Jure Gregorčič

Ponedeljek,
22. 4. 2013,
15.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nissan

Ponedeljek, 22. 4. 2013, 15.13

8 let, 7 mesecev

Leaf nismo RC – po dirkaški stezi brez izpustov

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Leta 2011 je Nissanov športni oddelek Nismo predstavil prototip EV-dirkalnika na osnovi leafa. Danes ta avtomobil služi za prikaz potenciala EV-dirkalnikov v sodobnem avtomobilskem športu.

Opravil je tudi s stezo legendarnega Le Mansa

Vse od svoje newyorške premierne predstavitve Nissan ta precej zanimiv prototip uporablja in dodeluje kot nekakšen unikatni laboratorij na kolesih, s katerim želi opozoriti na električni potencial kot mogočo razvojno smer za nove, okoljsko bolj učinkovite tekmovalne serije avtomobilskega športa. Pri tem so zanimivi zlasti njegova platforma in precej učinkoviti aerodinamični sistemi.

Ta EV-dirkaški prototip tako nastopa na raznih demonstracijskih vožnjah in na različnih avtomobilsko-športnih prireditvah. Tako je na primer vozil po progi dirke 24 ur Le Mans v Franciji in na festivalu Goodwod Festival of Speed, kjer je kot prvi električni dirkalnik uspešno opravil s progo legendarne gorske hitrostne preizkušnje.

Drastično znižanje mase

Predelavo serijskega električnega leafa so japonski strategi zaupali svoji inženirski eliti športnega podjetja Nismo. Ti so konkretno posegli v leafovo zasnovo in mu najprej kar za 40 odstotkov znižali maso.

Da je tehtnica po njihovem shujševalnem posegu pokazala 938 kilogramov, je leaf ostal brez zadnjih vrat, zadnjih sedežev, prtljažnika, avdiosistema, satelitske navigacije, prevlek in oblog ter vseh preostalih elementov za zagotavljanje udobja in vsakodnevne uporabnosti. To je bil seveda le prvi ukrep pri dirkaški preobrazbi. Kljub temu pa so v Nismu pazili, da je nastajajoči dirkalnik ohranil takoj prepoznavno podobnost s serijskim izdelkom.

Ogljikova vlakna in dirkaška zasnova karoserije

Pri Nismu so temu prototipu namesto klasične karoserije namenili tudi samonosno osnovno celico, monokok iz ogljikovih vlaken. Tridelna karoserija je zasnovana čisto po dirkaško, saj sta prvi in zadnji del hitro odstranljiva oziroma zamenljiva v primeru poškodb na stezi. Trdo vpete so tudi vse steklene površine.

V prid večje energijske učinkovitost in prepričljivejšega videza je leaf RC (racing competition) opremljen še s svetlobnimi telesi v LED-tehnologiji.

Zadek sklene zajeten usmerjevalnik zraka, katerega naklon in posledični vpliv na aerodinamični oprijem lahko voznik nastavlja kar med dirko.

Prilagojeno podvozje in zadnji pogon

Močno dodelano pa je tudi podvozje leafa nismo RC, saj so kolesa spredaj in zadaj vpeta na dvojnih trikotnih vodilih. Dirkač ima na voljo še sistem uravnavanja stopnje zaviranja med zadnjimi in sprednjimi kolesi. Na 18-palčnih platiščih iz lahke litine so nameščene pnevmatike znamke Bridgestone dimenzije P225/40 R18.

V prid boljši vodljivosti in vozni dinamiki so Nismovi inženirji nekoliko posegli še v razporeditev komponent pogonskega sklopa. Akumulatorji, električni motor in pretvornik so tako pomaknjeni bolj proti sredini vozila. Motor namesto prvih koles, kot je to v serijskem leafu, žene zadnji kolesni par.

Dobrih 100 električnih konj je dovolj za 6,8-sekundni pospešek

Tako kot serijski nissan leaf je tudi njegova dirkaška različica nismo RC opremljena s kompaktnimi 48-modulnim litij-ionskimi baterijami. Te prek pretvornika (DC/AC) energijo zagotavljajo AC-sinhronskemu elektromotorju moči 80 kW. Dirkalnik od nič do 100 km/h pospeši v 6,8 sekunde in doseže največjo hitrost 150 km/h. Energije ima dovolj za 20 minut dirkanja.