Sreda,
24. 4. 2013,
9.38

Osveženo pred

3 leta, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

solarij

Sreda, 24. 4. 2013, 9.38

3 leta, 6 mesecev

Odvisniki od solarija so pogosto depresivni in negotovi glede svojega videza

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Porjavela polt je za mnoge pot do večje samozavesti in pomiritve z lastnim videzom, pri čemer redni uporabniki solarija velikokrat ne razmišljajo o posledicah čezmernega sončenja.

Več kot 50 odstotkov rednih uporabnikov solarija ima nizko samopodobo, hrvaški portal 24sata navaja izsledke študije britanskega centra za raziskovanje raka. Okoli 45 odstotkov ljubiteljev solarija med 18. in 34, letom, ki so nezadovoljni s svojim videzom, še posebej s telesom, redno zahaja v studie za porjavitev.

Okoli 80 odstotkov tistih, ki skrbijo za svojo neprestano rjavo polt, to počne zaradi družbenega pritiska po lepem videzu, 30 odstotkov od teh pa se za to odloča zaradi podobe slavnih oseb. Večina uporabnikov je mnenja, da so rjavi videti lepše, pri čemer ne razmišljajo o zdravstvenih posledicah takšnega početja.

Med tistimi, ki niso nikoli obiskali solarija, jih je samo 30 odstotkov nezadovoljnih s svojim videzom, kar potrjujejo ugotovitve raziskave, da so redni prejemniki umetnih sončnih žarkov obremenjeni s svojim videzom in nemalokrat tudi depresivni.

Dokazano več možnosti za melanom Že res, da so kratkoročno uporabniki solarija videti lepše, a skoraj neizogibno je, da bodo pri sebi zelo zgodaj opazili znake staranja, gube in pigmentacijske pege. Najpomembneje pa je to, da škodljiv vidik solarija dokazano poveča možnost melanoma, poudarja vodja raziskave Caroline Cerny.