Gregor Pavšič

Torek,
6. 5. 2014,
8.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Renault Nissan Revoz

Torek, 6. 5. 2014, 8.56

8 let, 7 mesecev

V Novem mestu danes menedžer, ki "izdela" vsak deseti avtomobil

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Carlos Ghosn stoji za vsakim desetim avtomobilom, ki zapelje na ceste. Vodi upravi Renaulta in Nissana, govori pet jezikov in letno zasluži dva milijona evrov. Danes bo obiskal novomeški Revoz.

Forbes: Ghosn med vsemi avtomobilskimi direktorji dela najbolj trdo

Ko bo Carlos Ghosn, prvi mož avtomobilske naveze Renault-Nissan, danes okrog 15. ure v novomeškem Revozu odprl proizvodno linijo za novega renault twinga in smarta fortwo, se bo v Novem mestu zadržal le za malo časa. Kaj hitro po tistem, ko bo prerezal trak in obelodanil 150 milijonov evrov vredno investicijo v Revoz, bo namreč odletel svojim novim opravkom naproti. To najbolje označuje delovni ritem Ghosna, ki ga je Forbes označil za najbolj delavnega avtomobilskega menedžerja.

Letno z letalom med Parizom in Tokiem opravi za okrog 150 tisoč zračnih milj, tekoče govori pet jezikov in letno zasluži skoraj tri milijone ameriških dolarjev.

Ghosn vodi imperij, ki izdela desetino avtomobilov na svetu

Dolg vsakodnevni urnik – Japonci za Ghosna v šali celo pravijo, da dela neprenehoma 24 ur na dan in sedem dni v tednu – je glede na obseg njegovega koncerna skoraj samoumeven. Ghosn je namreč predsednik uprave tako Renaulta kot Nissana, vodi pa tudi njuno poslovno zavezništvo, ki so ga Francozi in Japonci sklenili pred 14 leti.

Za vsak deseti avtomobil, ki ga prodajo nekje na svetu, je danes namreč odgovoren prav Carlos Ghosn. Njegov avtomobilski imperij je lani obsegal 8,27 milijona vozil, od tega so jih pri Nissanu prodali 5,1 milijona, pri Renaultu skupaj z Dacio 2,63 milijona, ruski Avto VAZ pa je prispeval še dobrih 500 tisoč vozil.

Renault je že drugo leto zapored več kot polovico svojih avtomobilov prodal zunaj Evrope, Nissan pa je več kot petino vozil prodal le na Kitajskem in v ZDA.

Najpomembnejših deset trgov za navezo Renault-Nissan je bilo Kitajska, ZDA, Rusija, Japonska, Francija, Mehika, Brazilija, Nemčija, Velika Britanija in Turčija.

Ghosn ostaja veliki šef, Carlos Tavares moral oditi k PSA Peugeot-Citroënu

Kljub natrpanemu urniku in vse večjemu imperiju pa Ghosn vajeti noče dati iz rok, zato še vedno sedi na treh vodilnih stolčkih. Razšel se je s Carlosom Taveresom, nekdanjim Renaultovim operativnim direktorjem. Tavares je imel višje ambicije, zato se je poslovil od Ghosna in prevzel vodenje uprave konkurenčnega koncerna PSA Peugeot-Citroën.

Ambicije Renault-Nissana ta čas ostajajo zelo visoke. Do leta 2016 bi radi svojo skupno prodajo povečali na več kot deset milijonov vozil, na ceste pa bi radi čez dve leti poslali tudi že 1,5 milijona električnih vozil.

Renault-Nissan ima 63-odstotni delež svetovnih električnih avtomobilov

Ko se bo danes predsednik Renaulta in Nissana peljal skozi Slovenijo, bo zagotovo z zanimanjem opazoval tudi pripravljenost naše države na neizbežno avtomobilsko elektrifikacijo.

Zaveza Renault-Nissan je lani prodajo električnih vozil povečala za več kot 50 odstotkov. Prodali so skupno 66.809 električnih vozil, od tega skoraj 48 tisoč nissan leafov.

V globalni družini električnih avtomobilov ima Renault-Nissan kar 63-odstotni delež. Dva od treh električnih avtomobilov, ki se danes vozita po cestah, torej prihaja iz francosko-japonskega imperija.

Se bo danes Carlos Ghosn čudil nad zamujanjem avtomobilske elektrifikacije v Sloveniji?

Zato bo Ghosnu bržkone čudno, da ima majhna Slovenija, ki je zaradi majhnih razdalj med mesti, razgibanega reliefa (sproščanje energije ob zaviranju za polnjenje baterij) in tudi precejšnjega dela prebivalstva, ki živi v samostojnih hišah, tako slabo infrastrukturo električnih polnilnic.

Z elektrifikacijo slovenskega voznega parka se trenutno bolj ukvarjajo zasebna podjetja kot država, ki ji zato zaradi zamujanja izgradnje polnilnic (ena polnilnica na dva električna avtomobila) že nekaj časa žuga tudi Evropska unija.

Bo Ghosn danes v Novem mestu torej v neformalnih pogovorih namenil kakšno neprijetno in pikro vprašanje tudi slovenskim oblastnikom, ki naj bi jih predstavljala dozdajšnja premierka Alenka Bratušek?

Navsezadnje Renault in Nissan svojih električnih adutov (leaf, zoe, twizy) pri nas uradno ne prodajata ravno zaradi nedorasle infrastrukture in visokih investicijskih stroškov za lastno servisno mrežo. Vsak pooblaščeni servis bi imel nekaj deset tisoč evrov stroškov.