Gregor Pavšič

Ponedeljek,
27. 6. 2022,
7.07

Osveženo pred

2 leti, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,31

2

Natisni članek

Natisni članek

bencin dizel Evropski parlament izpusti CO2

Ponedeljek, 27. 6. 2022, 7.07

2 leti, 5 mesecev

Novi avtomobili po letu 2035

Kaj nas čaka? Teh pet držav v EU bi zamaknilo konec.

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,31

2

bencin črpallka dizel | Foto Tomaž Prinčič

Foto: Tomaž Prinčič

Pet držav v EU želi zamaknitev pri načrtovanem koncu prodaje novih avtomobilov s klasičnimi motorji na notranje izgorevanje. To so Italija, Portugalska, Slovaška, Bolgarija in Romunija.

Predlog Evropskega parlamenta, ki ga morajo zdaj uskladiti z državami članicami, predvideva stoodstotno znižanje neposrednih izpustov CO2 pri novih avtomobilih do leta 2035. Vsaj pet držav si želi te cilje nekoliko zamakniti, je poročal Reuters in se pri tem skliceval na določene dokumente. Te države so Italija, Portugalska, Slovaška, Bolgarija in Romunija. Dokument razkriva, da predlagajo do leta 2035 le 90-odstotno znižanje izpustov CO2, stoodstotno pa nato do leta 2040.

Še ta teden bodo države članice predvidoma uskladile svoja stališča do že izglasovanega predloga. EU je leto 2035 izbrala zaradi želje po ogljični nevtralnosti do leta 2050, tistih 15 let pa bi bilo potrebnih, da bi se s cest umaknili še zadnji, leta 2035 prodani klasični avtomobili.

Proizvajalci odločeni, politične odločitve bodo nepredvidljive

Medtem ko je večina proizvajalcev take cilje postavila že pred zadnjo odločitvijo EU – nemški Audi bo na primer od sredine desetletja na ceste pošiljal le še nove električne modele –, lahko na politični strani pričakujemo več nasprotujočih si mnenj. Države bodo morale z EU poskrbeti za infrastrukturni del prehoda na elektromobilnost. Primer Nemčije, kjer imajo različni ministri glede predloga že zdaj zelo različna stališča, kaže na negotovost pri končnem glasovanju.