Torek,
25. 10. 2011,
14.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Tehno Avtomoto

Torek, 25. 10. 2011, 14.19

8 let, 7 mesecev

Zimske slabosti letnih pnevmatik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na avtomobilskem poligonu Centra varne vožnje AMZS na Vranskem smo med seboj primerjali vozne lastnosti zimskih in letnih pnevmatik. Preizkusi na posebnih površinah so dali pričakovane rezultate.

Meja je 7 stopinj Celzija

Letne pnevmatike se pri temperaturah, nižjih od 7 stopinj Celzija, na drsečih površinah, ki ustrezajo poledeneli oziroma zasneženi cesti, odrežejo mnogo slabše od zimskih pnevmatik. Čeprav smo primerjali povsem nove gume obeh vrst, so se zimske gume izkazale za veliko varnejše pri vseh opravljenih preizkusih.

Primerjava zavornih razdalj

Obe vozili sta začeli zavirati na polno na drseči površini na istem mestu pri hitrosti 50 kilometrov na uro.

Zunanja temperatura in še nižja temperatura drseče podlage sta krojili dogajanje. Nova letna guma z globokimi kanali v tekalni površini je bila v danih razmerah pretrda za zagotavljanje dobrega oprijemanja s podlago.

Passat z zimskimi gumami se je ustavil malo naprej od oznake za 20 metrov, drugi passat na letnih gumah pa je imel na tem mestu pred seboj še enkrat tolikšno pot. Ustavil se je po štiridesetih metrih.

Primerjava na hidravlični plošči

Čeprav daje primerjava zavornih rezultatov povsem otipljive oziroma merljive vrednosti, je razlika med obema vrstama gum na hidravlični plošči, ki spodnese vozilo, še bolj očitna. Pri zimski gumi je po spodnašanju zadka vozila dovolj majhen popravek z volanom, letna guma pa postreže z atraktivno pirueto. Atraktivno? Da, saj se vse skupaj dogaja na varnem poligonu, ne pa na cesti oziroma na strehi pod cesto.

Primerjava med slalom vožnjo

Slalom po drsečem klancu navzdol je reli voznik Andrej Jereb z zimskimi gumami izpeljal brez težav s hitrostjo 39 kilometrov na uro. Drugače je bilo s passatom na letnih gumah, ki ga je že pri hitrosti malo nad 30 kilometrov na uro začelo razmetavati na levo in desno.

Razlike so velike

Na drsečih podlagah poligona so se pri nizki temperaturi pokazale velike razlike v voznih lastnostih med voziloma, obutima v zimske in letne pnevmatike. Morda med vožnjo v cestnem prometu ne bomo naleteli na tako močno drseče cestne podlage, morda se bodo pojavile le na kratki razdalji, na kakšnem mostu ali senčnem ovinku. Takrat bomo cenili ali pa obžalovali svojo odločitev o obutvi avtomobila.