Četrtek,
26. 9. 2013,
11.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Peugeot Citroën

Četrtek, 26. 9. 2013, 11.16

8 let, 7 mesecev

PSA sindikatom v zameno za zamrznjene plače ponuja odprte tovarne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
PSA Peugeot Citroën je sporočil, da se je pripravljen, če bodo sindikati pristali na zamrznitev plač in večjo prožnost delovnih ur, zavezati k ohranitvi tovarn v Franciji do vključno leta 2016.

Pogajanja s sindikalisti so v teku

Že sredi lanskega leta je namreč uprava koncerna napovedala zaprtje dveh francoskih tovarn. "V primeru podpisa dogovora s sindikati bo PSA Peugeot Citroën obljubil ohranitev svojih aktivnosti v Franciji do konca leta 2016," so predstavniki podjetja zapisali v sporočilu za javnost.

Pogovori vodstva s sindikalisti v družbi v zvezi z zamrznitvijo plač v prihodnjem letu in omejeno rastjo po tem že tečejo. Prav tako so bili predstavnikom zaposlenih že predstavljeni predlogi za povečanje prožnosti delovnih ur.

Letos naj bi v francoskih tovarnah PSA naredili 930 tisoč avtomobilov

V avtomobilskem velikanu so sicer napovedali, da bodo letos v francoskih proizvodnih obratih sestavili 930 tisoč vozil, do leta 2016 pa naj bi proizvodnja dosegla že okoli milijon vozil.

Takšen obseg proizvodnje naj bi zadostoval za obljubo, da PSA v Franciji ne bo zaprl nobene svoje tovarne. Nasprotno, v vsaki naj bi začel sestavljati nov model, s čimer bi lahko operacije ohranil tudi po letu 2016, so pojasnili predstavniki družbe.

V ta namen bo PSA investiral 1,5 milijarde evrov, kar je precej več od tovrstnih naložb, izvedenih v preteklih letih.

Razvojni oddelki podjetja ostajajo v Franciji

V podjetju so napovedali še, da bodo do konca leta 2016 obdržali tudi vse raziskovalne in razvojne oddelke v Franciji ter obdržali 75 odstotkov delovne sile.

PSA je sicer največji proizvajalec avtomobilov v drugem največjem gospodarstvu v območju evra in drugi največji – za nemškim Volkswagnom – v Evropi.

Lani, ko se je prodaja avtomobilov na stari celini znašla na 20-letnem dnu, je PSA zabredel v velike težave, tako da mu je morala na pomoč priskočiti država. Poleg tega je sredi leta 2012 šokiral z novico, da bo v Franciji zaprl dve tovarni in do leta 2014 ukinil 11 tisoč delovnih mest.