Torek, 11. 3. 2014, 15.45
8 let, 9 mesecev
Živi fosil za zbranost in spomin
Ginko je drevo z atraktivnimi pahljačastimi listi. Je tisto drevo, ki ga je Charles Darwin poimenoval živi fosil, saj raste že 300 milijonov let in med današnjimi živečimi rastlinskimi vrstami nima sorodne.
Njegova posebnost je tudi dolga življenjska doba, saj lahko doseže starost več kot tisoč let, v višino pa lahko sega tudi do 40 metrov. Odporen je proti žuželkam, bakterijskim in virusnim okužbam ter onesnaženemu zraku. Zato morda niti ne čudi, da je bil ravno ginko prvo zelenje, ki se je pojavilo po eksploziji atomske bombe v Hirošimi. Drevo, ki so ga odkrili v Aziji, ima tudi več zdravilnih lastnosti. Zdravljenje z izvlečkom iz listov ginka sega v leto 1965, ko so v Nemčiji izdelali in registrirali prvi tovrstni primerek. Od takrat ga uporabljajo pri motnjah prekrvavitvah možganov, pa tudi v nogah in rokah.
Izvleček ginka širi krvne žile in izboljša pretok krvi v možganih, povečuje tudi oskrbo možganskih celic s kisikom in hranilnimi snovmi. Priporočajo ga za izboljšanje miselnih sposobnosti, kot sta koncentracija in spomin. Deluje antioksidativno ter možganske in druge celice varuje pred poškodbami, ki jih povzročajo prosti radikali. Zmanjšuje oksidativni stres.
Ginko doseže največje učinke po enem ali dveh mesecih jemanja, uživati pa ga je smiselno tudi pri manjših težavah s spominom ali za podporo med napornim študijem, stresnih obdobjih in čezmernih fizičnih naporih.
Uporabljajo ga tudi pri zdravljenju šumenja v ušesih in vrtoglavici.