Jure Gregorčič

Torek,
5. 8. 2014,
17.46

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

BMW Športni Avtomoto Družinski Avtomoto

Torek, 5. 8. 2014, 17.46

8 let, 7 mesecev

BMW 4 gran coupe in X4: za vse tiste Slovence, ki so prerasli "trojko"

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
BMW je tudi pri nas svojo modelno paleto okrepil z novincema, štirivratnim kupejem BMW 4 gran coupe in posebnežem X4, ki združuje podobo in vozne lastnosti kupeja ter športnega terenca.

Eleganca, podčrtana s praktičnostjo: dodatni par bočnih vrat in večji prtljažnik

BMW 4 gran coupe v razred srednje velikih avtomobilov prinaša značilno eleganco klasičnega triprostorskega kupeja, združeno z večjo praktičnostjo in udobjem. Dodatni par bočnih vrat seveda pomeni predvsem lažji dostop do zadnje klopi.

Novi 4 gran coupe želi znotraj svojih dimenzij kupcem torej po zgledu večje "šestice" gran coupe ponuditi več ekstravagance kot limuzinska serija 3 ter obenem nadgraditi eleganco serije 4 z večjim in predvsem lažje dostopnim prtljažnikom. Ta je v primerjavi s tistim iz dvovratnega kupeja serije 4 večji za 35 litrov (480 litrov).

K njegovi uporabnosti pa pripomore široko odpiranje pokrova, ki se tako kot pri kombilimuzinah dvigne skupaj z zadnjim steklom. Ta kupe, ki po eleganci nikakor ne zaostaja za dvovratnimi, praktičnost poudarja še z zadnjo klopjo, deljivo v razmerju 40 : 20 : 40, in prostornino prtljažnika ob zloženi zadnji klopi, ki znaša 1.300 litrov, kar je za avtomobil take oblike in značaja nedvomno velik adut.

Električno gnana prtljažna vrata so na slovenskem trgu del serijske opreme, doplačati pa je treba funkcijo smart opener, ki omogoča odpiranje in zapiranje pokrova prtljažnika s pomikom stopala pod zadnjim odbijačem in ključem v žepu.

Za štiri, če je sila, pa tudi za pet

Novi gran coupe serije 4 največ udobja ponuja štirim potnikom.

To jasno nakazuje tudi z obliko zadnje klopi, ki daje vtis dveh ločenih sedežev. Res je, da se na oblazinjeni "konzoli" tam zadaj, če je sila, lahko vseeno pelje še tretji potnik, ampak le na krajši razdalji.

Uradna konfiguracija sedežev v tem kupeju je torej določena s formulo 4 + 1.

Od 143 do 313 "konjev"

Motorno paleto sestavljajo štirivaljni in šestvaljni prisilno polnjeni (tehnologija BMW TwinPower Turbo) bencinski in dizelski motorji z razponom moči od 105 do 225 kilovatov. Med bencinarji je 3,0-litrski vrstni šestvaljnik (435i), ki razvije 225 kilovatov.

Pri dizelskih strojih po zmogljivostih seveda izstopa šestvaljni motor v BMW 435d xDrive gran coupe. Ta ponuja 230 kilovatov in kar 630 njutometrov največjega navora.

Varčnost v ospredje še posebej postavlja model 418d s svojim dizelskim štirivalnjikom (105 kW) in povprečno porabo od 4,5 do 4,7 litra na 100 kilometrov in povprečnimi izpusti 119 gramov CO2 na kilometer.

Vsi motorji izpolnjujejo izpušni normativ Euro 6, za povečevanje učinkovitosti pa sta na voljo sistem start in stop ter rekuperacija zavorne energije.

Več serijske opreme kot v "trojki"

BMW serije 4 gran coupe bo slovenske kupce nagovarjal z obliko in daljšim seznamom serijske opreme kot pri modelih serije 3. Poleg osnovne opreme so na voljo tudi tri že znane paketne "linije" – sport line, luxury Line, modern line – in program BMW individual ter seveda paket M sport.

Slovenski cenik se začne pri 41.200 evrih (420i gran coupe), cena pa vključuje še servisno storitev BMW service inclusive za obdobje petih let oziroma 100 tisoč prevoženih kilometrov.

X4 – posebnež brez pravega tekmeca

Druga bavarska novost na slovenskih cestah pa je novi X4. Gre za štirikolesno gnanega križanca med kupejem in športnim terencem, ki pravega tekmeca v okviru svojih dimenzij na trgu pravzaprav še nima.

Rast serije X v vseh smereh je logična poteza, saj je BMW od leta 1999, ko je trgu ponudil prvo generacijo modela X5, pa do danes prodal že 3,2 milijona modelov, označenih s črko X. Ta serija pa pomeni kar 30 odstotkov vse prodaje BMW.

Bavarci v uspeh modela X4 verjamejo predvsem na domačem, nemškem trgu in dveh največjih svetovnih trgih, kitajskem in ameriškem. Računajo pa, da bodo kupci novega X4 predvsem zahtevnejši posamezniki, kar velja tudi za slovenski trg.

X4 se po značaju in podobi zgleduje po orjaku X6, tehnično pa je zasnovan na modelu X3.

Malce daljši in nekoliko nižji od modela X3, v prtljažniku je na voljo 500 litrov

X4 se na pogled, zlasti po liniji bočne silhuete in obliki zadka, precej razlikuje od modela X3. Merska odstopanja so v resnici precej manjša.

Z dolžino 4.671 metra je le za 1,4 centimetra daljši od X3, v višino pa ga v primerjavi s prej omenjenim modelom zmanjka za 3,6 centimetra (1,624 metra skupne višine).

Voznik in sovoznik sedita dva centimetra nižje kot v X3. Prtljažna vrata serijsko odpira in zapira elektrika. Pod njimi pa je sicer prostora za 500 litrov prtljage. Zadnja klop je tudi v tem modelu deljiva v praktičnem razmerju 40 : 20 : 40, ob popolnoma zloženi sedežni vrsti pa se prostor za prtljago poveča še za 900 litrov, skupaj torej 1.400 litrov.

Tri bencinske in tri dizelske pogonske različice z močjo od 184 do 313 "konjev"

Pod motornim pokrovom novega X4 si je mogoče izbrati tri različice bencinskih motorjev in trojico dizelskih strojev. Vsi so prisilno polnjeni (BMW TwinPower Turbo) in opremljeni s tehnologijo BMW EfficientDynamics za povečanje energijske učinkovitostia oziroma, berite, zmanjšanje porabe goriva in količine izpustov. Vsi izpolnjujejo zahteve izpušnega normativa Euro6. Razpon moči sega od 135 do 230 kilovatov.

Ključna novost v motorni paleti je nova generacija štirivaljnega dvolitrskega dizelskega motorja v modelu BMW X4 xDrive20d, ki naj bi v kombinaciji z osemstopenjskim menjalnikom steptronic na stokilometrski razdalji v povprečju zahteval le pet litrov goriva in ob tem na vsak prevoženi kilometer v atmosfero izpustil od 131 do 141 gramov ogljikovega dioksida.

Njegovih 140 kilovatov in 400 njutonmetrov omogoča 212 kilometrov na uro končne hitrosti in osemsekundni pospešek do stotice.