Gregor Pavšič

Ponedeljek,
29. 7. 2013,
11.53

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Družinski Avtomoto

Ponedeljek, 29. 7. 2013, 11.53

7 let, 1 mesec

50 stopinj v avtomobilu: kako ga pravilno shladiti?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Žgoče sonce nam lahko notranjost avtomobila segreje tudi do 50 stopinj Celzija, hlajenje s klimatsko napravo pa lahko negativno vpliva na naše počutje, zdravje in tudi poveča porabo goriva.

V notranjosti avtomobila nastane učinek tople grede

Čeprav se nam zgodaj popoldne lahko mudi iz službe domov, kjer lahko razgreto poletno ozračje zamenjamo za kozarec ohlajene pijače, vseeno ob vstopu v naš avtomobil ne smemo preveč hiteti. V času poletne pripeke, ki je svoj vrhunec doživela prav te dni s temperaturami krepko nad 30 stopinjami Celzija, se skozi dan močno segreje tudi notranjost jeklenih konjičkov. Temperatura lahko zlahka naraste do 50 stopinj, kar je za naše telo neprijetna obremenitev, ki se ji lahko z nekaj potrpljenja tudi izognemo.

Sončna energija kot kratkovalovna vstopi skozi steklo v notranjost avtomobila, tam pa pronica v različne materiale, ki jo absorbirajo in jo začnejo oddajati nazaj v prostor v obliki dolgih valov. Ti ne morejo pronicati skozi steklo, zato v avtomobilu nastane učinek tople grede. | Foto: Ciril Komotar Sončna energija kot kratkovalovna vstopi skozi steklo v notranjost avtomobila, tam pa pronica v različne materiale, ki jo absorbirajo in jo začnejo oddajati nazaj v prostor v obliki dolgih valov. Ti ne morejo pronicati skozi steklo, zato v avtomobilu nastane učinek tople grede. Foto: Ciril Komotar

Klimatska naprava povečuje porabo goriva

Opel corsa LPG - fotogalerija testnega vozila | Foto: Klemen Korenjak Foto: Klemen Korenjak

Delovanje klimatske naprave vpliva tudi na porabo goriva. Pri nemškem ADAC-u so ugotovili, da je energetsko najbolj potratna začetna stopnja ohlajevanja. Da bi ohladila notranjost z začetnih 31 stopinj Celzija na 22 stopinj Celzija, je klimatska naprava porabila od 2,47 do 4,15 litra na 100 prevoženih kilometrov. Tako povečano porabo so izmerili v času treh minut.

Poznejše vzdrževanje želene temperature zahteva precej manj goriva. Pričakovati je treba od 0,7 do 2,1 litra večjo porabo pri mestni vožnji in do 0,6 litra večjo porabo pri vožnji zunaj mesta.

Kako avtomobil pravilno in učinkovito shladiti?

Preden sedete v močno segret avtomobil, za minuto ali dve odprite stranska stekla. Tako boste najhitreje spravili močno segret zrak iz potniške kabine.

Nato vsa stekla popolnoma zaprite in nastavite delovanje klimatske naprave na zaprt krog delovanja. S tem izključite dotok vročega zraka iz zunanjosti. Krožil bo le zrak znotraj kabine, ki bo tako najhitreje ohlajen, najhitreje bo dosežena tudi želena temperatura v vozilu.

Naj razlika ne bo večja od 7 stopinj celzija

Temperaturna razlika med zunanjostjo in potniško kabino naj ne bi presegala sedem stopinj Celzija, zato ne nastavljajte hlajenja na prenizko temperaturo. S tem boste preprečili razvoj prehladnih obolenj in zmanjšali obremenitve organizma.

Ohlajen zrak mora krožiti tako, da ne ohlaja vas, temveč kabino. Prezračevalne šobe obrnite stran od glave in drugih delov telesa. Neposredno izpostavljanje hladnemu zraku lahko vodi do pohladitve in posledičnega prehlada.

Moč delovanja ventilatorja nastavite na najmanjšo še učinkovito stopnjo. Moderne samodejne klimatske naprave omogočajo več nastavitev moči pihanja (soft, normal, fast), na začetku izberite milejšo možnost, pozneje pa samodejno. Takrat elektronika ob pomoči različnih tipal in servomotorjev smer pretoka zraka in hitrost ventilatorja samodejno prilagaja nastavljeni temperaturi in zunanjim vremenskih razmeram. | Foto: Ciril Komotar Moč delovanja ventilatorja nastavite na najmanjšo še učinkovito stopnjo. Moderne samodejne klimatske naprave omogočajo več nastavitev moči pihanja (soft, normal, fast), na začetku izberite milejšo možnost, pozneje pa samodejno. Takrat elektronika ob pomoči različnih tipal in servomotorjev smer pretoka zraka in hitrost ventilatorja samodejno prilagaja nastavljeni temperaturi in zunanjim vremenskih razmeram. Foto: Ciril Komotar