je nekaj več znanja in tehnike, za uporabnika pa – k sreči – zelo malo. Vse, kar mora storiti, je, da s kablom poveže iPhone z avtomobilom. Na osrednjem zaslonu se pojavijo ikone aplikacij, ki so uporabnikom teh telefonov dobro poznane, a ne vse – zgolj tiste, za katere pri Applu menijo, da so v avtomobilu potrebne.

Od tod dalje je preprosto: uporabnik aplikacije upravlja s pomočjo osrednjega vrtljivega gumba, ker v avtomobil vgrajeni zaslon pač ni občutljiv na dotik.

Aplikacije, ki so na voljo: telefoniranje, navigacija, predvajalnik glasbe, prejemanje ter pošiljanje sporočil SMS in elektronska pošta. Poleg carplaya bo imel A tudi mirrorlink, a oboje šele v začetku leta 2016.

Ni prenove brez vsaj drobnega posega v videz

Prenovljeni A bo imel spremenjen sprednji odbijač, z rahlim videzom puščice, nekako tako kot na konceptu A-class iz leta 2011.

Novi so še motorna maska, zadnje luči in zaključki izpušne cevi (zdaj integrirani v odbijač), za doplačilo (oz. serijsko pri A 45) pa bodo za A na voljo žarometi v tehniki LED.

V notranjosti so na novo oblikovani merilniki (glavna sta vstavljena v "cev"), stikala so prav tako nova (galvanizirana za občutek prestiža) in nov je osrednji zaslon, ki lahko meri osem palcev (20,3 centimetra).

Daimler je za A pripravil tudi nove barve in material za oblazinjenje.

Nove nastavitve podvozja, možnost prilagodljivega blaženja

Čisto mogoče je, da so pri katerem od najvplivnejših nemških ali britanskih avtomobilskih medijev ugotovili, da je podvozje tretje generacije A-ja preveč kompromisno. Prav podvozja so se v Stuttgartu oziroma v Sindelfingnu lotili v prav zato zasnovanemu simulatorju.

Prve teste so opravili kar v virtualnem svetu in tako dobili želene rezultate, nato pa so zasnovali prototipe, pri katerih so uporabili prilagodljive blažilnike. Osnova (geometrija) podvozja je ostala nespremenjena, blažilniki pa imajo možnost spreminjanja značaja s pomočjo električno spremenljivih ventilov, ki s spremembo pretoka hidravlične tekočine vplivajo na odziv blažilnika.

Elektronika, ki jih nadzira, zmore vplivati na vsakega posebej in na vsakega drugače, kot to zahtevajo pogoji, naslanja pa se na podatke s tipal pospeškov, kota zasuka volana, hitrosti sukanja volana in zasuka okrog navpične osi avtomobila.

Za nastavljanje vozne dinamike: dynamic select

Prilagodljivo blaženje bo seveda doplačljivo, voznik pa bo izbiral med udobno in športno nastavitvijo. Sistemu za nastavljanje vozne dinamike pri Daimlerju rečejo dynamic select, ta pa vpliva na delovanje motorja, menjalnika, podvozja, volana in klimatske naprave. Na voljo so štiri nastavitve, in sicer udobje, šport, eko in osebna – pri zadnji si voznik nastavlja posamezne vrednosti sam.

Nekateri A-ji bodo imeli dynamic select serijsko (odvisno od motorja, sicer pa vsi, ki bodo imeli menjalnik 7G-DCT, paket AMG line ali znižano podvozje).

Za doplačilo bo na voljo pri večini drugih različic, z izjemo blueefficiency edition. Serijski bo seveda tudi pri različici AMG A 45 4matic, kjer ni nastavitve eko, je pa namesto nje sport +. Ob doplačilu paketa AMG dynamic plus bo imel A še mehansko zaporo sprednjega diferenciala, športno podvozje AMG in peto nastavitev – "race".