Sreda, 4. 2. 2009, 14.01
8 let, 7 mesecev
Se vam kolca?
Kolcanje je pravzaprav nenadno krčenje diafragme, ploščate mišice, ki deli prsni koš od trebušne votline. Pri kolcanju se začne ta mišica pod vplivom živčnih dražljajev nenadzorovano krčiti, kar sproži spremembo mehanizma dihanja. Močan tok zraka sproži delovanje glasilk in zato se pri kolcanju slišijo tipični glasovi.
Kolcanje je lahko tudi znak bolezni prebavil; lahko se pojavi, če se pod diafragmo nabira gnoj in pride do abscesa, lahko gre za rano na želodcu ali dvanajstniku, vnetje trebušne slinavke ali vnetje črevesja. Tudi vnetje rebrne mrene se lahko odrazi s kolcanjem. Zato morate biti previdni, če se kolcanje ne neha po nekaj minutah oziroma največ po eni uri. Če traja nekaj dni, morate nujno k zdravniku. Kolcanje je lahko tudi posledica psihičnih težav, na primer dolgotrajne tesnobe ali stresa. Ob tem hitro in sunkovito dihamo, velika količina zraka pa širi želodec in sproža krčenje diafragme. Podobno se zgodi, če se preveč najemo ali če jemo prehitro; takrat se lahko kolcanju pridruži še riganje, ko se manjša količina hrane vrača iz želodca v žrelo.
Naravna zdravila
Obstaja tudi nekaj naravnih zdravil, ki so uspešna v boju proti kolcanju. Pomaga na primer skodelica kamiličnega čaja ali velik kozarec mlačne vode, ki ga spijemo na dušek, saj sproščata krče mišic. Pomaga tudi menjavanje ritma dihanja in zadrževanje diha za nekaj sekund. Tako menjamo pritisk zraka v trebušni votlini. Enak učinek dosežemo tudi z dihanjem v papirnato vrečko. Pa še en učinkovit recept: če se močno ustrašite, se bo vaš ritem dihanja spremenil, diafragma se bo premaknila in kolcanje bo minilo. Vprašanje je le, ali ste raje močno prestrašeni ali imate raje, da se vam kolca.