Petek, 9. 9. 2022, 18.38
2 leti, 4 mesece
Slovenska predstavitev: peugeot e-rifter
Nova smer za družinski avto: elektrika namesto dizla in bencina
Rifter seveda ni nov igralec na našem trgu, a je prvič na voljo kot električni enoprostorec. S pogonsko tehniko, vzeto iz modelov 208, 2008 in drugih, ima ta splošno uporaben družinski enoprostorec po podatkih tovarne do 280 kilometrov dosega, v praksi pa bo, odvisno od načina vožnje, prevozil med 200 in 250 kilometri. Od julija do danes je našel pet kupcev, do konca leta jih bo še dodatnih 15 in v prihodnjem letu, če bo dobava nemotena, jih bodo prodali okoli 50. Cene se z upoštevano subvencijo, popustom ob izbiri financiranja in ob splošnem popustu začnejo pri 30 tisoč evrih (cena brez popustov je 38.500 evrov).
Ker vsa družina modela rifter sloni na prilagodljivi arhitekturi, so Francozi lahko uporabili obstoječo osnovo in v rifterja vgradili polni električni pogon. Kljub bateriji s 45 kilovatnimi urami, ki je vgrajena v dnu vozila, razlik v prostornosti ni. To je dobra novica za družine in aktivne posameznike, ki najbolj cenijo uporabnost in prostornost tega enoprostorca.
Električni pogon ne posega v prostornost
Zunanja oblika ostaja skoraj nespremenjena, da ima vgrajen električni pogon, pa pravzaprav sporoča le modra črka E pred napisom rifter na pokrovu prtljažnega prostora. Hvalimo tudi serijsko nameščene strešne letve in plastične obrobe blatnikov, ki pozitivno izboljšajo zunanjo podobo.
V notranjosti pri zasnovi ni sprememb. Novi so digitalni merilniki in seveda majhna ročica menjalnika. Zadnja je postala že zaščitni znak električnih in drugih peugeotov. Seveda, največja prednost tega modela so prtljažni prostor in trije individualni sedeži v drugi vrsti. Ne manjka niti opcijska tretja vrsta sedežev. Rifter je na voljo v običajni oziroma kratki različici in tudi za 35 centimetrov daljši različici. Če se kupec odloči za dodatna dva sedeža pri daljši različici, sta zaradi daljšega prtljažnega prostora v tem primeru za 13 centimetrov tudi premična naprej in nazaj. Običajni rifter meri v dolžino 4,4 metra, zanj pa se bo odločila velika večina kupcev.
Serijsko ima nameščene strešne letve. Edini znak, da ga poganja elektrika je zadnja črka E ob napisu rifter.
Digitalni merilniki so pregledni in preprosti.
Ohranja funkcionalnost bratov s termičnimi motorji
Kot smo že omenili, električni pogon ne posega v prostornost avtomobila. Prtljažni prostor ima tako do police 775 litrov prostornine, do stropa 1.355 litrov, ob podrti zadnji klopi tri tisoč litrov in še ob podrtem sovoznikovem sedežu kar 3.500 litrov.
Priložijo stenski polnilnik
Ker je polnjenje prek domače vtičnice predolgo in je e-rifter serijsko opremljen s trifaznim polnilcem AC z močjo do 11 kilovatov, pri uvozniku vsakemu kupcu ob nakupu podarijo tudi stenski polnilnik. Tako se bo baterija z zmogljivostjo 45 kilovatnih ur neto napolnila v petih urah. E-rifterja sicer poganja elektromotor s 100 kilovati in 260 njutonmetri navora. Ob izbiri treh voznih profilov se moč prilagaja voznemu programu. Ob izbiri voznega profila eco se moč motorja za čim boljšo učinkovitost omeji na 60 kilovatov. Ob izbranem voznem profilu normal je moč omejena na 80 kilovatov in 210 njutonmetrov navora, pri izbiri profila sport pa je na voljo vseh 100 kilovatov in 260 njutonmetrov navora. Cene se z vsemi popusti in subvencijo začnejo pri 30 tisoč evrih. Najdražji je paket GT, ki z upoštevanimi "bonusi" stane od 34 tisoč evrov. Če v primerjavo vzamemo dizelsko gnani rifter s samodejnim menjalnikom in motorjem s 96 kilovati ter enako opremo, je cenovna razlika v prid dizelskega rifterja šest tisočakov.
12