Ker krompir redi, ga velikokrat raje izločimo iz jedilnika. Vendar ta ni kalorijska bomba, če mu ne dodajamo maščob, smetane in sira, je pa zato dober vir kalija.
Krompir je bogat vir kalija, saj en vsebuje štirikrat več tega minerala kot banana. Kalij pa je ključen za hidratizacijo telesa, kar pomaga tudi pri zniževanju krvnega pritiska, piše Huffington Post.
Pospešuje prebavo in daje občutek sitosti
Krompir je bogat z vlakninami, to še posebej velja v primeru, da je neolupljen in spečen v pečici. Srednje velik gomolj vsebuje okoli sedem gramov vlaknin. Zato jedi s krompirjem dajejo dolgotrajen občutek sitosti, hkrati pa pospešujejo prebavo. Raziskave so pokazale, da uživanje krompirja zmanjšuje tveganje srčnega infarkta in povišanega holesterola.
Vitamin C
V skorjici krompirja se nahaja solidna količina vitamina C, približno 20 miligramov, kar je polovica zaželene dnevne količine. Zato je krompir dobro jesti tudi za dvigovanje imunskega sistema, kot tudi za pospeševanje celjenja ran.
Zaščita kosti
Krompir vsebuje mangan, manj poznano kemijsko spojino, ki je pomembna pri procesiranju proteinov, ogljikovih hidratov in holesterola. Pomemben je tudi za čvrstost kosti, pri čemer je v enem krompirju 33 odstotkov dnevno priporočene količine.
Vitamin B6
Krompir vsebuje vitamin B6, ki ima pomembno vlogo v kardiovaskularnem zdravju. Pomaga pri prebavi, dviguje odpornost, sodeluje pri izgradnji mišic in živčnega sistema. Srednje velik krompir vsebuje približno 46 odstotkov priporočene dnevne količine tega nujno potrebnega vitamina.