Gregor Pavšič

Četrtek,
24. 4. 2025,
22.27

Osveženo pred

9 ur, 11 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,01

Natisni članek

Natisni članek

avtosalon Šanghaj 2025 Porsche BYD

Četrtek, 24. 4. 2025, 22.27

9 ur, 11 minut

Se bo Porsche z elektriko iz Kitajske kar umaknil?

Strah in trepet za Porsche? Kitajci pretijo, Nemci razmišljajo celo o umiku.

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,01
BYD Denza | Yangwang U9 – še eden izmed športnih avtomobilov BYD | Foto Reuters

Yangwang U9 – še eden izmed športnih avtomobilov BYD

Foto: Reuters

BYD je v Šanghaju pokazal koncept svojega prihodnjega električnega športnika, ki bo nekajkrat cenejši od najcenejšega Porschejevega avtomobila. Medtem ko njihova prodaja na Kitajskem tone, uprava v Stuttgartu celo razmišlja, da bi se s svojimi električnimi modeli iz Kitajske povsem umaknila.

Prestižna limuzina denza Z9 | Foto: Reuters Prestižna limuzina denza Z9 Foto: Reuters Po pričakovanju so bila v ospredju letošnje avtomobilske razstave v Šanghaju nova vozila z električnimi oziroma drugimi alternativnimi pogoni, ki letos na Kitajskem skupno predstavljajo več kot polovico prodaje novih avtomobilov.

Eno zanimivejših novosti je pokazal BYD, in sicer prek svoje športne znamke Denza. To je koncept štirisedežnega športnega avtomobila denza Z, ki je lahko neposredni tekmec tudi Porschejevim avtomobilom. 

Tehničnih podrobnosti glede pogona pri BYD še niso razkrili. Znano pa je, da ima koncept sistem volanskega mehanizma steer-by-wire, zložljiv oziroma poklopni volanski obroč in na novo razvit sistem za aktivno prilagajanje podvozja, ki prilagaja nastavitve v desetih milisekundah. Več o uporabnosti tega športnega avtomobila takrat, ko bodo pri BYD oziroma Denzi pokazali tudi serijsko različico avtomobila. 

Nemci so se odzvali, Porsche je v Šanghaj odpeljal bencinske športnike

Koncept Denza Z je seveda jasen namig kitajskega odgovora na športnike kot je porsche 911. Prav Porsche je postal v zadnjem letu sinonim težav evropskih (nemških) proizvajalcev na kitajskem trgu. Medtem ko so tudi v Šanghaju nekateri nemški proizvajalci (Audi, Volkswagen, že prej tudi Mercedes, letos pa tudi BMW) napovedali nove modele, ki bodo posebej razviti ali pa vsaj prilagojeni kitajskim zahtevam, Porsche v Šanghaj pravih odgovorov še ni pripeljal.

Na razstavišču so imeli predvsem nekaj različic 911 s klasičnim bencinskim motorjem. Opremili so jih z napisom There is no subtitute oz. Zamenjava ne obstaja v prevodu.

Porsche Šanghaj Kitajska | Foto: Porsche Foto: Porsche

Pri takih razlikah v cenah je težko narediti spremembe

Toda podatki s trga govorijo nasprotno. Prodaja Porscheja je letos v prvem četrtletju na Kitajskem upadla za vrtoglavih 42 odstotkov, že lansko leto pa je bilo v znamenju občutno nižje prodaje. Zatika se predvsem pri ceni. BYD za denzo 6 napoveduje ceno nad 300 tisoč juani (36 tisoč evrov). Ko je Xiaomi letos februarja razkril visokozmogljivo različico svojega avtomobila SU7 ultra, so v dveh urah prejeli deset tisoč prednaročil – to je več, kot je Porsche prodal avtomobilov v celotnem prvem četrtletju. 

Najcenejši porsche na Kitajskem stane 1,4 milijona juanov (168 tisoč evrov). Omenjeni SU7 ultra stane 529 tisoč juanov (63 tisoč evrov), torej tretjino najcenejšega porscheja. 

Oliver Blume vodi Porsche skozi turbulentne prodajne čase na Kitajskem, ki je bila še pred nekaj leti njihov glavni trg. | Foto: Porsche Oliver Blume vodi Porsche skozi turbulentne prodajne čase na Kitajskem, ki je bila še pred nekaj leti njihov glavni trg. Foto: Porsche Porsche cen ne bo spuščal, lahko pa se z elektriko iz Kitajske tudi umaknejo

"Ne obremenjujemo se s prodajnimi številkami. Ohranili bomo cene, ki so primerne za Porsche. Kitajski avtomobili so zanimivi, a manjkajo jim vozne zmogljivosti in nastopajo v nižjecenovnih segmentih. Znamke, kot je Xiaomi, niso naši neposredni tekmeci," je v sklopu šanghajske razstave povedal Oliver Blume, izvršni direktor Volkswagnovega koncerna. 

Blume je dodal, da bi lahko Porsche na Kitajskem celo prenehal prodajati električne avtomobile. "Odločitev o tem bomo sprejeli v roku dveh ali treh let," pravi prvi mož tako koncerna Volkswagen kot tudi znamke Porsche. Po oceni kitajskih analitikov Porsche na Kitajskem ne uživa takega ugleda kot v drugih regijah, kjer so svojo slavo zgradili okrog hrumenja bencinskih šestvaljnikov in izjemnih voznih lastnosti. 

Ko smo testirali novi električni macan in ga poskusili oceniti skozi oči kitajskega kupca, se nam je zdel preprosto preveč "porschejevski" in premalo drugačen, inovativen in poseben. 

Xiaomi SU7 ultra | Foto: Xiaomi Xiaomi SU7 ultra Foto: Xiaomi Prodaja Kitajcem raste, tradicionalnim znamkam pada

Porsche je sicer leta 2021 na Kitajskem prodal več kot 95 tisoč avtomobilov, lani pa le še 56 tisoč. Letošnji prodajni izkupiček bo, sodeč po začetku leta, še veliko slabši.

Za primerjavo – Xiaomi je lani prodal 137 tisoč avtomobilov, letos so napovedali prodajo 310 tisoč avtomobilov. Mlada kitajska znamka NIO je lani prav tako že prodala 221 tisoč avtomobilov. 

Kaj pa preostali? Volkswagen je leta 2020 na Kitajskem prodal 3,6 milijona, lani pa še 2,6 milijona novih avtomobilov. Toyoti je v teh petih letih letna prodaja obstala pri 1,5 milijona avtomobilov (predlani je bila že 1,7 milijona), Hondi je padla z 1,5 milijona na 881 tisoč avtomobilov, General Motorsu z 1,4 milijona na 528 tisoč avtomobilov, Nissanu pa z 1,2 milijona na 610 tisoč avtomobilov.