Petek, 21. 9. 2012, 19.30
7 let, 1 mesec
Ford focus ST in ranger zapeljala na slovenske ceste
Focus ST in ranger ne bosta ključna za Fordovo bilanco
O obeh najnovejših Fordovih pridobitvah na slovenskem trgu smo sicer že obširno pisali, saj smo obe karoserijski različici focusa ST in poltovornjaka rangerja pred meseci že preizkusili v tujini. Oba avtomobila ne sodita v glavni "mainstream" program Forda v Sloveniji, saj njuna prodaja ne bo ključna za končni poslovni uspeh, temveč sta namenjena nišni ponudbi ter graditvi prepoznavnosti blagovne znamke.
Focus ST nudi športnost, a tudi umirjenost in udobje
Focus ST je prvič na voljo tudi v karavanski različici. Obe je zrisala ekipa pod vodstvom Josta Capita, ki je pozneje prebegnil v tabor Volkswagna, in sta logično nadaljevanje že znane Fordove zgodbe o športnih ST-jih. Avtomobil poganja dvolitrski bencinski motor s 184 kilovati, ki pri obeh različicah (še agresivneje jasno pri kombilimuzinski) dajejo veliko športnih občutkov. Ti pa so vendarle dokaj umirjeni in ne preveč agresivni. Zato je focus ST neposredni tekmec "hothachev" kot sta volkswagen golf GTI in seat leon cupra R, manj pa se spogleduje z brutalnim renault meganom RS trophy. Ali bo tudi focus dobil svojo brutalno različico v obliki ponudbe RS, za zdaj še ni znano.
Vzmetenje focusa ST je trše in za centimeter bližje tlom kot pri klasičnem focusu. Avtomobil ima centralno izpušno cev, sesalni sistem z ojačevalnikom zvoka, v notranjosti pa nepogrešljive Recarove sedeže z izrazitim bočnim oprijemom. Karavanski focus ST je pravi posebnež v razredu avtomobilov za dinamične družine (ob škodi octavii RS), vpetje njegovega zadnjega podvozja pa ima drugačen naklon kot kombilimuzinski focus ST.
Pravo mesto za rangerja ni bil asfalt, temveč blato in offroad poligon
Če smo oba focusa na Vranskem spoznali med vijuganjem in drsenjem po asfaltnem poligonu, je bilo pravo mesto za rangerja blato, umetne ovire in offroad poligon. Ranger je po petih letih v Evropi dočakal svoj korak naprej. Poltovornjak je dobil veliko bolj ameriški videz, moderne motorje in tehniko ter tudi pet varnostnih zvezdic Euro NCAP.
Ranger zdaj z elektronsko zaporo diferenciala
Pri rangerju bo mogoče med vožnjo preklapljati med dvo- in štirikolesnim pogonom. Klasično mehansko zaporo diferenciala je nadomestila elektronska. Na terenu tako zapore ne vklopi voznik, temveč elektronika. Voznik jo lahko spodbudi z nekaj dodanega plina. Ko se eno kolo zavrti v prazno, se moč samodejno prenese na drugo kolo.
Aduta rangerja sta tudi zmožnost brodenja v vodi do 80 centimetrov globine, nosilnost do 1040 kilogramov, 470 njutonmetrov navora pri najmočnejši različici 2,2-litrskega dizelskega motorja in po novem zobata letev volanskega droga. Ta daje med vožnjo bolj avtomobilski občutek kot pri prejšnjem rangerju.