Gregor Pavšič

Petek,
20. 10. 2023,
20.29

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,96

Natisni članek

Natisni članek

Hrvaška Biokovo Citroen C5 X Citroën

Petek, 20. 10. 2023, 20.29

1 leto, 2 meseca

Citroën C5 X in cesta na Biokovo

Najvišja cesta na Hrvaškem in krave, ki jo zagodejo voznikom #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,96
Biokovo cesta | Prometni režim na cesti na Biokovo je sicer dobro premišljen, a ko na cesto stopi čred krav, se vsa prometna teorija podre. | Foto Metka Prezelj

Prometni režim na cesti na Biokovo je sicer dobro premišljen, a ko na cesto stopi čred krav, se vsa prometna teorija podre.

Foto: Metka Prezelj

Slabih 600 kilometrov od Ljubljane je ena najlepših, najbolj spektakularnih, vsekakor pa najvišje ležeča asfaltirana cesta na Hrvaškem.

V prvih jesenskih mesecih se je prijetno spominjati poletnih cestnih potepov. Med temi je bila tudi vožnja do ene najlepših cest v tem delu Evrope in najvišje ležeče asfaltirane ceste na Hrvaškem. Pripelje nas v osrčje gorskega hrbta Biokovo v osrednji Dalmaciji, popelje pa vse do vrha Sveti Jure na nadmorski višini 1.764 metrov. Natanko za toliko se je mogoče v slabi uri vožnje z avtomobilom dvigniti iz okolice Makarske.

Proti vrhu le po 20 avtomobilov hkrati

Ta cesta je vpeta v dalmatinski naravni dragulj in ni namenjena množičnemu turizmu. Ob obali Makarske je bore malo oznak za naravni park tam visoko nad plažami in Jadranskim morjem. Kdor se odloči za vstop v park, če se seveda proti vrhu ne odpravi peš ali pa s kolesom – pozor, 23 kilometrov klanca prav gotovo ni mačji kašelj –, bo moral najprej poiskati odcep za kraj Vrgorac. Do vhoda v park Biokovo je približno šest kilometrov vožnje v klanec, tam pa se je treba postaviti v vrsto.

Vstop z avtomobilom v park namreč ni samoumeven. Predhodno je treba kupiti vstopnico, saj vsako polno uro naenkrat proti vrhu spustijo 20 avtomobilov. Cesta je proti vrhu precej ozka, vsakih 300 metrov so izogibališča. Nazaj se avtomobili ne vračajo strnjeno, zato se je tudi lažje umakiniti koloni vozil. Cesta pa je dokaj ozka, ograje so bolj zasilne in prav gotovo bodo med vožnjo bolj kot voznik z razgledi uživali sopotniki.

Cesta na Biokovo ponuja zanimivo vozno izkušnjo in izjemne razglede. | Foto: Metka Prezelj Cesta na Biokovo ponuja zanimivo vozno izkušnjo in izjemne razglede. Foto: Metka Prezelj

Cesta ni prevelik zalogaj tudi za nekoliko večje avtomobile kot je na primer citroen C5 X. Ta je kot kombinacija karavana in križanca lahko odlična izbira za raziskovanje takih cest, ki so od Slovenije oddeljene več sto kilometrov. | Foto: Metka Prezelj Cesta ni prevelik zalogaj tudi za nekoliko večje avtomobile kot je na primer citroen C5 X. Ta je kot kombinacija karavana in križanca lahko odlična izbira za raziskovanje takih cest, ki so od Slovenije oddeljene več sto kilometrov. Foto: Metka Prezelj

Najstrmejši del ceste šele po SkyWalku, ki privabi največ turistov

Cesta kajpak pelje skozi osupljivo pokrajino s krasnimi razgledi. Od leta 2020 je ena izmed osrednjih turističnih točk t. i. Sky Walk Biokovo, ki so ga postavili na nadmorski višini 1.228 metrov. Razgledišče v obliki podkve, vredno pet milijonov evrov, je s prozornimi tlemi tudi preizkus za (psihološki) pogum vsakega obiskovalca in je na trinajstem kilometru biokovske ceste.

Cesta do vrha Svetega Jureta iz Makarske je dolga 23 kilometrov, njen največji naklon pa znaša 15 odstotkov. Povprečni naklon od vstopa v park do vrha Svetega Jureta je dobrih šest odstotkov – podatek, ki bo zanimal bolj kolesarje kot voznike avtomobilov.

Prometni režim je porušila čreda krav

Kljub načeloma dobri organizaciji prometa na Biokovo pa se lahko zaplete. Vračanje proti dolini na primer lahko zmoti čreda krav. V našem primeru so se odločile za isto smer, zasedle cesto in povzročile nepričakovano strnjeno skupino avtomobilov na poti navzdol. V tem času pa se je proti vrhu že odpravila naslednja skupina 20 avtomobilov. Ozka cesta, na kateri mora biti nenadoma prostor za živali in avtomobile v obe smeri, tako v trenutku postane zanimiv vozniški spretnostni preizkus. Tudi omenjena izogibališča nato niso več kos dvema kolonama vozil, ki peljeta v nasprotni smreri.

Vzvratna vožnja, izmikanje in potrpežljivost so nujni. Tudi zato upravitelji parka za dostop do razglednih točk ponujajo tudi organizirane prevoze. 

V Sloveniji je podobna izkušnja s cesto na Mangartsko sedlo, ki je še skoraj 300 metrov višja. Tudi ta je namreč poleti močno natrpana z avtomobili in motocikli. 

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj

Biokovo cesta | Foto: Metka Prezelj Foto: Metka Prezelj