Ponedeljek, 14. 1. 2013, 11.44
8 let, 7 mesecev
Chevrolet corvette stingray – preteklost za sedanjost
Najzmogljivejša corvetta do zdaj
Sedma generacija najbolj znanega ameriškega športnega avtomobila je pričakovano največja zvezda letošnjega avtomobilskega salona v Detroitu. Nova chevrolet corvetta je s 335-kilovatnim 6,2-litrskim motorjem V8 tudi najbolj zmogljiva serijska corvetta v 60-letni zgodovini te kultne znamke. Ob zelo agresivni zunanjosti, kjer prednjači predvsem zadek vozila, pa ima ta tudi moderno aluminijasto zasnovo. Corvetta hoče navzven nuditi pogled v svojo preteklost, pod karoserijo pa ponuja poleg najbolj zmogljivega motorja tudi tehnično najbolj dovršenega športnika v zgodovini modela.
Športnik, ki hoče združiti preteklost s sedanjostjo
Ime stingray so pri Chevroletu obudili prav zaradi navezave športnika na legendarnega prvega stingraya iz leta 1963. Corvetta je danes tehnološko bolj napredna in dimenzijsko večja. Njena dolžina je 4,49, širina 1,87 in višina 1,23 metra. Stingray je že na prvi pogled videti kot klasična corvetta.
Že omenjeni motor bo mogoče združiti s šeststopenjskim samodejnim menjalnikom s prestavnimi ročicami na volanu ali novim ročnim sedemstopenjskim menjalnikom. Čeprav je novi motor prostorninsko manjši od sedemlitrskega v prejšnji generaciji, naj bi bile zmogljivosti enake, učinkovitost pa boljša. Chevrolet sicer ni razkril podatkov o zmogljivosti. Znano pa je, da bo lahko voznik izbiral med petimi različnimi nastavitvami vožnje. Voznik bo lahko nadziral 12 različnih atributov obnašanja vozila.
Ključna je nova aluminijasta zasnova
Za uspešnost nove corvette je najbolj pomembna popolnoma nova zasnova vozila. Jeklo je namreč nadomestil aluminij, zato je sedma generacija 57-odsotno vzvojno trša in 45 kilogramov lažja od prejšnje. Dodatnih 17 kilogramov je corvetta "shujšala" še s pokrovom motorja iz ogljikovih vlaken, zaradi odstranljivega pokrova na strehi in kompozitnih materialov na drugih delih karoserije.
Sedma in šesta generacija corvette si delita le dva sestavna dela
Čeprav si zasnovo podvozja deli s prejšnjo corvetto, sta na novi dejansko le dva popolnoma enaka dela kot na prejšnji. Chevrolet obljublja idealno razporeditev teže 50:50 in petkrat trši volanski mehanizem z električnim servoojačevalnikom.
Corvetta napredek kaže tudi v notranjosti, ki je bolj prestižna in dovršena kot pri prehodnici. Voznik in njegov sopotnik bosta lahko uživala v dodatkih iz ročno sešitega usnja, ogljikovih vlaken in aluminija. Corvetta ima tudi dva osempalčna zaslona na dotik. Sedeža imata magnezijev okvir.