Sreda,
20. 9. 2017,
9.58

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

1

Natisni članek

Natisni članek

Rimac Automobili

Sreda, 20. 9. 2017, 9.58

7 let, 1 mesec

Hrvaški Rimac s kitajskim denarjem v razvoj novega električnega superšportnika #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

1

Rimac in Camel Group | Foto Rimac Automobili

Foto: Rimac Automobili

Pionirji pri razvoju električnih tehnologij za avtomobile, hrvaško podjetje Rimac Automobili, je podpisalo 30 milijonov vredno pogodbo s skupino Camel Group, ki je največji azijski proizvajalec baterij.

Največja investicija v hrvaško tehnološko podjetje

Največji proizvajalec baterij na azijskem območju Camel Group je podpisal pogodbo s podjetjema Rimac in Greyp Bikes ter se s tem podpisal pod največjo investicijo v kakršnokoli hrvaško tehnološko podjetje. Od skupno 30 milijonov bodo tri milijone evrov dodelili sestrskemu podjetju Rimaca Greyp Bikes, preostalo investicijo pa bodo uporabili za financiranje razvoja novih izdelkov, razširitev proizvodne zmogljivosti in globalno rast podjetij.

Rimac Automobili: elektrošok med svetovno avtomobilsko elito

Le nekaj kilometrov od Bregane, v Sveti Nedelji na Hrvaškem, na Ljubljanski ulici stoji prav posebna visokotehnološka delavnica. V njej električna energija strese celo ferrarija, porscheja, lamborghinija in druge elitne superšportnike. Za dobrih 850 tisoč evrov Rimac z ekipo z lastnim znanjem in razvojem sestavi trenutno najzmogljivejši električni avtomobil na svetu.

Hrvat je eden od tistih ljudi, ki dokazujejo, da je mogoče z vizijo in pogumom ter z željo in znanjem še vedno šokirati svet ter vzbuditi pozornost najbogatejših, ne glede na to, od kod prihajaš. Njegov električni superšportni avtomobil s štirimi motorji in kokpitom vesoljske ladje rimac concept one do stotice pospeši v 2,6 sekunde, dvesto kilometrov na uro pa preseže po vsega 6,2 sekunde pospeševanja. Po dobrih 14 sekundah silovitega električnega odriva že doseže hitrost 300 kilometrov na uro. 

Pri voznih zmogljivostih se je Rimčeva ekipa zgledovala po sposobnostih najhitrejšega med velikimi mačkami, geparda. Stvaritev narave je na svoj način v ta superstroj vključila z naprednim sistemom vektoriranja navora na vsako kolo posebej.

"Skozi leta smo se pokazali kot ustaljen tehnološki ponudnik za številna globalna avtomobilska podjetja. Postali smo najpomembnejši naslov za električne pogone, baterije, inovativni infotainment, telemetrične sisteme in druge ključne sisteme v vozilu. Istočasno naši superšportniki na novo definirajo, česa so električna vozila zmožna, in prikazujejo, da so lahko električna vozila zabavna. Nasprotno kot preostala podjetja na trgu imamo mi poslovni model – vse od leta 2012 smo profitabilni in vsako leto organsko rastemo. S to investicijo bomo nadaljevali rast, predstavili nove izdelke in razširili globalno prisotnost. Dve ključni področji sta novi, gradnja edinstvenega proizvodnega obrata za naš tehnološki posel ter predstavitev nove generacije električnega superšportnika, kar se bo zgodilo prihodnje leto," je misli strnil Mate Rimac.